$
בורסת ת"א

נובל אנרג'י: ההחלטה של הממונה מטילה צל כבד על עתיד תעשיית הגז

תגובה חריפה של השותפה הבכירה במאגר לווייתן על הודעת של הממונה על ההגבלים העסקיים לשקול את פיצול השותפות

ליאור גוטמן 09:1923.12.14

פחות מיממה לאחר ההודעה הדרמטית של הממונה על ההגבלים העסקיים, לפיה פרופ' דיוויד גילה שוקל לדרוש פיצול של מאגר לוויתן, מגיעה התגובה החריפה של נובל אנרג'י האמריקאית.  

"ההחלטה המסתמנת של הממונה על ההגבלים לחזור בו מההסכם, מטילה צל על עתידה של תעשיית הגז והנפט בישראל ותשפיע על המשך ההשקעות של נובל אנרג'י במדינה", אומר מנכ"ל החברה בישראל בנימין זומר. זומר מזכיר ש"במשך 16 שנים השקיעה נובל אנרג'י בחיפושים ובפיתוח משאבי הגז והנפט של ישראל, כאשר, עד היום, השקענו יחד עם שותפינו קרוב ל-6 מיליארד דולר בפיתוח משק הגז והנפט במדינה. השקעות אלו תרמו לכלכלה ולאיכות הסביבה של ישראל, ובמקביל מעניקות לישראל עצמאות אנרגטית תוך מתן הזדמנויות לשיתופי פעולה אזוריים ותרומה ליציבות האזורית". 

 

בהתייחסו לטענת גילה כאילו הכניסה שלהם לרישיונות חיפושי הגז בלי לבקש פטור מהסדר כובל "התרחשה בידיעה ובאישורה המלא של ממשלת ישראל ובכפוף לחוק הנפט וכל דין. הסתייגותו של הממונה על ההגבלים העסקיים מכניסת נובל אנרג'י לרישיונות אלו, לאחר שהוכרזה התגלית, הייתה חסרת בסיס משפטי כשהושמעה לראשונה, ועודנה חסרת בסיס כיום". 

 

קידוח לווייתן קידוח לווייתן

 

בנובל מזכירים את הפשרה שנחתמה בדצמבר 2013 מול גילה ושהפכה במרץ 2014 למסמך רשמי, שם נקבע ש"בניסיון לספק מענה לממונה, נובל אנרג'י ושותפיה, הסכימו להיפרד מתגליות "כריש" ו"תנין", נכסים שנרכשו על ידם בדרך חוקית ולגיטימית. הסכם זה הינו תוצאתו של משא ומתן ארוך וממצה, ומאפשר למעשה את האצת ההשקעות בישראל והמשך פיתוח פרויקטים בסקטור הגז והנפט בישראל".

 

"נובל אנרג'י עוקבת כל העת אחר ההתפתחויות בנושא, ותנקוט בכל האמצעים שידרשו על מנת להגן על זכויותיה החוקיות והלגיטימיות. יחד עם זאת, החברה ממשיכה להיות מחויבת לפיתוח פרויקט לווייתן, ברגע שהתנאים הרגולטורים, המסחריים והפיננסים יאפשרו את ההשקעות הנדרשות", אמר זומר.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x