$
שווקי חו"ל

בעלי המניות של מובילאיי ימכרו מניות בעד 500 מיליון דולר

לחברה לא יוזרם הון ממכירת המניות - שתהיה הזדמנות לאקזיט נוסף לבעלי המניות בחברה אחרי העלייה בשווי מאז ההנפקה

ניר צליק 13:5821.01.15

חברת מערכות הניווט האוטומטיות מובילאיי פירסמה היום (ד') תשקיף למכירת בהיקף של 500 מיליון דולר. מכירת המניות לא תזרים הון חדש לחברה - משום שמדובר במכירה של בעלי מניות קיימים, שמחפשים לבצע אקזיט נוסף אחרי העליות החדות במניה מאז ההנפקה.

החתמים במכירת המניות יהיו גולדמן זאקס ומורגן סטנלי. ברשימת בעלי המניות של החברה שעשויים להשתתף במכירת המניות נמצאים גולדמן סאקס עם אחזקה של 12.1%, קרן פידליטי עם אחזקה של 7.5% ואנטרפרייז הולדינגס עם אחזקה של 6.7%. אמנון שעשוע, ממייסדי החברה, מחזיק ב-9.1% ואילו זיו אבירם, שותפו לניהול והקמת החברה, מחזיק ב-9.2%. שווי השוק של החברה עומד על 8.4 מיליארד דולר לעומת שווי של 5.3 מיליארד דולר בהנפקה באוגוסט האחרון, אז היא גייסה כמיליארד דולר תוך כדי מכירת בעלי מניות של בעלי העניין בה.

  

מובילאיי, שהוקמה ב־1999 ופיתחה מערכת למניעת תאונות, גייסה 890 מיליון דולר לפי שווי אדיר של 5.3 מיליארד דולר. לא רק היקף ההנפקה הפנטסטי היה חריג, אלא גם העובדה כי לקופת החברה זרמו רק 208 מיליון דולר. היתרה, 682 מיליון דולר, הגיעה לכיסיהם של משקיעי החברה, בהם אילן בן־דב, לב לבייב וגיל אגמון, שמיהרו להיפגש עם הכסף. לחתמים ניתנה אופציה לרכוש 5.4 מיליון מניות נוספות, שמומשה, כך שהיקף ההנפקה גדל ב־132.5 מיליון דולר נוספים והגיע ליותר ממיליארד דולר.

  

הצלחת ההנפקה כלל לא הייתה מובנת מאליה, בעיקר משום שנפלה על יום של עצבנות ותנודתיות בוול סטריט, נוכח החששות מחדלות הפרעון של ארגנטינה וכוונת הפד לקיצוץ נוסף בתוכנית ההרחבה הכמותית. החתמים החליטו לצאת לדרך למרות הכל. ההנפקה התבצעה כשברקע נורו טילים על ישראל.

 

המערכת של מובילאיי המערכת של מובילאיי

  

נקודה נוספת שהייתה עשויה לפעול לרעתה של מובילאיי היא ההחלטה לצאת בהצעת מכר כבר במסגרת ההנפקה הראשונה. לרוב, המשקיעים בארה"ב מתרחקים מהנפקות המלוות בהצעת מכר מצד בעלי החברה, שמהווה עבורם תמרור אזהרה. אלא שמובילאיי הלהיטה את דמיונם של המשקיעים, שהתעלמו לחלוטין ממכירת המניות של המייסדים והמשקיעים. הסיבה להתעלמות מהצעת המכר טמונה בחלום המערכת שפיתחה החברה — חלום המכונית האוטונומית, שתנהג באופן עצמאי וללא מעורבות אדם. חלום זה הוביל גם לשווי אסטרונומי של חברה אחרת מתחום הרכב — טסלה, שנסחרת כיום לפי שווי של 28 מיליארד דולר, ומשתפת פעולה עם מובילאיי בפיתוח מכונית זו. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x