$
שווקי חו"ל

אבווי שוקלת מחדש רכישת שייר - בעקבות שינוי תקנות המס בארה"ב

החברה האמריקאית ביקשה לרכוש את יצרנית התרופות הבריטית תמורת 51.5 מיליארד דולר - בין השאר כדי להביא להפחתת תשלומי המס שלה; כעת, הדירקטוריון יבחן את השלכות שינויי המס על "היתרונות הפיננסיים הבסיסיים של העסקה"

שירות כלכליסט 12:3015.10.14

חברת אבווי האמריקאית שוקלת לבטל את הרכישה המתוכננת של יצרנית התרופות הבריטית שייר (Shire) בהיקף של 51.5 מיליארד דולר במזומנים ובניירות ערך - עקב שינוי בתקנות המס בארה"ב. מניית שייר צונחת ב-28% בלונדון.

 

אבווי הודיעה כי דירקטוריון החברה יערוך לקראת סוף החודש פגישה על מנת לשקול מחדש את המלצתו לבעלי המניות בחברה לבצע את הרכישה. החברה האמריקאית הצביעה על שינויים בחוקי המס שעליהם הכריז משרד האוצר בספטמבר.

 

אבווי קיוותה להפחית את נטל המס של החברה באמצעות רכישת שייר והעתקת כתובתה לצרכים משפטיים לאנגליה. כמו כן, אם תיחתם העסקה, אבווי תוסיף לפורטפוליו התרופות שלה את התרופות שמייצרת שייר להפרעות קשב וריכוז. בתגובה להודעתה של החברה האמריקאית מסרה שייר כי היא סבורה כי על העסקה להיחתם.

 

(ארכיון) (ארכיון) צילום: סי די בנק

 

דירקטוריון אבווי יבחן בין השאר את ההשלכות של שינויי המס על "היתרונות הפיננסיים הבסיסיים של העסקה", נאמר בהודעה רשמית מטעם החברה. .

 

התקנות החדשות בארה"ב חוסמות את האפשרות של החברה למשוך מזומן ממוקדים שבמדינות אחרות ללא תשלום מס בארה"ב. כך, חברה שמעבירה את הרישום ואת המזומן שלה לחו"ל כשפעילותה בארה"ב נמשכת, תמשיך לשלם מס על כל מימון שתקבל מהקופה או מההלוואה שניתנה בחו"ל. הפעולה של לקיחת הלוואה בחו"ל לקופה בחו"ל, והעברתו לארה"ב מבלי לשלם מס בארה"ב זכה לכינוי Hopscotch (משחק הקלאס הידוע). עוד נקבעו הגבלות על עקרונות הבעלות בחברה במקרה של מיזוג עם תאגיד בחו"ל, וכן על מהלכי ספין אוף (הפיכת חברה בת לחברה עצמאית) של חברות בנות אל מעבר לגבולות ארה"ב.

 

"המשקיעים מגיבים בבלבול ובתדהמה, ואנו מקווים כי העניין יבוא על פתרונו במהרה. המידע המוגבל המועבר מאבווי רק מחריף את הדאגות", אמר ג'פרי הולפורד, אנליסט בג'פריס ניו יורק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x