בורסת ת"א

פרשנות

אפריקה תעשיות והמדדים: הסוחרים טועים בחישוב?

מניית אפריקה תעשיות עלתה השבוע ב-10% - אם הסוחרים חושבים שהמניה צפויה להיכנס למדדי היתר 50 והמאגר, הם צפויים להתאכזב

אורי טל טנא 07:3813.11.14

מניית אפריקה תעשיותעלתה מתחילת השבוע בכ 10% במחזור מסחר כולל של מעל למיליון שקל. ישנה סבירות רבה כי העלייה נובעת מההערכה מוטעית של סוחרים, לפיה המניה צפויה להיכנס למדדי יתר 50 ויתר מאגר.

 

מה דעתך על מניית אפריקה תעשיות:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

מניית אפריקה תעשיות עומדת ב-2 מ-3 הקריטריונים הנדרשים לכניסה למדדים אלו - שיעור אחזקות הציבור הוא 27%, וערך השוק הוא 520 מיליון שקל. ואולם, המנייה אינה עומדת בקריטריון הנדרש השלישי - הסחירות.

 

כדי שמניה תעמוד בקריטריון הסחירות היא צריכה לעמוד ב-1 מ-2 התנאים הבאים: או שתהיה בין 100 המניות הסחירות בבורסה, או ש"מהירות המחזור" במניה תהיה גדולה מאפס.

 

התנאי הראשון: מחזור המסחר במניה נאה אמנם ועומד על כ 50 אלף שקל ביום, אך מחזור זה נמוך מזה של המניה המאה בדירוג.

 

התנאי השני: מהירות המחזור מחושבת כחציון של המנה בין המחזור היומי במניות ובין כמות המניות הרשומה באותו יום, בששת החודשים של יוני-נובמבר.

 

גם אם נניח שמהיום ועד לסוף החודש מחזורי המסחר יהיו גבוהים, מהירות המחזור תהיה 4.5 כפול 10 בחזקת 6-.. לכאורה, התוצאה גבוהה מ-0, אך הבורסה מעגלת את המספר לפי הספרה החמישית אחרי הנקודה, ולכן התוצאה מעוגלת ל-0.

 

מסיבות אלה מניית אפריקה תעשיות לא צפויה להיכנס למדדים בעדכון הנוכחי, אלא אם הבורסה תחליט לסטות מהכללים ולהכניס אותה לפי סעיף המאפשר לבורסה שיקול דעת - אך הסבירות לכך נמוכה מאוד כיוון שהשימוש בסעיף זה נעשה רק במקרים מיוחדים ביותר.

 

למניה היה חסר יום מסחר בודד שבו המחזור היה עולה מ-7 ל-8 מניות כדי להיכנס למדדים. ולכן ולסיכום - על קוצו של יוד, אפריקה תעשיות צפויה להישאר מחוץ למדדים.

 

 צילום: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x