$
בורסת ת"א

דיווח: פוטאש שוקלת למכור את אחזקותיה בכיל

על פי סוכנות בלומברג, אנליסט בכיר ב-CIBC ישב לארוחת צהרים עם מנכ"ל פוטאש שאמר לו כי החברה מתכננת לשנות את הרכב האחזקות שלה. פוטאש מחזיקה ב-14% בכיל שיורדת ב-3.5% בת"א במחזור ענק

שי סלינס 15:5902.12.14

האם ענקית האשלג הקנדית פוטאש (Potash) בדרך למכור את אחזקותיה בכיל? לפי דיווח בבלומברג, אנליסט בכיר בבנק ההשקעות הקנדי CIBC, ישב לארוחת צהרים עם מנכ"ל פוטאש, יוכן טילק (Jochen Tilk), שאמר לו כי החברה מתכננת לשנות את פורטפוליו האחזקות שלה.  

לפי הדיווח, האנליסט הבכיר, ג'ייקוב בוט (Jacob Bout), אומר כי החלק אותו מתכננת פוטאש למכור יכול להיות קשור לאחזקה שלה בכיל העומד על 14%.

 

מכירה אפשרית של מניות כיל על ידי פוטאש מגיעה לאחר שעד לפני קצת יותר משנה קיימה החברה מגעים למיזוג עם כיל, שנבעו, בין היתר, ממסקנות ועדת ששינסקי והידוק הרגולציה על כיל באופן שהמס על כריית האשלג והפוספט של כיל הופך להיות הגבוה בעולם.

 

מה דעתך על מניית איי.סי.אל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
6% 13% 81%

פוטאש היא בעלת המניות השנייה בגודלה בכיל, ואת הרכישה האחרונה של מניות החברה עשתה בתחילת 2010 כשהשקיעה 1.6 מיליארד שקל ברכישת 2.6% ממניות כיל. בתחילת 2011 ביקשה פוטאש מהמדינה אישור להגדיל את אחזקותיה בכיל ל-25%. אישורה של רשות החברות הממשלתיות נדרש משום שלמדינת ישראל ניתנה מניית זהב בכיל עם הנפקתה לבורסה ב־1992. מניית הזהב קובעת את זכויותיה של המדינה שנועדו להגן על האינטרסים החיוניים במשאבי הטבע.

 

על פי מניית הזהב, יש צורך באישורה של רשות החברות הממשלתיות לרכישה של מעל 14% ממניות כיל, ואישור נוסף להגדיל את האחזקות מעל 25%. פוטאש קיבלה את אישור רשות החברות, אבל לא הגדילה את חלקה.

 

כיל המנוהלת על ידי סטפן בורגס, נסחרת בורסה של תל אביב לפי שווי שוק של 33 מיליארד שקל. ב-12 החודשים האחרונים איבדה המניה כ-7% מערכה.

 

בחודש יוני האחרון פורסם ב-"כלכליסט" כי סמנכ"ל הכספים של החברה, ווין בראונלי, אמר כי החברה לא צפויה להחזיק במניות כיל לעד. בראונלי אמר את הדברים כשנשאל על מסקנות ועדת ששינסקי 2, והפגיעה הצפויה ברווחיות של כיל. לפי מסקנות הוועדה, יוטלו מס על רווחי היתר בשיעור של 42% על כיל. לפני יותר משנה, במסגרת המאבק לאישור המיזוג עם כיל, הזהיר ביל דויל, מנכ"ל פוטאש הקודם, כי החברה תשקול למכור אחזקותיה ולרכוש את החברה הירדנית המתחרה APC.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x