$
שווקי חו"ל

ירידות חדות בנעילה באירופה: הבורסה ביוון התרסקה ב-12.8%

קאק בצרפת איבד 2.6%, פוטסי בלונדון ירד ב-2.1% והבורסה בפרנקפורט ירדה ב-2.2%. ברקע לצניחה ביוון: חוסר יציבות פוליטי בצל אישור התקציב לשנה הבאה - תשואת האג"ח הממשלתית ל-10 שנים קפצה ל-7.95%

שי סלינס 19:1709.12.14

המסחר בבורסות אירופה ננעל היום (ג') בירידות חדות בהובלת הבורסה של יוון שצללה ב-12.8% על רקע הצגת תקציב המדינה והמשבר הפוליטי. תשואת האג"ח הממשלתית של יוון ל-10 שנים קפצה מ-7.15% ל-7.95%, ביטוי לעלייה ברמת הסיכון של כלכלת המדינה.

 

פוטסי קאק דאקס מילנו

 

היום הודיע דובר הפרלמנט ביוון על הקדמת התאריך לבחירת הנשיא בחודשיים. מדובר בבחירות של הנשיא על ידי חברי הפרלמנט ובמידה והם לא יצליחו להגיע להסכמה על זהות הנשיא - יוכרזו בחירות כלליות במדינה.

 

אתמול הפרלמנט היווני אישר את התקציב לשנת 2015, שכולל גם הורדות מסים לראשונה מאז תחילת המשבר בגוש היורו. אלא שהתקציב האופטימי עלול להפוך לתיאורטי בלבד. הסיבה: הוא זקוק לאישור המועצה האירופית, שנמנית עם שלושת הגופים שהעבירו ליוון כספי חילוץ וזכו לכינוי הטרויקה. שני הגופים האחרים בשלישייה הם קרן המטבע הבינלאומית והבנק האירופי. ממשלת יוון ביססה את התקציב על תחזית צמיחה של 2.9% בשנה הבאה, זאת בהשוואה לשיעור צמיחה של 0.8% בלבד שצפוי השנה. בשנה שעברה התכווצה כלכלת יוון ב־3.9%.

 

בנאום בפני הפרלמנט אמר ראש הממשלה אנטוניס סאמרס שהתקציב מסמל את הגחתה של יוון ממיתון בן שש שנים. "אנו מובילים את המדינה לעידן חדש שיקל על התושבים ושיעד הגירעון בו יצנח לאפס".

 

מוקדם יותר היום ננעלו הבורסות באסיה בירידות בהובלת הבורסה של סין. שנגחאי צללה ב-5.4%, האנג סנג ירדה ב-2.3% והבורסה ביפן ירדה ב-0.7%. הרקע לנפילה בשנגחאי, החדה ביותר מזה 5 שנים - החלטת הרשויות בסין לאסור שימוש באג"ח בדירוגים נמוכים כבטוחה להלוואות קצרות טווח (שתקופתן נעה בין יממה ל-182 יום). הצעד נועד להקטין את רמת הסיכון של האשראי שניתן בסין.

 

הבורסה בפריז הבורסה בפריז צילום: תומר הרשקוביץ'

 

רשת הסופרמרקטים הגדולה בבריטניה טסקוהודיעה כי הרווח התפעולי מפעילות הקמעונאות של השנה כולה לא יהיה גבוה מ-1.4 מיליארד ליש"ט (2.2 מיליארד דולר). מדובר על הודעה שלילית במיוחד לענקית הקמעונאות - שנחשבת לאחת הרשתות המתקדמות בעולם למכירת מזון - כמחצית מהתחזית המקורית.

 

באוקטובר האחרון הודיעה החברה כי לא תפרסם תחזית שנתית, זאת לאחר שגילתה כי התחזית הקודמת שלה, שעמדה על 2.5 מיליארד ליש"ט היתה מנופחת יתר על המידה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x