$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

סוף לשמועות: טבע כמעט בלעה את הגלולה של אינטק פארמה

בשבוע האחרון השלימה מניית אינטק זינוק מפתיע של 16%. כעת נודע כי טבע ניהלה עמה מגעים בנוגע למסחור גלולה נגד פרקינסון

ניר צליק 08:1206.01.15

טבע, ענקית התרופות הישראלית, ניהלה בשבועות האחרונים מגעים עם אינטק פארמהבנוגע למסחור גלולת האקורדיון, כך נודע ל"כלכליסט". המגעים לא הבשילו לכדי עסקה וטבע נסוגה מכוונותיה, ככל הנראה בשל השנים הרבות שיעברו עד שהגלולה תגיע לשוק.

 

בשבוע שעבר השלימה מניית אינטק פארמה זינוק של 16.5% ללא הסבר נראה לעין, והשיא היה ביום רביעי, עם זינוק של 20.5%. שבוע לפני הזינוק נפלה המניה ב־19.1%. בתגובה לנפילה הודיעה אינטק פארמה: "בהתייחס למסחר במניות החברה בבורסה לניירות ערך בתל אביב, החברה מבקשת להבהיר כי לא חל כל שינוי מהותי בפעילותה, והחברה ממשיכה בפעילותה השוטפת כסדרה".

 

ייתכן כי הסיבות לנפילה במחיר המניה היו השמועות כי טבע מפתחת גלולת אקורדיון בעצמה, ואילו העליות הגיעו בעקבות שמועות שלפיהן טבע עשויה לשתף פעולה עם החברה. מצד אינטק פארמה, הדיווח כי לא חלו אירועים משמעותיים עשוי להיות מהימן מאחר שהיה מדובר במגעים ראשוניים בלבד שלא עומדים בכללי הדיווח המהותי.

 

לפני כחודש קיבלה אינטק פארמה אישור מה־FDA להתחיל ניסוי בשלב 3 בגלולת האקורדיון לטיפול בפרקינסון. אינטק פארמה תקיים דיונים עם ה־FDA (מינהל המזון והתרופות האמריקאי) כדי להגיע לגיבוש אופטימלי של פרוטוקול הניסוי. החברה מעריכה כי התחלת הניסוי תהיה במחצית השנייה של 2015.

 

בסוף 2013 נאלצה החברה לדחות את תחילת הניסוי בשלב 3 בגלולת הלבודופה לטיפול בפרקינסון לסוף 2014 על רקע שורה של דרישות מצד ה-FDA, ובהן הגשת נתונים לגבי בטיחות השימוש במוצר שלה בבעלי חיים. בנוסף ביקש ה־FDA מידע הנוגע לניסוי בטיחות שנערך בעבר באקורדיון, ללא חומר פעיל, בקרב מתנדבים בריאים.

 

גיורא קרני גיורא קרני

 

גלולת האקורדיון היא טכנולוגיה מוגנת פטנט המאריכה את משך הספיגה של תרופות בחלק העליון של המעי על ידי השהייתן בקיבה לפרקי זמן ארוכים. מערכת הנשא הייחודית שפיתחה החברה עשויה מפולימרים סינתטיים ומקופלת לתוך קפסולה סטנדרטית. לאחר הגעת הקפסולה לקיבה מופרש האקורדיון ונשאר בקיבה למשך פרק זמן ארוך משמעותית מהזמן שבו שוהות בקיבה טבליות וקפסולות אחרות. התרופה משתחררת באופן רציף ומבוקר בקיבה, ומשם אל חלון הספיגה בחלקו העליון של המעי.

 

מחלת הפרקינסון היא מחלה ניוונית של מערכת העצבים המרכזית, המאופיינת בהפרעות מוטוריות כגון האטה וירידה ‏בתנועה, רעד בלתי רצוני, נוקשות שרירים, הפרעות בשיווי המשקל וחוסר יציבות. בשלב מתקדם של המחלה יש מוגבלות תפקודית מקיפה של החולה. יותר מ־2.7 מיליון איש חולים במחלת הפרקינסון בארה"ב, ביפן ובחמש המדינות הגדולות באירופה. לפי נתוני דטה מוניטור, שוק התרופות למחלת הפרקינסון בשווקים אלה צפוי להגיע ל־2.8 מיליארד דולר בשנת 2019. מבחינתה של טבע, ההיגיון שבשיתוף פעולה עם אינטק פארמה נובע מכך שהחברה כבר פעילה בתחום מערכת העצבים המרכזית, עם גלולת הקופקסון המטפלת בטרשת נפוצה, ולכן היא יכולה להשתמש בכוח השיווק שלה לשימוש במוצרים נוספים בתחום זה, תוך כדי סינרגיה עם אנשי המכירות.

 

מאינטק נמסר: "החברה פועלת באופן שוטף לקידום עסקאות מסחור בקשר עם מוצריה והפלטפורמה שפיתחה, ואינה מתייחסת באופן פרטני מעבר לכך". מטבע נמסר: "לא מגיבים על שמועות בשוק".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x