שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

המשבר של פישמן עולה קומה: צניחה בכלכלית ירושלים

חברת האחזקות עדיין לא החליטה אם לתמוך במירלנד שפועלת ברוסיה, אליה היא חשופה בהיקף של 852 מיליון שקל, והאג"ח שלה נסחרות בתשואה דו־ספרתית. לקראת אסיפת אג"ח שתתקיים היום תעדכן את הריבית על הקרן של חלק מהסדרות

אורן פרוינד ויניב רחימי 08:4022.12.14

החשש מפני מהסדר חוב המסתמן בחברה־הבת (86% בשרשור) מירלנד, זרוע הנדל"ן של קבוצת כלכלית ירושלים שבשליטת (65.8%) אליעזר פישמן, המשיך לחלחל אתמול לגם ליתר החברות שבקבוצה.

 

איגרות החוב של כלכלית ירושלים קרסו אתמול במסחר בת"א, ולמעט סדרות ז' וי' שנמצאות לפני תשלום קרן בחודשים הקרובים, כל יתר הסדרות נסחרות בתשואות לפדיון דו־ספרתיות של עד 18.9% המשקפות חששות גבוהים של השוק לגבי יכולת ההחזר של החברה. גם מניית כלכלית צנחה אתמול ב־19%. ירידות אלה מתרחשות בעקבות הודעתה של מירלנד ביום חמישי כי לא תבצע את התשלום הקרוב של 43.9 מיליון שקל לאג"ח א' וב', מה שסלל את הדרך להסדר חוב ראשון בתולדות הקבוצה.

 

טלטלת הכלכלה הרוסית

מירלנד שפועלת בשוק הנדל"ן ברוסיה ומוחזקת באמצעות מבני תעשיה (40.2%), כלכלית ירושלים (30.5%) ודרבן (15.2%) נקלעה לטלטלה על רקע קריסה של 30% בחודש האחרון במטבע הרובל עם תחילת הקריסה במחיר הנפט בסוף נובמבר. בשבוע שעבר הבהירה כלכלית בהודעה לבורסה, כי עדיין לא החליטה, איך ובאיזו מידה לתמוך במירלנד על רקע הקשיים שאליהם נקלעה.

 

מירלנד החלה במגעים עם מחזיקי האג"ח שיתכנסו היום לאסיפה ועדכנה אתמול בערב כי תעלה ב־0.5% את הריבית על יתרת הקרן לאג"ח ג' וד' וב־1% לסדרות ה' וו'. העלאת הריבית מתרחשת בעקבות הורדת דירוג האשראי של החברה ביום חמישי האחרון על ידי P&S מעלות לרמה של CC, רמה אחת לפני חדלות פירעון, המכריחה על פי תנאי שטר הנאמנות לבצע התאמה של הריבית.

 

במרבית המקרים, מחזיקי אג"ח דורשים בהסדר חוב מרכיב של הזרמה מהחברה־האם, על מנת לחזק את החברה שנקלעה לקשיים. כלכלית יכולה להגיע להסדר, אך אם תחליט שהיא לא תומכת במירלנד ומותירה לבעלי האג"ח לנהל את החברה. היא תיאלץ לבצע מחיקה עבור אחזקתה במירלנד. מבדיקה שערך "כלכליסט" עולה כי היקף החשיפה של חברות מקבוצת כלכלית ירושלים למירלד מסתכם בכ־852 מיליון שקל.

 

הסכום הזה כולל את ההון העצמי של מירלנד (1.07 מיליארד שקל) המיוחס לשלוש החברות מקבוצת כלכלית ירושלים (שיעור אחזקה של 76% בהתחשב במניות המיעוט במבני תעשייה) המסתכם בכ־818 מיליון שקל. בנוסף הוא כולל סכום של 34 מיליון שקל בגין חלקן של החברות באג"ח של מירלנד, שכן אם זו לא תעמוד בהתחייבויותיה, גם הקבוצה תספוג את התספורת.

 

 

 

הפירמידה מתנדנדת

ההון העצמי של כלכלית ירושלים עומד כיום על 3.4 מיליארד שקל. בקופת המזומנים של מצויים, נכון להיום, 318 מיליון שקל (סולו), והיא צפויה לקבל עד סוף השנה 170 מיליון שקל נוספים, בין היתר מהלוואות מבנקים בישראל ובחו"ל (123 מיליון שקל) מזומנים מהפעילות השוטפת שלה (30 מיליון שקל) ורווחים מעסקאות מימון (17 מיליון שקל). בסך הכל צפויה כלכלית לסיים את 2014 עם היקף מזומנים של 488 מיליון שקל.

 

סכום זה אמור להספיק לה לעמוד בתשלומים של 355 מיליון שקל לבנקים ולמחזיקי האג"ח עד סוף השנה, ועוד להישאר עם יתרת מזומנים של 133 מיליון שקל. גם בשנים 2016-2015 לא נראית מצוקת מזומנים באופק של כלכלית ירושלים. היא צפויה לקבל בשנים אלו 1.4 מיליארד שקל מפעילות שוטפת ומימוש נכסים בעוד מחכים לה פירעונות של 1.2 מיליארד שקל בשנים אלו.

 

ההשפעה התזרימית של מירלנד על כלכלית ירושלים היא מינורית. מהדו"חות של כלכלית ירושלים לרבעון השלישי של 2014 עולה כי היא בונה על דיבידנד של 15 מיליון דולר ממירלנד ב־2015 (58 מיליון שקל) ושחלקה של מירלנד בהכנסות התפעוליות של כלכלית ירושלים הוא 11% בלבד.

 

עם זאת, השוק חושש מהזרמות של כלכלית ירושלים למירלנד לאור ההערכות בשוק לגבי מצבת החובות האישית של פישמן, שלא תאפשר לו להזרים את הכסף באופן אישי. "לפי איך שזה נראה, לפישמן לא יהיה כסף להזרים למירלנד, מה שאומר שהכסף יגיע כנראה מכלכלית ירושלים", אמר אתמול אחד המוסדיים ל"כלכליסט".

 

על פי ההערכות בשוק, החובות האישיים של פישמן לבנקים בישראל מסתכמים ב־5-4 מיליארד שקל. המשקיעים חוששים כי נטל החובות של פישמן עלול לגרור אותו למימוש נכסים אגרסיבי ורצון להעלות דיבידנדים במעלה הפירמידה על חשבונם של מחזיקי האג"ח. עוד חוששים המשקיעים כי לאור ההתפתחות האחרונה במירלנד, הבנקים יתחילו ללחוץ על פישמן מלמעלה ואף להשתלט על חלק ממניות כלכלית ירושלים המשועבדות לטובתם כנגד חובותיו האישיים.

 

גורם מוסדי בכיר אמר אתמול ל"כלכליסט": "השוק מאוד חושש ממצבת החובות האישיים של פישמן. אי־הוודאות מתגבר ויוצר עננה גדלה מעבר למצב של היום". לדברי אותו מוסדי, הגעה של מירלנד לחדלות פירעון הנה תרחיש סביר, שמשליך על הקבוצה ופוגע במוניטין של פישמן שעד היום ידוע כמי שתמיד מחזיר חובות. "יש אינטריגות בין מחזיקי אג"ח החברות של פישמן" אמר מוסדי בכיר אחר. "אם המצב ברוסיה לא ישתפר, אני לא רואה את פישמן מצליח להעביר חלוקת דיבידנדים למעלה. יהיה לו מאוד קשה".

 

ניגוד עניינים בין המוסדיים

אם כלכלית ירושלים תגיע להסדר חוב, היא צפויה להיקלע לניגודי אינטרסים בקרב מחזיקי האג"ח שלה ושל כל אחת מהחברות־הבנות. במקרה של כלכלית, חלק מהמוסדיים, כמו למשל חברת הביטוח הראל, מחזיקים במקביל הן באג"ח שלה והן באג"ח של מירלנד. במקרה של הסדר חוב בקבוצה, הראל תהיה בעלת אינטרסים מנוגדים כאשר מצד אחד היא תתנגד להעלאת דיבידנדים ממירלנד לכלכלית, מתוקף היותה נושה של מירלנד, ומצד שני היא תתמוך בהעלאת דיבידנדים שכן היא נושה של כלכלית ירושלים.

 

החשיפה של הגופים המוסדיים לאג"ח של כלכלית ירושלים יחד עם החשיפה שלהם לאג"ח של חברה־בת נוספת של כלכלית, סויטלנד, עומדת על 1.6 מיליארד שקל, כשכלל והראל הן בעלות החשיפות הגדולות 316 מיליון שקל ו־183 מיליון שקל בהתאמה. החשיפה של המוסדיים לאג"ח מירלנד עומדת על 633 מיליון שקל.

 

אליעזר פישמן אליעזר פישמן צילום: אוראל כהן

 

דרבן של כלכלית מעבירה את החוב מהבנקים לגופים מוסדיים בישראל

למרות הירידות החדות באיגרות החוב של כלכלית ירושלים אתמול, הקבוצה עדיין ממשיכה לבצע גיוסי חוב בישראל. אתמול דיווחה דרבן מקבוצת כלכלית ירושלים על עסקת מימון מחדש של 258 מיליון שקל שגייסה חברה־בת שלה (83.33%) מגופים מוסדיים בישראל. ההלוואה מעבירה חוב קיים של החברה כלפי בנק בישראל (החברה אינה מציינת איזה בנק) ומעבירה אותו לגופים מוסדיים בישראל. בעקבות העסקה דרבן תיהנה מתזרים פנוי של 48 מיליון שקל המהווה את עודף הפירעון הקיים לאותו חוב כלפי תאגיד בנקאי.

 

ההלוואה אמנם תובטח בביטחונות של שעבוד ראשון על זכויות הלווה (דמי שכירות מהנכסים של דרבן) ושעבוד ראשון על בניין משרדים של דרבן בחיפה, אולם עסקה זו עוררה פליאה בקרב כמה מנהלי השקעות בשוק ההון בישראל לנוכח ההתפתחויות האחרונות בקבוצת כלכלית ירושלים, עם קריסתן של אגרות החוב של הקבוצה לרמות תשואה לפדיון דו־ספרתיות.

 

גם סויטלנד הפרטית, הפועלת בשוק הנדל"ן במדינות חבר העמים, למעט רוסיה, גייסה לפני חודש 64.5 מיליון שקל באג"ח לא סחירה חדשה. הדו"חות הכספיים של כלכלית ירושלים חושפים את הערבויות של החברות בקבוצה ושל בעל השליטה בה, אליעזר פישמן, לחובות הפיננסיים של סויטלנד. סויטלנד מוחזקת בידי כלכלית ירושלים (32%), מבני תעשיה (32%), דרבן (16%) והיתרה (20%) על ידי חברה פרטית שבשליטת אליעזר פישמן.

 

בסוף 2013 החברות בקבוצת פישמן והחברה הפרטית שבשליטתו היו ערבות לחוב של 222 מיליון שקל של סויטלנד כלפי מחזיקי האג"ח שלה. בפברואר 2014 גייסה סויטלנד חוב נוסף של 89 מיליון שקל בשוק ההון (הרחבת סדרה ב') ולפיכך גדלה הערבות בהתאם. בנוסף, בעלות השליטה נתנו ערבות גם להבטחת אשראי מתאגידים בנקאיים שקיבלה סויטלנד, שהסתכם ב־129.4 מיליון שקל בסוף 2013.

 

בואו לדבר על השוק בפורום ספונסר >> 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x