שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

קושנר רוצה 300 מיליון שקל הנחה; מכירת הפניקס בסכנה

בסיומה של בדיקת נאותות הודיעה המשפחה הרוכשת כי היא מוכנה לשלם רק 1.3 מיליארד שקל עבור השליטה (47%) בחברת הביטוח. בעל השליטה יצחק תשובה מתנגד להנחה בהיקף כזה, וספק אם הצדדים יוכלו להגיע להסכמות עוד לפני סוף השנה

גולן חזני 06:5426.11.14

קשיים בעסקת מכירת חברת הביטוח הפניקס. ל"כלכליסט" נודע כי משפחת קושנר, שחתמה על מזכר הבנות לרכישת השליטה (47%) בחברה מידי קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, דורשת הנחה של כ־20% במחיר, לאחר בדיקות הנאותות שביצעה בחברה.  

דלק מחזיקה ב־52% ממניות הפניקס ואת יתרת 5% המניות אמור לרכוש המנכ"ל אייל לפידות אשר קשר את העסקה עם משפחת קושנר. עוד נודע ל"כלכליסט" כי דלק ותשובה לא מוכנים להעניק הנחה בסדר גודל כזה, שמשמעותה תשלום של 1.3 מיליארד שקל (כ־360 מיליון דולר) עבור המניות במקום 1.6 מיליארד שקל. סכום העסקה המקורי עמד על 1.7 מיליארד שקל, אולם ממנו נוכו 100 מיליון שקל שקיבלה דלק כדיבידנד מהפניקס. שני הצדדים מנסים להגיע להסכמות עוד לפני סוף השנה, אם כי הסיכויים לכך אינם גבוהים ומקורבים לעסקה אומרים כי משפחת קושנר עשויה למשוך את הצעת הרכישה.

 

התפתחות זו מסכנת את העסקה עוד לפני סימן שאלה אחר שמרחף עליה — הענקת היתר השליטה למשפחת קושנר על ידי המפקחת על הביטוח דורית סלינגר. כפי שפורסם ב"כלכליסט", ארבעת האחים קושנר מבקשים לרכוש את הפניקס בין היתר באמצעות כספי נאמנויות שבבעלותם, אולם סלינגר לא מתלהבת להעניק אישור לתשלום כזה, ולהצגת הון אישי שמופקד בנאמנויות. משפחת קושנר אמורה להציג בפני האוצר איתנות פיננסית, מזומנים ונכסים נקיים משעבודים וחובות בהיקף נטו של 900 מיליון דולר.

סכום זה נגזר מהתקנות החדשות של האוצר, שלפיהן, רוכש פוטנציאלי של חברת ביטוח יצטרך להציג בפני האוצר הון עצמי של פי 2.5 מההון העצמי הבסיסי המינימלי של חברת הביטוח הנרכשת, כפול שיעור האחזקות הנרכשות (47% במקרה של עסקת הפניקס).

 

דורית סלינגר דורית סלינגר צילום: עמית שעל

 

סלינגר מתנגדת גם להלוואה של 900 מיליון שקל שאמורה דלק להעניק למשפחת קושנר כדי לסייע לה במימון הרכישה, ודורשת שההלוואה תהיה נמוכה בהרבה מהיקף של 50% מסכום העסקה. דבר נוסף שלו מתנגדת סלינגר הוא שתמורת ההלוואה ישעבדו האחים קושנר את מניות השליטה בפניקס. סוגיה נוספת שאותה בודקת סלינגר היא המעורבות של אבי המשפחה צ'רלס קושנר שריצה בעבר עונש מאסר בגין ביצוע עבירות פליליות פדרליות בארה"ב.

 

מה דעתך על מניית הפניקס:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

הפניקס נסחרת לפי שווי שוק של 2.64 מיליארד שקל אחרי שהמניה שלה איבדה 17% בשנה האחרונה בבורסה של תל אביב. קבוצת דלק נכנסה להשקעה בהפניקס בסוף 2005, כשרכשה משלמה אליהו 25% מהחברה תמורת 720 מיליון שקל. לאחר מכן, בשתי עסקאות נוספות, רכשה דלק מניות נוספות של הפניקס, 8% מאליהו ו־28.5% מבעלי השליטה הקודמים, יעקב שחר וישראל קז. דלק שילמה בגין כל הרכישות הללו כ־1.8 מיליארד שקל והגיעה לאחזקה של 61.5% בהפניקס, שדוללה בדצמבר 2006 כחלק מהנפקה פרטית שבה הזרימו המוסדיים להפניקס 374 מיליון שקל. הנהלת דלק בראשות המנכ"ל אסי ברטפלד השלימה בשנה האחרונה עסקאות במיליארדי שקלים למכירת האחזקות בדלק US, דלק אירופה, ריפבליק וברק קפיטל.

 

סלינגר שמתמודדת בימים אלה גם עם סוגיית העברת השליטה בכלל ביטוח לידי בעלי השליטה החדשים באי.די.בי – אדוארדו אלשטיין ומוטי בן־משה – הודיעה כי היא נוטה שלא להעניק להם היתר שליטה בשל נושא ההון העצמי והאיתנות הפיננסית של אי.די.בי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x