$
שווקי חו"ל

משבר ברוסיה

בורסת מוסקבה ננעלה בנפילה של 12.4% - מדדי אירופה זינקו

החולשה ברובל הפילה את שוק המניות בבירה הרוסית. פוטסי טיפס ב-2.4%, דאקס ב-2.5%, קאק ב-2.2%. ראש הבנק האנגלי: "הצניחה בנפט צפויה לתמוך בצמיחה כלכלית באנגליה ובעולם"

מיקי גרינפלד 19:2516.12.14

הבורסה בבירה הרוסית צללה היום (ג'), לאחר הצעד החריג של העלאת הריבית החדה במדינה בניסיון לעצור את צניחת ערך הרובל - צעד שלא מנע את המשך הירידות במטבע הרוסי. בבורסות המרכזיות של אירופה נרשמה נעילה בעליות חדות, על רקע נתוני מאקרו מעורבים שפורסמו באנגליה ובגוש היורו.

 

בתוך כך, ראש הבנק האנגלי רואה בחיוב את הירידות החדות במחירי הנפט: "הצניחה בנפט צפויה לתמוך בצמיחה כלכלית באנגליה ובעולם", כתב מארק קרני, מושל הבנק האנגלי, בדוח רשמי של הבנק שפורסם היום.

 

פוטסי דאקס קאק

 

הבנק המרכזי של רוסיה העלה הלילה את הריבית לרמה של 17% - הגבוהה ביותר מאז המשבר הגדול שפקד את המדינה ב-1998. העלאת הריבית נועדה להתמודד עם צניחת שערו של הרובל, שצלל אתמול בשיעור חד של 10% מול הדולר לשפל של כל הזמנים -66 רובל לדולר. המהלך הקיצוני של של הבנק המרכזי ברוסיה מהלילה עבד  באופן זמני בלבד. הרובל הרוסי זינק בבוקר בשיעור של 10%, אך חזר תוך שעות לירידות חדות.

 

אוואה פרפרט, מנהל המחקר בחברת ריאוריינט פייננשל מרקט. אמר כי עליית הריבית תגביל אף יותר את הנזילות בשוק המקומי, תקשה על הסקטור הציבורי ותחזק את החולשות הכלכליות. "אם מחירי הנפט ימשיכו לרדת, האמצעים בהם נקט הבנק המרכזי יקוזזו על ידי התגברות הפניקה", הוסיף פרפרט.

 

נתוני המאקרו שפורסמו היום באירופה מציגים מגמה מעורבת, עם נתונים טובים מהצפי בגוש היורו, אם כי עדיין, כאלה המשקפים התקדמות ברמה נמוכה ביותר. מנגד, נתוני הכלכלות הגדולות ביבשת, גרמניה וצרפת, משקפים תמונה של חולשה כלכלית.

 

בגוש היורו עמד מדד מנהלי הרכש בתעשייה לדצמבר על 50.8 נקודות, מול צפי ל-50.5 נקודות. במדד מנהלי הרכש בענפי השירותים נרשמה קריאה של 51.9 נקודות, מול צפי ל-51.6 נקודות. קריאה של מעל 50 נקודות מעידה על התרחבות כלכלית, ולהיפך. לפיכך, הנתונים מעידים על התרחבות, אך בקצב נמוך מאד כאמור.

 

בגרמניה רשם מדד מנהלי הרכש בתעשייה 51.2 נקודות, מעל הצפי בשוק שעמד על 50.4. מנגד, במדד מנהלי הרכש בשירותים נרשמה קריאה מתחת לצפי, 51.4 נקודות, מול תחזית של 52.6 נקודות. בצרפת רשם מדד מנהלי הרכש בתעשייה רמה נמוכה ביותר של 47.9 נקודות, כשהצפי עמד על 48.7 נקודות. מדד השירותים רשם 49.8 נקודות, מול צפי ל-48.6.

 

באנגליה נרשמת אכזבה מנתוני מדד המחירים - שיעור האינפלציה עמד בנובמבר על קצב שנתי של 1% בלבד, הרמה הנמוכה מאז ספטמבר 2002, ומשמעותית מתחת לצפי שעמד על 1.3%. ברמה החודשית רשם מדד המחירים ירידה של 0.3%.  

 

רובל רוסי רובל רוסי צילום: שאטרסטוק

r.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x