$
שווקי חו"ל

רוסיה בצניחה חופשית: S&P הורידה דירוג האשראי לרמת "זבל"

כלכלני סוכנות דירוג האשראי כתבו כי "הצמיחה של כלכלת רוסיה נחלשה, והיכולת שלה לנקוט צעדים מוניטריים - נהפכה למוגבלת עוד יותר"; מוקדם יותר החודש הורידו מודי'ס ופיץ' את דירוג האשראי של המדינה לרמה אחת מעל "זבל"; ברקע: הסנקציות, משבר הרובל וצניחת מחירי הנפט

שירות כלכליסט 20:2126.01.15

סוכנות הדירוג S&P חתכה את דירוג איגרות החוב של רוסיה ל"זבל", מרמה של -BBB לרמה של +BB. כלכלני הסוכנות כתבו כי "הצמיחה של כלכלת רוסיה נחלשה, והיכולת שלה לנקוט צעדים מוניטריים - נהפכה למוגבלת עוד יותר". עוד קבעו כי היכולת של רוסיה להגן על כלכלתה מפני אירועים חיצוניים ואי-יציבות פיסקאלית, נפגעה גם היא. תחזית הדירוג נקבעה ל"שלילית". בעקבות הורדת הדירוג הדולר מזנק ב-6.8% ל-68 דולר לרובל.

 

ב-17 בינואר הורידה סוכנות דירוג האשראי מודי'ס את הדירוג של רוסיה לדרגה אחת מעל "זבל"; זאת, על רקע הסנקציות, משבר הרובל וצניחת מחירי הנפט. מודי'ס הורידה את דירוג המדינה לרמה של Baa3, גבוהה ברמה אחת מדירוג זבל, מרמה של Baa2. בסוכנוות ציינו כי הדירוג נמצא בבחינה לקראת הורדה אפשרית נוספת.

 

ולדימיר פוטין ולדימיר פוטין צילום: איי פי

קודם לכן, ב-9 בינואר, חתכה סוכנות הדירוג הבינלאומית פיץ' ברמה אחת את דירוג האשראי לטווח ארוך של רוסיה - מרמה של BBB לרמה של -BBB עם תחזית שלילית. מדובר גם כן ברמה אחת בלבד מעל דירוג "זבל".

 

רוסיה נמצאת על סף מיתון לאחר שמחיר הנפט, ענף הייצוא העיקרי של המדינה, צנח מאז יוני ביותר מ-50%. במקביל, בששת החודשים האחרונים השווי של הרובל צלל ב-47% והמשקיעים ברחו מהמטבע בעקבות הגבלות פיננסיות שנובעות מהסנקציות שהטילו ארה"ב והאיחוד האירופי על המדינה בשל סיפוח חצי האי קרים. הבנק המרכזי העלה את הריבית שש פעמים מאז מרץ ובשנה שעברה השקיע 88 מיליארד דולר בניסיון לחזק את המטבע.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x