$
בורסת ת"א

מנסה להמריא: ממן מתכננת גיוס אג"ח של 150 מיליון שקל

ברקע למהלך: הורדת דירוג על ידי חברת מעלות עקב "הרעה מתמשכת בביצועים התפעוליים", למרות צמיחה של 36.6% במכירות במחצית 2014

גיל קליאן 08:1710.11.14

חברת הלוגיסטיקה ממן תנסה לגייס אג"ח בהיקף של 150 מיליון שקל. על פי ההערכות בשוק, האג"ח יהיו שקליות, בריבית שתיסגר על 4%–4.5% בשקלול ההנחה למוסדיים. הריבית המקסימלית במכרז צפויה לעמוד על 5%.

 

ברקע לגיוס של ממן, שבשליטת תעבורה ואל על, ניצבת הורדת הדירוג על ידי חברת מעלות. בתחילת ספטמבר הורידו כלכלני מעלות את הדירוג של ממן מ־+A ל־A, ונימקו זאת ב"הרעה המתמשכת בביצועים התפעוליים ומדיניות פיננסית אגרסיבית, הכוללת רכישות של פעילויות חדשות תוך כדי חלוקת דיבידנדים". ממן חילקה דיבידנד של 3.8 מיליון שקל מתחילת השנה ושל 9 מיליון שקל ב־2013.

 

החלטת מעלות מגיעה אף על פי שממן דיווחה במחצית הראשונה של 2014 על נתונים חיוביים: צמיחה של 36.6% במכירות ל־302.9 מיליון שקל, ושיפור ברווחיות התפעולית מ־7.2% במחצית המקבילה ל־8%. בשורה התחתונה הצליחה ממן לרשום רווח נקי של כ־14 מיליון שקל, כפול לעומת המחצית המקבילה.

 

אף על פי שממן זכתה במכרז ההפעלה של מסוף המטענים בנתב"ג, באגרות מוגדלות, עדיין תחום הלוגיסטיקה האווירית התכווץ ב־1.6% במחצית 2014. במעלות מעריכים: "אף על פי שבשנים האחרונות תחום זה הראה שיעורי צמיחה מרשימים, גורמים שונים הביאו לכך שחלק מלקוחות ממן הפחיתו את רמת הפעילות עמה".

 

בהודעת הדירוג של מעלות שפורסמה בשבוע שעבר נכתב: "לאחר שהחברה הציגה במשך כמה שנים שיעור רווחיות תפעולי גבוה של כ־20%, ב־2013 עמד שיעור זה על 15% - זאת כתוצאה מירידה בהכנסות, אך גם מחוסר התאמת ההוצאות התפעוליות לסביבה העסקית המשתנה. להערכתנו, שיעור זה לא צפוי להשתפר באופן משמעותי בשנתיים הקרובות".

 

ממן מוגדרת כמונופול בענף מסופי המטען האווירי, עם נתח שוק של כ־60% מהשוק. עם זאת, תחום השילוח האווירי כרוך בצורה די הדוקה לפעילות במשק, ולפיכך הצמיחה בשנים האחרונות נמוכה. להערכת מעלות, התחום יצמח ב־1% בשנתיים הקרובות. בנוסף לשילוח, המהווה את רוב פעילותה של ממן (53%), היא מעניקה גם שירותי לוגיסטיקה (45%) ומחזיקה בנדל"ן (2%). מהחברה נמסר: "ממן חברה ציבורית הפועלת על פי חוקי רשות ני"ע. אם וכאשר לחברה יהיה דיווח, היא תעשה זאת בדרכים המקובלות".

 

ממן. מפעילת מסוף המטענים בנתב"ג ממן. מפעילת מסוף המטענים בנתב"ג צילום: גלעד קוולרציק

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x