$
בורסת ת"א

יוסי מימן הגיש תביעה נגד מיטב דש ופסגות

בתביעת פיצויים שהוגשה בבימ"ש בניו יורק טוען מימן כי בתי ההשקעות, יחד עם נאמני האג"ח של אמפל, התנהלו באופן שגרם "נזקים עצומים" לו ולנכסי חברת אמפל, שנכנסה לפירוק

רחלי בינדמן 15:3626.11.14

איש העסקים יוסי מימן וחברת מרחב שבבעלותו הגישו תביעה בבית המשפט בניו יורק נגד בתי ההשקעות הישראליים פסגות ומיטב דש, נגד עו"ד עופר שפירא ונאמני סדרות האג"ח של אמפל - הרמטיק, פז נבו ומשמרת. מימן הגיש את התביעה בגין "נזקים עצומים שהנתבעים גרמו למימן ולמרחב וכן לנכסים משמעותיים של אמפל, אשר היו יכולים לשמש לפירעון החוב של אמפל לבעלי האג"ח".

 

התביעה האזרחית הוגשה לבית המשפט לפירוקים בניו יורק באמצעות משרד עורכי הדין האמריקני Kasowitz, Benson, Torres & Friedman (קסוביץ, בנסון, טורס ופרידמן מניו יורק). התביעה מבקשת כי בית המשפט יפסוק את גובה הפיצויים למימן ולמרחב בגין הנזקים שנגרמו לו.

 

בכתב התביעה טוענים מימן ומרחב, כי בתי ההשקעות פסגות ומיטב דש, לצד נאמני סדרות אגרות החוב של אמפל, ניהלו מערכה אגרסיבית וחסרת כל בסיס ואחריות נגד מימן, מרחב, אמפל ונושאי משרה בה אשר גרמה נזקים עצומים למימן ולמרחב - מערכה שפגעה קשות בנכסים משמעותיים של אמפל אשר יכלו להוות מקור משמעותי להחזר חובתיה כאמור.

 

עוד טוען מימן כי הנתבעים בהתנהגותם, ובהצהרות התקשורתיות חסרות הבסיס והאחריות שפרסמו, פגעו פגיעה אנושה בפרוייקט לייצור אתנול בקולומביה שפיתחה מרחב - פרויקט שהוערך בלמעלה מ-270 מיליון דולר, ואמפל מימשה את האופציה שהייתה לה לרכישת 25% ממנו, בכפוף לסגירה פיננסית שלו.

 

בכתב התביעה נטען כי למרות התקדמות משמעותית של פיתוח הפרוייקט בקולומביה, בתי ההשקעות הישראלים והעומדים בראשם, ובהצהרות שנתנו בתקשורת, נגרמו למשקיעים פוטנציאליים בפרויקט ולגורמי מימון בינלאומיים משמעותיים לסגת מהמו"מ להשקעה ולמימון. על פי התביעה, התנהלות זו גרמה גם נזקים עצומים לאמפל, אשר הייתה יכולה להחזיק ב-25% מפרוייקט מצליח אשר היה מהווה נכס משמעותי נוסף לפירעון החוב לבעלי האג"ח.

 

יוסי מימן וחברת מרחב שבשליטתו טוענים עוד כי במעשים וההצהרות האמורים, פסגות, מיטב דש ונאמני סדרות האג"ח גרמו גם לבנק דיסקונט למנות כונס נכסים למניות גדות מיכליות, חברה שהוחזקה במלואה על ידי אמפל. לדברי התובעים, הדבר הביא לכך שבסופו של דבר נמכרו מניות גדות במחיר הנמוך בעשרות מיליוני דולר מהשווי הריאלי של גדות.

 

יוסי מימן יוסי מימן צילום: אוראל כהן

 

"למרחב ולמימן נגרמו נזקים כספיים עצומים כתוצאה מהתנהלות הנתבעים והם מבקשים מבית המשפט בניו יורק שייקבע את גובה הנזקים שנגרמו להם ויחייב את הנתבעים במלוא הנזק לרבות ריבית והוצאות" כך לפי כתב התביעה.

 

מימן הותיר אחריו באמפל חובות של כמיליארד שקל לגופים המוסדיים. אמפל עצמה נמצאת בהליך של פירוק, במסגרתו הסיכוי של הנושים לראות ולו חלק קטן מהחוב שואף לאפס, כך שמדובר למעשה באחת התספורות הגדולות ביותר שנרשמו בשוק ההון הישראלי.

 

הגופים המוסדיים בהובלת פסגות ומיטב דש הובילו נגד מימן מערכה אגרסיבית, תוך ניהול מו"מ עיקש להסדר חוב בו דרשו ממימן וממנהליו להפחית את הוצאות השכר שלהם, אך ללא הואיל. כאשר כבר היה נדמה כי נרשמה התקדמות במגעים להסדר, הגיש לפתע מימן בקשה להקפאת הליכים באמפל לבית המשפט לפירוקים בניו יורק ובכך הוביל לעיכוב והתמשכות ההליך.

 

אמפל נקלעה למצוקה בשל הפסקת הזרמת הגז בין ישראל למצרים והפגיעה בפרויקט הגז של אמפל שרוכז תחת חברת הבת EMG. אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש, התבטא ביולי 2012 בטענות חריפות נגד מימן כשאמר כי "מימן חגג במשך שנים עם שכר מנופח והדירקטורים עשו הכל כדי לשרתו".

 

באחרונה הגישו בתי ההשקעות תביעה נגד מימן (במימון עצמי) בטענה להפרת אמונים של נושאי המשרה בחברה, ובהם מימן עצמו, בגין עסקאות בעלי עניין שונות, כולל בעניין פרויקט האתנול.

 

בתגובה נמסר מפסגות ומיטב דש: "אם בעל שליטה בחברה שהסבה נזקים עצומים לציבור החוסכים במדינת ישראל סבור שבהליכה לבית משפט הוא ירתיע את הגופים המוסדיים מלהמשיך לפעול למען לקוחותיהם הוא טועה טעות מרה. לא רק שבעלי השליטה באמפל והנהלתה השמידו ערך חסר תקדים לציבור, הם אף סירבו להצעת המוסדיים להגיע להסדר חוב. יתרה מזו, בעל השליטה פנה, ללא כל תיאום עם נציגות מחזיקי האג"ח, לבית המשפט בארה"ב, מה שהוביל לפירוק החברה. פסגות ומיטב דש ימשיכו לפעול לטובת ציבור החוסכים כפי שעשו לאורך כל הדרך בטיפול בהסדר החוב באמפל. 

 

עו"ד עופר שפירא מסר בתגובה: "איני חושב שלבית המשפט בארה"ב יש סמכות לדון בעניינים שבין ישראלים. מדובר בתכסיס טקטי נוסף של מימן שנתבע להשיב עשרות מיליוני דולרים לאמפל ועדיין יורה לכל כיוון כדי לדחות את הקץ".

 

אילן רביב מנכ"ל מיטב דש אילן רביב מנכ"ל מיטב דש צילום: אריאל שרוסטר

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x