$
שווקי חו"ל

אירופה לא התרגשה מהבחירות ביוון: עליות במדדים המובילים

פוטסי בבריטניה עלה ב-0.3%, דאקס הגרמני התחזק ב-1.4%, וקאק הצרפתי הוסיף 0.7%. ביוון, מדד המניות הכללי איבד 3.2%

מיקי גרינפלד 19:0626.01.15

המסחר בבורסות המובילות באירופה נחתם היום (ב') בעליות שערים - למרות תוצאות הבחירות ביוון והקואליציה המסתמנת בראשות מפלגת סיריזה. פוטסי בבריטניה עלה ב-0.3%, דאקס הגרמני התחזק ב-1.4%, וקאק הצרפתי הוסיף 0.7%. ביוון, מדד המניות הכללי איבד 3.2%.

 

פוטסי דאקס קאק ניקיי האנג סנג שנגחאי

 

גרמניה הרשמית, המלווה הגדולה ביותר ליוון באיחוד מגיבה הבוקר לתוצאות באמצעות שר האוצר, וולפאנג שבלה (Wolfgang Schaeuble’s): "ההסכם שהושג עם יוון נותר בתוקף והעמדה שלנו בכל הקשור להסדר עם היוונים לא השתנתה", אומר שבלה.

 

הפרופסור למדעי המדינה סטאת'יס קאליבאס מאוניברסיטת יל (Stathis Kalyvas) כותב הבוקר כי התסריט החיובי ביותר היא שציפרס "יקבל כמה גזרים מהאיחוד, וישכנע את המפלגה שלו לאשר את המשך ההסדר עם אירופה. במקרה כזה, הוא ימציא את עצמו מחדש כסוציאל דמוקרטי, ישנה את פניה של יוון וישלוט בפוליטיקה היוונית ב-15-10 שנים הבאות".

 

בכל הקשור לתגובת השווקים, מוחמד אל עריאן (Mohamed A. El-Erian), לשעבר מנכ"ל קרן פימקו, כותב הבוקר כי המשקיעים בעולם צפויים להעביר כספים מנכסים בסיכון גבוה, כולל שוק המניות, לטובת נכסי מקלט בטוח. "כספים יוזרמו לאגרות חוב משלתיות ואגרות חוב בדירוג גבוה, והתוצאה תהיה ינפילה של התשואות - בעיקר בשוק הגרמני בפרט ובשוק האירופי ככלל. גם היורו צפוי להיסחר תחת לחץ בימים הקרובים".

 

זו גם התמונה העולה מהתגובה היוצאת הבוקר מ-SMBC Nikko Securities ביפן, שם אומרים כי "אי הוודאות צפויה לדחוף את שוק אגרות האג"ח הממשלתיות, כנכס בטוח בימים של אי ודאות". עמדה זו משותפת למרבית האנליסטים שמגיבים בשעות האחרונות לתוצאות ביוון.

 

כריס ווסטון (Chris Weston), אסטרטג שווקים ראשי ב-IG Markets שבמלבורן, כותב כי נכון לעכשיו, הכיוון הוא וויתור על לקיחת סיכונים. "צפויה תקופה כואבת לשווקים, שבשלב ראשון יאלצו לעכל את השלטון החדש ביוון ולנסות לזהות לאיזה כיוון יובילו המגעים עם אנשי האיחוד האירופי. החשש הגדול הוא לגבי מעמדו של היורו כמטבע השולט באירופה". 

 

ב-AXA Investment Management אומרים כי התוצאה המיידית של ההכרעה היוונית תהיה תנודתיות חזקה בשווקים. "אי הוודאות בכל הקשור למגעים בין יוון לבין טרויקת המלווים - האיחוד האירופי, קרן המטבע הבינ"ל והבנק העולמי - תפגע בנכסים המסוכנים יותר, בעיקר באירופה".

 

 

הבורסה באתונה הבורסה באתונה צילום: בלומברג

 

 

גיא בית אור, כלכלן שווקים גלובליים במחלקת המאקרו של פסגות טוען כי אירופה מתעוררת למצב חדש בו עלתה לשלטון מפלגה "יורו-סקפטית" מובהקת אשר אמורה לשאת ולתת עם הטרויקה על הארכת תכנית החילוץ.

 

"המיקוד של המשקיעים בימים הקרובים יהיה על התבטאויותיו של ראש הממשלה הנכנס, ציפראס, לגבי המו"מ עם אירופה והאם פניו להסדר חדש או לחדלות פירעון לא מסודרת על החוב היווני. סביר להניח כי בימים הקרובים נראה החרפה ברטוריקה של ציפראס כדי לשפר עמדות במו"מ עם אירופה ועל כן התנודתיות בשווקים תעלה בימים הקרובים", אומר בית אור.

 

"בפועל, אירופה יכולה להתמודד עם כל מצב שכן כל החוב היווני קטן באופן יחסי, אך החשש הוא שחדלות פירעון לא מסודרת של יוון תתחיל אפקט דומינו באירופה אשר יחתור תחת יסודותיה. על כן, אנו מעריכים כי אירופה תעשה הכול על מנת שיוון תישאר בגוש היורו, גם במחיר של תספורת נוספת על החוב", הוסיף בית אור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x