$
השורה התחתונה

השורה התחתונה

קרנות סל: הקרנות שמחסנות מפני ירידות בשוק

קרנות הסל בעלות הסיכון הנמוך FLOT ו־ISTB הצליחו להשיג תשואה גם כששוק האג"ח האמריקאי צנח

אילון ג'דה 08:3702.12.14

הריביות הנמוכות מחד והחששות לעליית ריבית מאידך מציבים בפני משקיעים רבים סיטואציה מורכבת כשהם שוקלים היכן להשקיע. הדילמה הזו קשה במיוחד עבור משקיעים אשר איגרות חוב מהוות חלק משמעותי מתיקי ההשקעות שלהם.

 

כאשר הריבית של הבנקים המרכזיים היתה גבוהה בכ־4% ואף יותר מהריבית הנוכחית, האג"ח הקונצרניות שילמו למשקיעים ריביות גבוהות (על פי הסיכון שגלום בהן). כיום התשואה הגלומה באג"ח נמוכה מאוד, ומשקיעים רבים חשים, לעתים בצדק, שהתשואה לא מצדיקה את הסיכון להפסדי הון כתוצאה מעליית הריבית או העלייה בשיעור פשיטות הרגל של חברות.

 

 צילום: שאטרסטוק

 

הריבית מתעדכנת מדי חצי שנה

 

iShares הנפיקו שתי קרנות סל למשקיעים שמוכנים להסתפק בתשואה שוטפת נמוכה, על מנת לחסן את תיק ההשקעות מפני תפניות שליליות בשוק האג"ח. דרך הקרן FLOT ניתן להשקיע באג"ח אמריקאיות בדירוג השקעה (דירוג חוב של -BBB ומעלה) אשר נושאות ריבית משתנה. השקעות הקרן כוללות 407 אג"ח שונות ולכל אחת מהן מנגנון ספציפי לקביעת ריבית. מעל מחצית מהאג"ח הנכללות בקרן הונפקו על ידי מוסדות פיננסיים ועוד כרבע הונפקו על ידי חברות תעשייתיות, כך שהדירוג הממוצע של האג"ח בקרן הנו A. איפוס הריבית שמשלמות האג"ח האלו מדי תקופה קצובה (מדי שלושה חודשים או חצי שנה) לריבית מעודכנת חדשה, מאפשר לאג"ח להתאים את רווחיותן להתפתחויות המעודכנות בשוק. מנגנון "הציפה" הזה, אשר גם נתן ל־ETF הזו את הסימול שלה, מונע מהאג"ח תנודות גדולות הקשורות לשינויים במגמות השוק. כיום משקפת התשואה הגלומה באג"ח זה את ריביות השוק קצרות הטווח של 0.5%.

 

קרן ISTB נחשבת גם היא לאלטרנטיבת השקעה בעלת סיכון ריבית נמוך יחסית הודות למח"מ השקעות ממוצע של קצת יותר מ־2.5 שנים. עם זאת, הדירוג הממוצע של אג"ח בקרן זו הנו -BBB, וזאת על אף חשיפה משמעותית של 45% מנכסי הקרן לאג"ח ממשלתיות, בתוספת של כ־10% לחברות להלוואות משכנתא של הממשל האמריקאי. ISTB כוללת כ־880 אג"ח שונות. התשואה השנתית הצפויה היא כ־1.55%.

 

 

התשואות בקרנות עלו גם כשהמדד הכללי ירד

 

בשל גילן הצעיר של הקרנות (FLOT הונפקה ביוני 2011 ו־ISTB באוקטובר 2012) לא קיימים עדיין מבחני אש קיצוניים לביצועיהן. עם זאת, ירידות בשוק האג"ח האמריקאי במחצית השנייה של 2013 מספקות אינדיקציה להתנהגות הקרנות בזמני קיצון. מ־15 באפריל 2013 ועד 31 דצמבר של אותה שנה ירד מדד Barclays U.S Aggregate, אשר נחשב למדד האג"ח הכללי של המשק האמריקאי, ב־2.7% בשנה. אולם FLOT ו־ISTB הצליחו לרשום למשקיעיהן תשואה חיובית של 0.72% ו־0.17% בהתאמה.

 

הכותב הוא יועץ מומחה לאסטרטגיה פיננסית וניהול סיכונים.

  

השורה התחתונה:

התשואה הצפויה הגלומה ב־FLOT ו־ISTB אינה גבוהה. ההשקעה מתאימה למשקיע שחושש מתפניות שליליות באג"ח

בטל שלח
    לכל התגובות
    x