$
שווקי חו"ל

חברי שדות ים יקבלו במזומן 400 מיליון ש' ממכירת אבן קיסר

ל"כלכליסט" נודע כי בהצבעה בסוף השבוע נתקבלה הצעת החברים החדשים לחלק את רוב התמורה על אבן קיסר במזומן. היתרה, 200 מיליון שקל, תשמש להגדלת הפנסיה של הוותיקים. כעת מתחיל הקרב על הסכום שיקבל כל חבר

גולן חזני 07:0116.11.14

חברי קיבוץ שדות ים הכריעו בסוף השבוע כי רוב התמורה ממכירת 19% ממניות מפעל אבן קיסר שהוקם בקיבוץ יחולקו לחברים במזומן. בהצבעה שהתקיימה ביום שישי האחרון הצביעו 210 מתוך 400 חברי הקיבוץ בעד חלוקה במזומן של 400 מיליון שקל מכספי המכירה. יתרת סכום המכירה, העומדת על 200 מיליון שקל, תשמש להגדלת הפנסיה של חברי הקיבוץ ולשימושים שונים של הקיבוץ עצמו, כמו השקעה בתשתיות.

 

מדובר בחלופה שהוצעה על ידי חבר חדש יחסית, שנישא לאחת מחברות הקיבוץ בשנות ה־90 והוביל מחנה של חברים, שתמך בחלוקה גדולה ככל האפשר של התמורה, זאת לעומת הוותיקים שביקשו לחלק רק מחצית מהתמורה במזומן.

 

בקרב החברים הוותיקים שררה אווירה קשה וחלקם טענו כי ההחלטה מהווה סוף עידן בקיבוץ, שאיבד את ערכיו ההיסטוריים לטובת בצע כסף. במסגרת ההחלטה, הסכימו חברי הקיבוץ להעביר 1% מהתמורה (6 מיליון שקל) לקיבוצים במצוקה.

 

מפעל אבן קיסר מפעל אבן קיסר צילום: נמרוד גליקמן

 

בסוף מאי מכר הקיבוץ 19% ממניות אבן קיסר הנסחרת בנאסד"ק בכמיליארד שקל. לאחר מסים והוצאות הנפקה נותרו בידי הקיבוץ 600 מיליון שקל. השאלה כיצד לחלק את התמורה הובילה לויכוח חריף בתוך הקיבוץ בין דור המייסדים לבין הדור החדש של החברים.

 

כעת צריכים לקבל בשדות ים החלטה כיצד תתבצע החלוקה הפנימית של הסכום המזומן. לכאורה, אמור כל חבר לקבל מיליון שקל בממוצע. אולם תקנון הקיבוץ קובע כי 30% מכל דיבידנד יתחלק בצורה שווה בין החברים, בעוד 70% יחולקו על פי מפתח של ותק. על פי החלוקה הזו, הסכום שיקבל כל חבר נע בין חצי מיליון שקל למיליון וחצי שקל.

 

החברים החדשים מתכוונים לדרוש שינוי של מפתח החלוקה, כך ש־50% מהתמורה תחולק שווה בשווה, בעוד 50% מהתמורה תחולק לפי ותק. לצד זאת, עולה דרישה להעניק חלק מהסכום לצאצאי חברים שהלכו לעולמם והיו שותפים לשגשוג המפעל. ההחלטה איך לחלק את הכסף תתקבל בהצבעה נוספת שתתקיים בקיבוץ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x