$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

מגדל נכנסת לשוק האשראי הצרכני

חברת הביטוח של שלמה אליהו מעלה הילוך במתן הלוואות למשקי בית באמצעות הנוסטרו שלה. תציע הלוואות של עד 100 אלף שקל בריבית הנמוכה בחצי מהריבית של חברות כרטיסי האשראי

גולן חזני 07:0818.11.14

מגדל, בשליטת שלמה אליהו, מנהלת מגעים לכניסה לתחום האשראי הצרכני. ל"כלכליסט" נודע כי בכוונת מגדל לשווק הלוואות למשקי הבית בהיקף של עד 100 אלף שקל. חברת הביטוח תציע ללקוחותיה מסגרת אשראי חוץ־בנקאית מעבר לתקרת האשראי של הלקוחות בחשבון הבנק.

השירות יופעל באמצעות כרטיס אשראי חדש שתנפיק חברת הביטוח בשיתוף עם אחת מחברות כרטיסי האשראי. חברת האשראי תבצע את הסליקה, כשהשיווק ייעשה כנראה דרך סוכני הביטוח של מגדל. הריבית שתציע חברת הביטוח ללקוחותיה תתחרה בריבית הבנקאית והריבית שמציעות חברות כרטיסי האשראי ואשר עומדת על כ־11%. בכוונת אליהו להציע את ההלוואות בריבית של כ־6%. הלקוח לא ישלם מראש את הריבית עבור הסכום המלא, אלא ישלם ריבית עבור ההיקף שינצל ממסגרת האשראי שתועמד לו. מגדל החליטה להיכנס לשוק האשראי מאחר שקשה להשיג תשואה של 6% בסביבת הריבית הנמוכה, וכי הנוסטרו של מגדל יקבל הזדמנות להשיג תשואה נאה עבור השקעה בעלת סיכון נמוך יחסית. מגדל מניחה שמדובר בסיכון נמוך מאחר שיש לה מידע מהותי על איתנותם הפיננסית של לקוחותיה, באמצעות קופות הגמל וההפקדות הפנסיוניות שלהם.

 

שלמה אליהו, בעל השליטה במגדל שלמה אליהו, בעל השליטה במגדל צילום: עמית שעל

 

מגדל מקיימת מגעים ראשוניים מול שלוש חברות כרטיסי האשראי (כאל, לאומי קארד וישראכרט), שבהם היא למעשה עומדת להתחרות, אך היא מעריכה כי האפשרות להרחיב את מעגל ההכנסות כתוצאה מהמיזם תמשוך את חברות האשראי לשיתוף הפעולה. כרטיס האשראי שיקבל הלקוח יהיה של אחת משלוש חברות כרטיסי האשראי אולם הלוגו של מגדל יתנוסס עליו, היא זו שתקבע את גובה הלוואה, תעניק אותה ותטפל בלקוחות. שיתוף הפעולה עם חברת אשראי, במקום להנפיק כרטיס ייחודי, נועד לאפשר ללקוח לבצע רכישות גם בחו"ל. במגדל בוחנים לאפשר גם ללקוחות של חברות ביטוח אחרות את קבלת האשראי.

 

 צילום: אוראל כהן
מה דעתך על מניית מגדל ביטוח:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

ההתרחבות לתחום האשראי נבחנה בעבר על ידי חברות הביטוח השונות, וכל מהלך הדומה למהלך של מגדל נחל כישלון. המהלכים הגדולים ביותר בוצעו על ידי הפניקס ומגדל עצמה שניסו לרכוש נתחים מחברות כרטיסי האשראי. הפניקס ניסתה לרכוש 30% מחברת ישראכרט ומגדל ניסתה לרכוש 20% ממנה. בנוסף לכך, לפני עשר שנים ניסתה מגדל לבצע מהלך דומה באמצעות כרטיס מולטי של לאומי קארד, אולם המהלך לא נחל הצלחה. גם מהלך דומה של חברת הביטוח הראל עם חברת כרטיסי האשראי כאל, שבו שיווקו הסוכנים של הראל כרטיסי אשראי של כאל, נכשל.

 

היקף החוב של משקי הבית לבנקים עומד על 109 מיליארד שקל, לא כולל משכנתאות. סכום זה צמח בחמש השנים האחרונות ב־37%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x