$
בורסת ת"א

המפקח על הבנקים, דודו זקן פורש: יסיים את תפקידו בסוף יוני

זקן מונה לתפקיד לפני 4 שנים ובמהלך כהונתו הקים את הוועדה להגברת התחרותיות בין הבנקים שעקבותיה גיבש בנק ישראל שורה של צעדים כמו ביטול עמלות לעסקים קטנים, ביטול חלק מעמלות ני"ע וצמצום עמלות. הנגידה קרנית פלוג תודיע בקרוב על הקמת ועדת איתור לבחירת המפקח הבא

תומר ורון 10:2701.02.15

בנק ישראל הודיע הבוקר (א') כי המפקח על הבנקים דודו זקן יסיים את תפקידו. זקן מונה ב-2010 ובחודש שעבר ציין ארבע שנים לכהונתו בתפקיד. זקן יסיים את תפקידו בסוף יוני 2015. הנגידה, קרנית פלוג, תודיע בקרוב על הקמת ועדת איתור לבחירת המפקח הבא.

 

זקן נכנס לתפקיד המפקח בינואר 2011 והוא יסיים 4.5 שנים כמפקח ו-25 שנה בבנק ישראל. מאז כניסתו לתפקיד זקן הקים את הוועדה להגברת התחרותיות בין הבנקים (בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג), שבעקבותיה בנק ישראל גיבש שורה של צעדים והוציאם אל הפועל - ביטול עמלות לעסקים קטנים, ביטול חלק מעמלות ניירות הערך, צמצום עמלות אחרות, קביעת מחיר מקסימלי לעמלות עובר ושב, וצעדים נוספים.

 

משמאל קרנית פלוג ודודו זקן משמאל קרנית פלוג ודודו זקן צילום: ענר גרין, עומר מסינגר

 

בנוסף, בתקופתו של זקן הפיקוח על הבנקים החמיר את הכללים לנטילת משכנתאות, אותן הוא רואה כסיכון העיקרי והישיר על יציבות המערכת הבנקאית. עם זאת, הצעדים הצליחו רק באופן חלקי, שכן קצב נטילת המשכנתאות גבר. עם זאת, זקן היה בין הדמויות הראשונות בבנק ישראל שהסכים להתייחס למתרחש בשוק הדיור כאל ״בועה״, וכן ציין מספר פעמים מעל במות פומביות כי מעמד הביניים מכניס את עצמו לסיכון פיננסי כשהוא נוטל משכנתאות במחיר גבוה מאוד, סיכון שעלול להתממש עם עליית הריבית או עם עלייה באבטלה.

 


 

"בתחילת הקדנציה הצבתי לפיקוח יעדים הן בתחום היציבות והן בתחום יחסי בנק-לקוח", ציין זקן בהודעה שפרסם היום הבנק. "בתום קדנציה מלאה, שאף הוארכה לצורך השלמה וקידום המשימות, אני גאה בהשגת היעדים ועומד לסיים תקופה ארוכה בפיקוח, בתחושת סיפוק. יש לפני עוד עבודה רבה ומוקדם לומר מילות סיום ודברי תודה".  

 

נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג הוסיפה כי "דודו עבד מתוך הכרה עמוקה בהיותו משרת ציבור, הפועל אך ורק לטובת הציבור, ומתוך תחושת שליחות זו הוא פעל ללא ליאות לחיזוק היציבות של המערכת הבנקאית, ובמקביל, באופן עקבי ובלתי מתפשר, להגברת התחרות וההוגנות של המערכת כלפי הציבור ולטובתו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x