$
שווקי חו"ל

המלצת מכירה לטבע: "מטופלים יאולצו לעזוב את הקופקסון לחלופות גנריות"

אנליסטים ב-Berenberg מעריכים כי החברה צפויה לפספס גל של פקיעות פטנט על תרופות מקור. "אנליסטים מעריכים יתר על המידה את ההכנסות העתידיות ממכירת הקופקסון"

שירות כלכליסט 14:5326.01.15

המלצת מכירה לטבע: בניגוד למגמה האופטימית של מרבית האנליסטים בשוק, האנליסטים לואיס פירסון (Louis Pearson) ואליסטר קמפבל (Alistair Campbell) מחברת הברוקראז' ברנברג בלונדון (Berenberg), צופים ירידה בשיעורי הצמיחה של החברה.

 

עמדת ברנברג היא יוצאת דופן, שכן אף אחד מ-32 האנליסטים שאחרי ההמלצות שלהם עוקבים בסוכנות בלומברג, לא המליץ למכור את המניה. את חברת טבע מסקרים יותר מ-31 אנליסטים. האנליסטים של ברנברג הם היחידים שקבע המלצת מכירה לטבע. מחיר היעד שקבעו פירסון וקמפבל נקבע על 49 דולר למניה - בעוד שמחיר היעד אצל כל שאר האנליסטים המסקרים את המניה עומד על יותר מ-60 דולר למניה. מחיר מניית טבע לפני פתיחת המסחר היום עומד על 59.88 דולר.

 

פירסון וקמפבל סבורים כי חברות הביטוח יאלצו את המטופלים לעבור מהתרופה הנמכרת של טבע, קופקסון (לטרשת נפוצה), לגרסאות הגנריות שלה שיצאו לשוק תוך חודשים. לפיכך, האחזקה במניה לא מצדיקה את עצמה.  

מה דעתך על מניית טבע (US):
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

"קרוב למחצית מההכנסות של החברה נובעות ממוצר ממותג אחד, קופקסון", כתבו האנליסטים במכתב למשקיעים מה-23 בינואר. "קופקסון קרוב לוודאי שתתמודד ב-2015 עם תחרות מצד גרסאות גנריות בשוק הגדול ביותר שלה, כך שיופעל לחץ רב על ההכנסות בטווח הבינוני".

 

מניית טבע התחזקה בשנה שעברה במסחר בתל אביב בקרוב ל-60%, ובמקביל בניו יורק רשמה טיפוס של 43%, הביצועים הטובים ביותר שלה מאז 2007.

 

טבע לא הגיבה להודעה.

 

המלצת המכירה מנוגדת במידה מסוימת לתחושת האופטימיות שליוותה את החלטת בית המשפט משבוע שעבר, שגרמה לדחייה בהתחלת התחרות נגד הקופקסון מצד תרופות גנריות עד ספטמבר. בית המשפט הגבוה ביקש מערכאה נמוכה יותר לשקול מחדש פסיקה שפסלה פטנט על הקופקסון. במקביל, בטבע העבירו למעלה מ-60% מהמטופלים ממינון של זריקה יומית לתרופה של שלוש זריקות בשבוע, שלא תיאלץ להתמודד עם תחרות מצד תרופות גנריות עד 2030.

 

בעוד שהאסטרטגיה הזו של טבע של העברת חולים מהמינון היומי התגלתה כמצליחה, האנליסטים בברנברג טוענים כי האישור של הגרסה הגנרית יגרום לחברות הביטוח בכל זאת לחייב את המטופלים להפסיק את צריכת התרופה לטובת החלופות הזולות יותר.

 

"אנחנו חושבים שהדעה הרווחת בקרב האנליסטים לא מעניקה חשיבות מספקת לקצב העברת המטופלים מהתרופה, ולפיכך מעריכה יתר על המידה את ההכנסות העתידיות ממכירת התרופה", הם כותבים. "לחץ המחירים בשוק התרופות האמריקאי גדל לאחרונה".

 

טבע אמנם העלתה את הרווחיות שלה בחטיבת התרופות הגנריות, אך בברנברג מעריכים דווקא כי הצמיחה של החברה בתחום הזה תיעצר לאחר שהיא תפספס "גל שני של תרופות שהפטנט שלהן פוקע ב-2021". כמו כן, הם מציינים שבחטיבת תרופות הפטנט לא מפתחים בשלב זה תרופות שיעזרו לפצות על הפסד המכירות של הקופקסון.

 

קופקסון קופקסון

בטל שלח
    לכל התגובות
    x