$
שווקי חו"ל

הפתעה ביפן: הבנק המרכזי הגדיל ההרחבה הכמותית

לפי ההחלטה המפתיעה, היקף רכישות האג"ח הממשלתיות יגדל ב-30 טריליון ין בשנה - לכ-80 טריליון ין. כמו כן הוחלט כי האג"ח שיירכשו יהיו לטווח ארוך יותר; הבורסה זינקה ב-5%

שירות כלכליסט 07:5131.10.14

הבנק המרכזי של יפן אישר במפתיע, ברוב של חמישה מול ארבעה, להגדיל את תוכנית ההרחבה הכמותית; הבורסה בטוקיו מזנקת בתגובה ב-5%.  

 

לפי ההחלטה, הבנק המרכזי היפני הגדיל את היקף רכישות האג"ח הממשלתיות לכ-80 טריליון ין בשנה (727 מיליארד דולר) - עלייה של 30 טריליון ין לעומת היקף הרכישות עד כה.. כמו כן הוחלט כי האג"ח שיירכשו יהיו לטווח ארוך יותר - בעלות טווח פירעון של 7-10 שנים.

 

הבורסה בטוקיו הבורסה בטוקיו צילום: בלומברג

 

 

ברקע להחלטה עומדת האינפלציה הנמוכה ביפן - הבנק המרכזי לא הצליח להביא אותה ליעד השנתי, 2%, בשנתיים האחרונות; והלחץ שמופעל על הכלכלה המקומית בעקבות העלאת מס המכירות. חלק מהאנליסטים סבור כי הבנק יגדיל את רכישות האג"ח בנקודת זמן כלשהי; עם זאת הנגיד הרוהיקו קורודה לא הזכיר בשבועות האחרונים אפשרות למהלך כזה - ולכן מדובר בהחלטה מפתיעה.

 

לפי נתונים שפורסמו היום ביפן, שיעור האינפלציה השנתי עמד על 1% בספטמבר - לעומת 1.1% באוגוסט. מדובר בהאטה החודשית השנייה ברציפות - אשר מרחיקה את המדינה מיעד האינפלציה השנתי, העומד על 2%..

 

"ההחלטה התקבלה בתזמון טוב עבור קורודה", אמר טאקשי מינאמי, הכלכלן הראשי במכון המחקר Norinchukin בטוקיו, שהיה אחד מהבודדים לחזות את המהלך. לדבריו, העובדה שההחלטה התקבלה מיד לאחר ההכרזה על סיום תוכנית ההקלה הכמותית של הפדרל ריזרב בארה"ב, עוזרת להדגיש את ההבדלים בגישות של המדינות. הין נחלש ב-1.5% מול הדולר ועמד על רמה של 110.89 בשעות הלילה בטוקיו.

 

המהלך מגיע כמעט 19 חודשים לאחר שקורודה השיק את תוכנית רכישת הנכסים הראשונית שלו, שנועדה להכפיל את הבסיס המוניטארי. הסיבוב הראשון חיזק את המניות והחליש את הין. מאז, שער חליפין תחרותי יותר עזר להעלות את ההכנסות של החברות, בעוד העליות במחירי הנכסים הרחיבו את שווי ההון של משקי הבית היפנים.

 

ואולם התוכנית לא הצליחה להעלות את הייצוא מעבר לרמות שיא שכבר נקבעו או להשפיע על האינפלציה. בעוד שהבנק המרכזי קבע יעד של 2% לאינפלציה, המחירים לצרכן עולים בשיעור של 1% בלבד.

 

"קורודה לא יכול להמשיך בגישה החיובית - האינפלציה הואטה ל-1% ומחירי הנפט ישפיעו לשלילה על המחירים", הוסיף מינאמי. לדבריו, ההחלטה של קורודה נובעת גם מהעלייה הנוספת המתוכננת במס המכירות. שיעור המס הועלה באפריל ל-8% מ-5%, ועלייה נוספת מתוכננת לשנה הבאה. "קורודה לא רצה שראש הממשלה שינזו אבה ידחה את העלאת המס", טוען מינאמי.

 

ההחלטה על הגדלת תכנית ההרחבה הכמותית התקבלה שעות ספורות לאחר שפורסם דו"ח ממשלתי שהצביע על האטה באינפלציה בספטמבר לשיעור הנמוך ביותר שלה מזה שישה חודשים. מנתונים נוספים עולה כי הוצאות משקי הבית נפלו בחודש שעבר ב-5.6% לעומת השנה שעברה, בעוד ששיעור האבטלה טיפס ל-3.6% מ-3.5%. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x