$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

דלק תמכור את גדות בעשירית משווי הנפקתה

יצחק תשובה, בעל השליטה בדלק, מנהל מו"מ למכירת יצרנית הרכיבים לתעשיית המזון לגלעם, שפועלת באותו התחום. גדות שהונפקה ב־2005 לפי שווי של 380 מיליון שקל סוחבת גירעון בהון של 73 מיליון דולר

גולן חזני 08:4217.11.14

יצחק תשובה וקבוצת דלק ממשיכים במסע היציאה מהפעילויות שאינן הליבה של הקבוצה - כלומר עסקי האנרגיה.

 

ל"כלכליסט" נודע כי דלק מנהלת מגעים למכירת גדות ביוכימיה לחברת גלעם מקיבוץ מענית. ואולם, אם את החברות הרווחיות מצליח תשובה למכור בקלות יחסית ובקבלת שוויים סבירים ויותר, הרי שגדות ביוכימיה - "הילד" החריג בקבוצה - היא חברה שקשה למכור. המו"מ איננו כולל מרכיב מזומן, אלא רק כ־10% ממניות גלעם, מה שמתמחר את גדות בשווי של 38 מיליון שקל בלבד. עוד נודע ל"כלכליסט" כי גלעם וגדות פנו בפניה מקדמית לממונה על הגבלים עסקיים לבדיקת נכונותו לאשר את העסקה.

 

לא מצליחה להבריא

גלעם מתומחרת לצורך העיסקה בשווי של 100 מיליון דולר, שווי שאינו כולל את אחזקתה באנזימוטק, שלא תיכלל בעיסקת המיזוג. את המהלך מטעם גלעם מוביל המנכ"ל יוסי פלד. קיבוץ מענית מחזיק ב־70% מגלעם וקרן בראשית מחזיקה ב־30%.

 

 

גדות פועלת מאזור נמל הקישון, ובמפעל שלה היא מייצרת פרוקטוזה גבישית, חומצת לימון ומלחי חומצת לימון לתעשיות המזון, הדטרגנטים והטואלטיקה. בעבר הזרימה דלק לגדות הלוואה של 103 מיליון דולר לאחר הרפתקה כושלת שבה ניסתה גדות להיכנס לסין והקימה שם מפעל בהשקעה של 80 מיליון דולר, שנמחקו. אף שהיא מעסיקה 200 עובדים ומכניסה כ־85 מיליון דולר בשנה, היא סוחבת על גבה גירעון של 73 מיליון דולר בהון ונזקקת להליך הבראה קשה. לאחרונה מונתה ליו"ר החברה אסתר אלדן, שכיהנה כמנכ"לית צינורות המזרח התיכון. עם זאת, היא, כמו אברהם ביגר, יו"ר מכתשים לשעבר, לא הצליחו להבריא את החברה.

  

במחצית הראשונה של 2014 הפסידה גדות 26 מיליון שקל, וב־2012 ו־2013 הפסידה 125 מיליון דולר. החברה איננה עומדת באמות מידה פיננסיות בהלוואות בהיקף כולל של 15 מיליון דולר שנטלה מקבוצת הראל. לפני שנתיים ניהלה קרן פימי מו"מ לרכישת השליטה בגדות, שבמסגרתו היתה אמורה פימי להזרים 25 מיליון דולר לגדות תמורת הקצאה של 71% ממניותיה. בסופו של דבר החליטה פימי לסגת מהעסקה, לאחר שהתברר כי הטכנולוגיה של גדות לא תאפשר לה להתחרות בשוק העולמי.

 

פעילות סינרגטית

עיקר פעילותה של קבוצת גלעם, שבבעלות קיבוץ מענית, הוא ייצור מוצרי עמילן, גלוקוזה, פרוקטוזה ופתרונות המתקה, וחלק משמעותי מתוצרתה מיועד ליצוא. לגלעם שני אתרי ייצור באירופה המספקים תערובות המתקה לתעשיית המזון והמשקאות.

 

מה דעתך על מניית דלק קבוצה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
40% 0% 60%

פעילות גלעם סינרגטית לפעילות של גדות, ובעבר כבר נוהלו מגעים בין הצדדים לרכישה, אבל אלה לא צלחו. לנוכח ההידרדרות של גדות הסיכויים הפעם טובים יותר, אך בין דלק לגלעם עדיין קיים פער. את מהלך המיזוג ביניהן מובילה בין היתר קרן בראשית, שהשקיעה בגלעם 94 מיליון שקל ב־2010.

 

גלעם מעסיקה כ־250 עובדים (נכון לסוף 2013). על פי הדירוג השנתי של 18 החברות הגדולות בתעשייה הקיבוצית שערכה חברת הייעוץ הכלכלי דן אנד ברדסטריט, המכירות של גלעם צמחו ב־6.3% ב־2013 לעומת התקופה המקבילה - ל־160 מיליון דולר, והיא ממוקמת במקום ה־15 בטבלה בזכות 73 מיליון דולר בקופת ההון העצמי נכון לסוף 2013. לגלעם גם אחזקה מהותית (21%) בחברת אנזימוטק.

 

יצחק תשובה יצחק תשובה צילום: ראובן שוורץ

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x