$
שווקי חו"ל

"הבעיות באירופה קשות מכדי שניתן יהיה לפתור אותן ע"י הדפסת כסף"

האנליסטים מסכימים כי תוכנית ההקלה הכמותית שהשיק ה-ECB עונה על ציפיות השווקים אך לא תפתור את הבעיות באירופה. פסגות: "התוכנית של מריו דראגי לא תוציא את גוש היורו מהבוץ". לידר: "ללא שינויים מבניים - הפעילות הכלכלית באירופה לא תואץ"

שי סלינס 17:4222.01.15

"אין ספק שדראגי יודע לתת לשווקים מה שהם רוצים", כך מסכם אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות פסגות את תוכנית ההקלה הכמותית אותה השיק הבנק האירופי המרכזי (ECB).  

גרינפלד מוסיף ואומר כי התוכנית של ה-ECB עונה למעשה על ציפיות השווקים ואף יותר. "היקף התוכנית מתאים להערכות המוקדמות אך דראגי טרח לציין כי במידה ויהיה צורך התוכנית תמשך מעבר לתאריך המתוכנן של ספטמבר 2016 כך שייתכן שלמעשה היקף התוכנית יהיה גבוה יותר".

 

"האם תוכנית ה-ECB תוציא את גוש היורו מבוץ? כנראה שלא. הבעיות הכלכליות בגוש היורו קשות מדי ומבניות מדי מכדי שיהיה ניתן לפתור אותן בעזרת הדפסת כסף בלבד. תוכנית ה-ECB נועדה בעיקר להחליש את המטבע בגוש ולאפשר למדינות להמשיך ולבצע את ההתאמות הנדרשות בסביבה פיננסית הנוחה ביותר. יחד עם זאת, ללא התקדמות ברפורמות הנדרשות יהיה קשה לפירמות האירופאיות להגדיל את רווחיהן והסיכון שהמשקיעים יאבדו בשלב כלשהו את הסבלנות תגדל", טוען גרינפלד.

 

 

ה-ECB יכול לפעול באופן עצמאי כבנק מרכזי מוביל

גם יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון התייחסו להרחבה הכמותית של דראגי: "מדובר בצעד חיובי אשר יתמוך בתשואות נמוכות במדינות הגוש ואשר ישפיע לטובה גם על אג"ח ארה״ב ולהמשך היחלשות היורו. עם זאת, ללא שילוב של שינויים מבניים, רפורמות בשוק העבודה, ודה-רגולציה במדינות חשובות כגון צרפת ואיטליה, קשה לצפות להאצה בפעילות הכלכלית באירופה".

 

האסטרטג הראשי של IBI, אביחי שורצקי, טוען כי בטווח הקצר, היקף התוכנית מצוי בגבול העליון של התחזיות, כך שאין זה מפתיע שעם הצגת התוכנית רשמו התשואות הממשלתיות האירופאיות ירידות חדות, שוקי המניות הגיבו בחיוב, והיורו נחלש.

 

"ברמה הפונדמנטלית, כפי שציינו בעבר, אנו סבורים שבסביבה של מדיניות מוניטרית כל כך מרחיבה קשה לבנק מרכזי להביא להשפעה משמעותית על הכלכלה הריאלית. הערוך העקרי אשר עדיין נותר לבנק המרכזי הוא ערוץ שער החליפין, ובשבועות האחרונים נראה שדראגי נוחל הצלחה בערוץ זה", כותב שורצקי. 

 

"דראגי הצהיר בחודשים האחרונים כי בכוונת ה- ECB להביא להגדלת היקף המאזן בכטרליון יורו, והתוכנית החדשה צפויה להביא לעמידה ביעד זה. מעבר לכך, השקת תוכנית הרכישות מראה כי ה-ECB יכול לפעול באופן עצמאי כבנק מרכזי מוביל, מסכם שורצקי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x