$
מט"ח וסחורות

מחיר הנפט ירד ב-1% והגיע ל-45.15 דולר לחבית

זאת אחרי שכבר נסחר הבוקר מתחת ל-45 דולר לחבית. ברקע: חששות ליציבות מדיניות הנפט של סעודיה אחרי מות המלך עבדאללה

שי סלינס 21:4326.01.15

הנפט סגר היום (ב') בירידות וזאת לאחר שהחוזים העתידיים פתחו הבוקר את שבוע המסחר בירידות שערים ברקע חילופי השלטון בסעודיה בעקבות מות המלך.  

החוזה העתידי על הנפט הגולמי מסוג קרוד WTI ירד ב-1% אל רמה של 45.15 דולר לחבית. 

 

ברקע למגמה היום במסחר עומדים חששות המשקיעים כי המלך סלמאן, השליט הנכנס של סעודיה במקומו של המלך עבדאללה שמת, ישנה את מדיניות הנפט של מדינתו. סעודיה היא יצואנית הנפט הגדולה בעולם ואוחזת בנתח של 20% ממכירות הנפט הגלובליות.

 

 צילום: בלומברג

 

אינדיקציה עיקרית לכוונותיו של סלמאן תהיה החלטתו אם להותיר את שר הנפט הסעודי, עלי אל-נעימי, בתפקידו. אל-נעימי, שמאז שנות התשעים עומד מאחורי ההחלטות הנפט של המדינה, אמר כי היה רוצה להקדיש יותר זמן לעיסוקו הנוסף - יו"ר אוניברסיטת המדע והטכנולוגיה על שם המלך עבדאללה.

 

סעודיה, שאוכלוסייתה מונה 29 מיליון בני אדם, מחזיקה ברזרבות של 736.23 מיליארד דולר, או 6% מהכמות הגלובלית. הממשלה צופה כי הגירעון התקציבי שלה יעמיק השנה ל-145 מיליארד ריאל (39 מיליארד דולר) לעומת 54 מיליארד ריאל ב-2014, בין היתר בשל הירידה מההכנסות מהנפט. המדינה תסגור את הגירעון באמצעות הלוואות ומשיכת כספים מהרזרבות שלה ותמשיך להשקיע בפרויקטים חשובים כגון מסילות ברזל, חשמל, התפלת מי ים ואוניברסיטאות - כך נכתב ב-SPA בדצמבר, על פי דברים שנאמרו על-ידי שר הכלכלה הסעודי מוחמד אל-ג'סאר.

 

צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x