$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

ברייט פוד ומאיר שמיר בדרך להארכת האופציה על תנובה

מבטח שמיר וענקית המזון הסינית, שאמורה להשלים את רכישת השליטה (56%) בתנובה מידי קרן אייפקס עד סוף השנה, יערכו ניסיון אחרון כדי להשאיר את שמיר כשותף (21%) בגרעין השליטה. סלע המחלוקת: המחיר העתידי שיקבל שמיר עבור אחזקותיו

גולן חזני 08:2703.12.14

חברת ברייט פוד הסינית ומאיר שמיר קרובים להסכמות על דחייה נוספת של המועד הסופי למימוש אופציית ההצטרפות של מבטח שמיר לעסקת מכירת מניות תנובה שבידי (56%) קרן אייפקס. נכון להיום חייב שמיר להודיע עד 5 בינואר – מועד השלמת העסקה בין אייפקס וברייט פוד – על החלטתו אם לממש את האופציה ולהצטרף לעסקה.  

ברייט פוד ושמיר נקלעו למבוי סתום בנושא. הסיבה: ברייט פוד, שמעוניינת בהישארות שמיר בגרעין השליטה, אינה מוכנה להעמיד לו ערבויות בנקאיות להבטחת מימוש האופציה למכירת אחזקותיו (21%) בתנובה בשנים הקרובות, לפי מחיר דומה לזה שתקבל אייפקס.

 

גם שמיר מעוניין להישאר בגרעין השליטה בתנובה, אבל בהיעדר פתרון לשאלת מחיר המניות שבידיו, הוא ייאלץ למכור אותן. בשל רצונם של שני הצדדים בהישארותו של שמיר בגרעין השליטה, דחיית המועד להודעה על מימוש האופצייה מהווה ניסיון אחרון לאפשר את הישארותו כשותף של ברייט פוד.

 

הסיכוי ששמיר יישאר בסופו של דבר כשותף בתנובה הוא נמוך, ונראה כי ב־5 בינואר תושלם מכירה רק של 56% מניות תנובה שבידי אייפקס לברייט פוד, ואילו שמיר וברייט פוד ימשיכו במגעים של חודשיים־שלושה נוספים בניסיון להגיע לפתרון של ביטחונות לאופציית המכירה העתידית של המניות.

 

הסכם עם הקיבוצים

בכירי ברייט פוד יגיעו בשבוע הבא לארץ כדי לחתום על הסכם השותפים החדש שלהם בתנובה מול ארגוני הקיבוצים שמחזיקים (23%) בתנובה. עמית בן־חורין, מחליפו של איציק באדר כמנכ"ל תאגיד גרנות (7%), עשוי להתמנות כסגן יו"ר תנובה במסגרת ההסכם.

 

עסקת מכירת השליטה בתנובה לידי ברייט פוד, שנחתמה במאי השנה, משקפת שווי של 8.5 מיליארד שקל לקונצרן החלב. על פי תנאי העסקה, אמורה ברייט פוד לרכוש את חלקה של אייפקס בחברה הייעודית אפ.מש.תנ אחזקות שהקימו קרן אייפקס ומבטח שמיר ב־2008 לצורך רכישת השליטה בתנובה. מאיר שמיר, שחלקו באפ.מש.תנ מקנה לו 21% מתנובה, עדיין לא הודיע סופית אם יצטרף למכירה על פי הזכות הנתונה לו בהסכם עם אייפקס.

 

מכירה של המניות תעניק למבטח שמיר רווח הון של 1.2 מיליארד שקל.

 

מאיר שמיר מאיר שמיר צילום: ענר גרין

 

אתמול נחשף באתר "כלכליסט" כי בנק הפועלים יממן את עסקת הרכישה של השליטה בתנובה עבור ברייט פוד הסינית. ל"כלכליסט" נודע כי הפועלים הציע את הריבית הנמוכה ביותר במכרז שקיימה ברייט פוד בין הבנקים. היקף הריבית שהציע הפועלים איננו ידוע בשלב זה.

 

מדובר בהלוואה של כ־1.5 מיליארד שקל שנלקחת כדי לפרוע חוב של אפ.מש.תנ אחזקות לבנק לאומי שמימן עם בנק דיסקונט והבנק הבינלאומי את רכישת השליטה בתנובה על ידי החברה הייעודית. מאז רכש בנק הפועלים את חלקו של בנק דיסקונט בהלוואה. במסגרת העסקה, חובם של בעלי השליטה הנוכחיים בתנובה יקוזז מהתמורה שיקבלו מברייט פוד.

 

שעון החוב הבנקאי

בין שהמכירה תושלם במועד ובין שתידחה שוב, פירעון ההלוואה שלקחו אייפקס ומבטח שמיר הוא פברואר 2015.על פי הערכות, יצרף אליו הפועלים גוף או שניים מבין המוסדיים לעסקת מימון הרכישה. הבנק המנוהל על ידי ציון קינן נוקט בשבועות האחרונים במדיניות אגרסיבית של הגדלת תיק האשראי העסקי, גם במחיר של ריבית נמוכה יחסית. את המדיניות מוביל קינן עם ראש החטיבה העסקית יעקב אורבך.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x