$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

רמי שביט במו"מ למכירת חלק מסניפי קוסט 365 לרמי לוי

בעל השליטה במשביר נמצא במגעים מתקדמים עם לוי והמחזיקים בסופר ברקת, אלי טל ואבי שלמה, על מכירת ארבעת סניפי הרשת, בהם הסניף בכרמיאל והסניף בכפר סבא. המכירה צפויה להניב לשביט מיליוני שקלים שיכסו חלק מההשקעה ברשת המזון

נורית קדוש 07:1404.11.14

ל"כלכליסט" נודע כי בין הגורמים הצפויים לרכוש חלק מסניפי רשת המזון קוסט 365 של המשבירנמצאים רמי לוי, בעל השליטה ברשת שיווק השקמה, ואלי טל ושותפו אבי שלמה, בעלי השליטה ברשת סופר ברקת. זאת בהמשך לחשיפת "כלכליסט" לגבי מכירתה הצפויה של רשת.

 

אתמול נחשף ב"כלכליסט" כי כחודש לאחר שדיווחה קוסט 365 למשקיעים כי היא בוחנת אפשרות למיזוג או מכירה לגורם שלישי מהענף, כינס מנכ״ל הרשת ניסים חסן את עובדיו ועדכן אותם כי הרשת מצויה במגעים מתקדמים למכירת ארבע חנויות הרשת והעסקה צפויה להיחתם בימים הקרובים.

כעת ממתינים גורמים בענף למתווה העסקה שבו יבחר רמי שביט בעל השליטה במשביר: מכירת הרשת או העברת הפעלת הרשת לגורם אחד תמורת אחוז מהמחזור.

 

השקעה של 50 מיליון שקל

 

ביומיים האחרונים ניהל שביט מו״מ עם טל על סניף קוסט 365 בכפר סבא ועם לוי על הסניף בכרמיאל. הצדדים הגיעו להבנות עקרוניות והחליפו טיוטות חוזים אשר צפויים להיחתם בימים הקרובים. ניתן להעריך כי בשל העובדה שלוי מפעיל בעפולה סניף צמוד לסניף קוסט 365 וצפוי לפתוח בחודש הבא סניף בכפר סבא בצמוד לסניף קוסט 365, הוא ירכוש את סניף כרמיאל בלבד. עם זאת, לוי עשוי לרכוש גם את סניף פתח תקווה, אולם ניתן להעריך כי יהיה מוכן לשלם עבורו סכום נמוך יחסית, זאת כיוון שבבעלותו סניף סמוך בבני ברק.

 

קוסט 365 קוסט 365 צילום: אלעד גרשגורן

 

במהלך השבועות האחרונים ניהל שביט מו"מ עם מספר בעלי רשתות מזון, בהם עמיקם בן צבי המקים רשת מזון חדשה ועם מחסני להב שבבעלות חברת דן. בשני המקרים טענו הרוכשים הפוטנציאליים כי לא הגיעו להבנות והמו״מ הופסק. עם זאת, כל עוד העסקאות עם לוי וברקת לא יחתמו, אפשרויות אלו נותרות על הפרק. מכירת הסניפים צפויה להניב לשביט מליוני שקלים שיוכלו לכסות חלק מההשקעה שביצעה המשביר אחזקות ברשת שהסתכמו ב־50 מליון שקל, זאת לפני אישור שנתן דירקטוריון הרשת בחודש שעבר להזרמת 15 מיליון שקל נוספים, בכדי לאפשר לרשת לעמוד בהתחייבויותיה לספקים. שביט סירב להשיב אתמול לשאלה האם הסכום הוזרם לרשת, זאת על רקע טענות מספר ספקים על כך שהתשלום עוכב.

 

הפסדים כבדים בקוסט 365

 

קצב הפתיחה האטי של סניפי קוסט 365 הוביל להעמסת עלויות המטה על שלושת הסניפים הפעילים ולהפסד תפעולי של 12.9 מיליון שקל ב־2013. מכירות רשת המזון הסתכמו בשנה הראשונה לפעילותה ב־72 מיליון שקל, והרווח הגולמי הסתכם ב־15.1 מיליון שקל, אשר היוו רווחיות גולמית בשיעור 21%. בעקבות התחרות בענף המזון, תמחרה הרשת במחיר נמוך את מוצריה. עם זאת, ללא תמיכה מספקת מצד הספקים, נשאה הרשת במימון מבצעי ההוזלות. במחצית הראשונה של 2014, שבמהלכה נפתח סניף רביעי בכרמיאל, הסתכמו מכירות הרשת ב־53 מיליון שקל, אולם הרשת רשמה הפסד תפעולי בגובה 10 מיליון שקל. הקושי של קוסט 365 לייצר תזרים מזומנים חיובי, התעצם בעקבות מבצע צוק איתן והמשביר הודיע על צמצום מספר הסניפים ל־12, לעומת התוכנית המקורית של פתיחת 30 סניפים. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x