$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

האוצר מגבש צעדים מיידיים לעצירת תגמול סוכני ביטוח

הראל יצאה במבצע לסוכני הביטוח שלה שבו היא מתמרצת אותם לשווק קופות גמל בדמי ניהול הנושקים למקסימום בתמורה לעמלות גבוהות במיוחד. משרד האוצר: "מתבצעת בחינה של תלונות בנושא, ועמדה מסודרת תפורסם בימים הקרובים"

רחלי בינדמן 07:5808.01.15

המפקחת על הביטוח דורית סלינגר הבהירה בריש גלי כי היא מתנגדת למתן בונוסים לסוכני ביטוח. אלא שחברות הביטוח ובתי ההשקעות מתעלמים ממסריה וממשיכים להעניק בונוסים המבוססים על מכירות שתלויות בגובה דמי הניהול.  

כעת נודע ל"כלכליסט" כי אגף שוק ההון מגבש צעדים מיידיים לעצירת תגמול סוכני הביטוח. ממשרד האוצר נמסר כי "האגף פועל לעצירת השיטה של גזירת גובה העמלות המשולמות לסוכן הביטוח מדמי הניהול שמשלם הלקוח. זו שיטה פסולה. בימים אלה מתבצעת בחינה של תלונות שהתקבלו בנושא, ועמדה מסודרת תפורסם בימים הקרובים. האגף פועל להגברת השקיפות של ציבור המבוטחים לגבי מבצעים ופרסים שניתנים לסוכנים בגין המכירה של מוצרי ביטוח".

 

במקביל לכך, הגיע לידי "כלכליסט" מבצע של חברת הביטוח הראל, בשליטת יאיר המבורגר, ביחס למוצרי הגמל, הפנסיה וההשתלמות. המבצע, שזכה לשם "Extra challenge", אמנם לא מציע טיסות מפנקות לחו"ל על עמידה ביעדי מכירות אלא כסף מזומן על כל גיוס שיגיע לרף מסוים. על מיליון שקל של גיוס למוצרי הפנסיה יקבל הסוכן 4,000 שקל, על 1.5 מיליון שקל 6,500 שקל, על 2.2 מיליון שקל 12 אלף שקל וכן הלאה. סוכן מצטיין שיגייס 7.5 מיליון שקל, יקבל 50 אלף שקל. אלא שכאן לא נגמר התמריץ. בהראל יש מתן עדיפות ברור לגיוסים לקרנות השתלמות, כאשר כל שקל שיגויס לקרן השתלמות של הראל יחושב כאילו גייסו 1.25 שקלים.

 

הבעיה המרכזית במבצע כזה היא שהראל מתמרצת את הסוכנים לשווק מוצרי פנסיה בדמי ניהול גבוהים. עבור גיוסים לקרנות השתלמות של הראל יוכר מלוא הסכום שגויס (100%) רק אם יועברו חוסכים בדמי ניהול של לפחות 1.2%.

 

לעומת זאת, אם סוכן יגייס חוסך לקרן ההשתלמות של הראל בדמי ניהול של 0.6% "בלבד", רק 40% מהסכום שגויס יוכרו לו לצורך חישוב הפרס. היום ממוצע דמי הניהול בקרנות ההשתלמות נע בין 0.7% ל־0.8% וחוסכים בעלי כושר מיקוח יכולים בקלות להשיג דמי ניהול נמוכים יותר, אלא שהמבצע של הראל יוצר לסוכן תמריץ דווקא להעלות את דמי הניהול.

 

עבור גיוסים לקופות הגמל של הראל, כדי שכל סכום הגיוס יוכר לסוכן, עליו לגייס חוסכים בדמי ניהול של לפחות 1%. תקרת דמי הניהול החוקית לגבייה היום בקופות גמל נושקת לרף ה־1.05%, ולפיכך הסוכן מתומרץ לשווק את קופות הגמל של הראל בדמי ניהול מקסימליים. עוד קובעת הראל כי דמי ניהול מינימליים להשתתפות במבצע הם 0.5%. רק באחרונה פורסמו ממצאי ביקורת חריפים של אגף שוק ההון באוצר על התנהלות סוכני ביטוח. הביקורת הצביעה על שיטות הפעולה של חלק מהסוכנים המציגים נתונים שגויים לחוסך בדבר דמי הניהול שהוא משלם על המוצר הקיים שלו למול המוצר הפנסיוני שאליו הם רוצים להעביר אותו.

 

לפני שלושה חודשים פרסמה סלינגר טיוטת חוזר בנושא הדורשת לאסור כל תגמול שאינו כספי ואשר מגביל את היקף עמלות ההצלחה כתוצאה מעמידה ביעדים ואוסר על קשר בין עמלות לגובה דמי ניהול. לאחר שבית ההשקעות אלטשולר שחם יצא בנובמבר האחרון במבצע לסוכנים שכלל טיסות מפנקות לחו"ל כפרס, סלינגר הבהירה בתגובה כי "הפרקטיקה של תגמול סוכנים באמצעות פרסים ומתנות היא פסולה. טוב היה לו חברות היו נמנעות משיווק מסוג זה".

 

דורית סלינגר דורית סלינגר צילום: אבי אוחיון, לע"מ

בטל שלח
    לכל התגובות
    x