$
מט"ח וסחורות

הנפט בשפל של 5 שנים וחצי: צלל ב-4.2% ל-63 דולר לחבית

הנפט מסוג ברנט ירד בשיעור דומה ל-66.2 דולר לחבית; מורגן סטנלי: "מחירי הנפט ימשיכו לרדת - עודף היצע יגיע לשוק במחצית השנייה של 2015"

שי סלינס 22:3508.12.14

התחזקות הדולר והחשש מהאטה בכלכלה העולמית ממשיכים להכביד על המסחר בנפט. החוזה העתידי על הזהב השחור למסירה בינואר (CLF5) איבד היום 4.2% מערכו לרמה של 63.05 דולר לחבית. מדובר ברמה הנמוכה ביותר של הנפט מסוג קרוד מאז 16 ביולי 2009. בסך הכל, מתחילת נובמבר איבד הנפט כ-16% מערכו.

 

החוזה על הנפט מסוג ברנט הנסחר בלונדון ירד ב-4.2% ל-66.2 דולר לחבית. 

עוד ברקע לירידה החדה במחיר הנפט, עומדת ההערכה של מורגן סטנלי כי מחיר החבית ימשיך לרדת. "ללא התערבות של אופ"ק השוק ימשיך להיות תנודתי כאשר עודף היצע צפוי להגיע לשוק במחצית השנייה של 2015", כתב אדם לונגסון מהבנק. לפי התחזית המעודכנת של הבנק מחיר הברנט יעמוד על 70 דולר לחבית ב-2015 ועל 88 דולר לחבית ב-2016.

 

גם נשיא איראן, חסן רוחאני, התייחס אתמול למחירי הנפט ואמר כי הוא צופה לחץ בטווח הקצר שיפגע בכלכלה האיראנית. "הירידה החדה של 40 דולר במחירי הנפט מחייבת אותנו להיערך מחדש בכל מה שקורה לתקציב של השנה הבאה", אמר רוחאני בנאום בפני הפרלמנט האיראני כפי שצוטט ב-Iranian Students’ News Agency.

 

 צילום: בלומברג

 

צניחה של יותר מ-30% ב-4 חודשים

מאז חודש יוני מחיר חבית נפט ירד ביותר מ-30% בעיקר כתוצאה משיפור משמעותי ביכולות הייצור של ארה"ב ומירידה בביקוש העולמי לזהב השחור כתוצאה מההאטה העולמית בכלכלה. עם זאת, הירידה החדה במחיר החבית החלה לפני שבוע כשהמדינות החברות באופ"ק החליטו להותיר את היקף תפוקת הנפט היומית של הארגון העומדת על 30 מיליון חביות.

 

אופ"ק הוא קרטל המורכב מהמדינות אלג'יריה, איראן, עיראק, כווית, לוב, ניגריה, קטאר, סעודיה, איחוד האמירויות, ונצואלה, אנגולה ואקוודור. מטרת הארגון היא לקבוע עם חברות הנפט את קצב הפקת הנפט, מחיריו וזיכיונות עתידיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x