$
בורסת ת"א

פרסום ראשון

אחרי 5 חודשים: מומו לירן עוזב את תפקיד מנכ"ל נייר חדרה

הרקע לעזיבה - אי הסכמה של לירן עם תוכנית ההבראה. בתקופתו צללה מניית נייר חדרה ב-49% ושווי החברה הגיע ל-355 מיליון שקל

גיל קליאן 13:3520.01.15

מומו לירן עוזב את תפקידו כמנכ"ל נייר חדרה- אחרי שלא הסכים עם התוכנית האסטרטגית שסוכמה מראש לחברה. כך נודע ל"כלכליסט". אי ההסכמה של לירן הובילה בשבועות האחרונים לשורה של חילוקי דעות בינו לבין בעלת השליטה בנייר חדרה, כלל תעשיות של לן בלווטניק. החיכוכים הנמשכים בין המנכ"ל לבעלת השליטה הובילו בין השאר לעזיבה של מנהלים באותה תקופה.

 

לירן מונה לתפקיד המנכ"ל ב-8 באוגוסט, כאשר מאז המינוי שלו פרשו מהחברה סמנכ"ל משאבי אנוש, צביקה אברמוביץ, סמנכ"ל אסטרטגיה ופיתוח תאגידי, מאיר רפה, והיועצת המשפטית של החברה, יעל נבו.  בתקופתו כמנכ"ל צללה מניית נייר חדרה בכ-49% (נכון למחיר הפתיחה של מניית החברה בבורסה בתל אביב הבוקר).

מה דעתך על מניית נייר חדרה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

לפני המינוי בנייר חדרה כיהן לירן כמנכ"ל אבגול תעשיות. לפני כהונתו באבגול, שימש לירן במשך שנתיים כמנכ"ל חברת התשתיות אריקסון ישראל. בעבר כיהן במשך שלוש שנים כמנכ"ל חברת yes. לפני לירן כיהן בתפקיד במשך כ-4.5 שנים עופר בלוך, כאשר בלוך נאלץ להתמודד במהלך כהונתו עם משבר בתעשיית הנייר בפגע מאוד בשווי החברה.

 

כשנכנס בלוך לתפקידו עמד שווייה של נייר חדרה בבורסה על 1.3 מיליארד שקל, בעוד שנכון לפתיחת המסחר ביום בו נמסרה ההודעה על פרישתו עמד שווי החברה על 718 מיליון שקל. היום פתחה נייר חדרה את מסחר בשווי של 355 מיליון שקל. כלומר, רק ב-5 חודשי כהונתו של לירן נמחקו 363 מיליון שקל משווי החברה בבורסה.

 

מומו לירן מומו לירן צילום: תמר מצפי

 

בהמשך להודעתו של לירן, החליט דירקטוריון החברה, בראשות היו"ר, יוחנן לוקר, להקים ועדת איתור, למציאת מנכ"ל חדש לחברה. במקביל, מינה הדירקטוריון את סמנכ"ל הכספים של החברה, גדי קוניא, כממלא מקום זמני למנכ"ל, עד למינוי מנכ"ל קבוע.

 

קוניא (44), מוסמך בראיית חשבון מהמכללה למנהל, מכהן מזה כשנה כסמנכ"ל הכספים של נייר חדרה. טרם הצטרפותו לנייר חדרה כיהן כמשנה למנכ"ל וסמנכ"ל הכספים של גזית גלוב, ולפני כן כסמנכ"ל הכספים של קבוצת מי עדן.

 

נייר חדרה סיימה את הרבעון השלישי עם ירידה של 2.9% בהכנסות להיקף של 431.8 מיליון שקל. הירידה נבעה מירידת מחיר של 5% במגזר ניירות כתיבה והדפסה וכן ירידה בכמות המוצרים שנמכרו, לצד ירידה בשיווק ארגזים לחקלאים וכן ירידה במכירות הקמעונאיות של מוצרי הנייר של החברה בגלל מבצע "צוק איתן".

 

הדרמה הגדולה בדו"חות נייר חדרה היתה מחיקה של 32.5 מיליון שקל משווייה של יחידת ניירות כתיבה והדפסה - עקב הערכת שווי מעודכנת ליחידה. מחיקה זו ניפחה את ההפסד התפעולי של נייר חדרה ברבעון - שצמח ב-155% לעומת הרבעון השלישי של 2013 והגיע ל-43.5 מיליון שקל. ההפסד הזה היה אמור להזניק גם את ההפסד בשורה התחתונה של נייר חדרה - אבל נייר חדרה הצליחה "להתחמק" מכך בגלל הוצאת עתק שרשמה ברבעון המקביל בגלל תשלומי מס של החברה בת הטורקית שלה KCTR. בעצם, הוצאה שעמדה ברבעון המקביל על 41.8 מיליון שקל, הפכה ברבעון השלישי של 2014 להוצאה של 400 אלף שקל בלבד. כך, השינוי בשורה התחתונה של החברה היה מינורי יחסית ועמד על שיפור של 3.3% להפסד נקי של 59.5 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2014.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x