שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

צעד דרמטי בשוויץ: הבנק המרכזי קבע ריבית שלילית על פקדונות

בניסיון לעצור את העליות בפרנק השוויצרי הורה הבנק המרכזי בישיבה מיוחדת על ריבית שלילית של 0.25% על הפקדונות מבוססי המטבע: "הריבית השלילית תהפוך את העברת הכספים להשקעות הבטוחות לפחות אטרקטיבית"

כלכליסט 09:3118.12.14

הבנק המרכזי של שוויץ הודיע הבוקר על הטלת ריבית שלילית בשיעור של 0.25% על פקדונות, בניסיון להעביר כספים אל השוק, כחלופה לחסכונות מבוססי הפרנק השוויצרי.

 

הבנק פרסם את החלטה לאחר ישיבה מיוחדת ודחופה, שלא על פי לוח הזמנים הקבוע, והסביר אותה במעבר המהיר של כספים בסכומים גבוהים לפקדונות בעלי רמת סיכון נמוכה, הצמודות למטבע השוויצרי - במיוחד בימים האחרונים. המעבר דחף את הפרנק השוויצרי כלפי מעלה, והצעד של הבנק נועד לשחרר את הלחץ האמור.  

 

"הריבית השלילית תהפוך את העברת הכספים להשקעות הבטוחות לפחות אטרקטיבית", אמר הבנק בהודעותו הרשמית. הבנק אישר שוב את מחויבותו לשער תקרה של 1.20 פרנק שוויצרי ליורו ואמר כי הוא ינקוט בצעדים נוספים במידת הצורך על מנת להגן על שער החליפין. בשבועות האחרונים הפרנק התקרב לרמה זו, על רקע מגמה שלילית ביורו.

 

בתוך כך, ממשלת שוויץ הורידה היום את תחזית הצמיחה לשנה הבאה, על רקע הביצועים המקרטעים של הכלכלות בגוש היורו, המהוות את שוק הייצוא העיקרי של המדינה. לפי ההערכות הנוכחיות התמ"ג יתרחב בשנה הבאה ב-2.1%, זאת לעומת תחזית מוקדמת שהעריכה התרחבות של 2.4%.

 

עם זאת, הממשלה הוסיפה כי בעוד שחוסר ודאות שולט בתחזית הצמיחה העולמית, הכלכלה השוויצרית נותרה על "מסלול יציב", והתחזית לצמיחת התמ"ג השנה נותרה ללא שינוי על 1.8%.

 

לפי ההערכות הממשלה, שיעור האבטלה במדינה צפוי לעמוד השנה על 3.2%, כפי שהעריכו במקור, וירד ל-3% ב-2015, לעומת התחזית הקודמת של 3.1%. התחזית המעודכנת התייחסה גם למדד המחירים לצרכן, וההערכה הנוכחית היא שיישאר השנה ללא שינוי, זאת לעומת התחזית הקודמת מאוקטובר שהעריכה עלייה של 0.1%. עבור השנה הבאה, ההערכה היא כי המדד יעלה בשיעור ממוצע של 0.2%, בעוד שלפני חודשיים העריכו כי יעלה ב-0.4%.

 

 

פרנק שוויצרי פרנק שוויצרי צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x