$
שווקי חו"ל

הריבית באירופה נותרה ללא שינוי על 0.05%

כמו כן החליט הבנק המרכזי של אירופה להותיר את הריבית על הפקדונות על מינוס 0.2%. דראגי: "רכישות האג"ח מבוססות הנכסים יימשכו לפחות שנתיים. הבנק ישתמש בכל הכלים האפשריים במקרה של ירידה משמעותית בציפיות האינפלציה"

מיקי גרינפלד 14:5202.10.14

הבנק האירופי (ECB) בראשות הנשיא מריו דראגי הותיר היום (ה') את הריבית כצפוי על רמה של 0.05%.

 

כמו כן, הריבית על הפיקדונות נשארה על 0.2%- (זו היתה ההערכה של כל האנליסטים שהשתתפו בסקר של בלומברג).

 

בה בעת, כן צופים בשוק צעדים מרחיבים לתוכנית הרכישות המצומצת עליה הכריז הבנק בחודש שעבר - אם כי לא צפויה תוכנית רכישות נרחבת של אג"חים ומניות מהסוג שהונהג על ידי הפדרל ריזרב (Quantitative Easing), לפחות לא בשלב זה. ברקע עומדת הירידה המתמדת בשיעור האינפלציה בגוש היורו - האינפלציה רשמה בספטמבר קצב שנתי של 0.3% בלבד, הנמוך ביותר שנרשם בגוש מאז אוקטובר 2009.

 

במסיבת העיתונאים שלאחר ההודעה אמר דראגי כי תוכנית רכישת אג"ח מבוססות נכסים (ABS - ראו על הרכישות ועל מטרתן בהמשך הכתבה, מ"ג) תימשך לפחות כשנתיים, ותהיה בעלת השפעה מהותית כלפי מעלה על שווי הנכסים של הבנק. "הבנק מתמקד ברכישת ניירות סחירים ובלתי מורכבים. מטרת הרכישות היא להגדיל את כמות האשראי הבנקאי".  

 

דראגי הוסיף כי שער היורו אינו מהווה יעד מבחינת הבנק המרכזי של הגוש, אך יש לו חשיבות והשפעה על יציבות מחירים וצמיחה. "בשער היורו משקפת את הפער בין המצב הכלכלי באירופה לבין זה של ארה"ב ושל הבדלי המדיניות בין הפד האמריקאי לבין הבנק האירופי המרכזי", אמר דראגי, אך סירב לענות על שאלה שהתייחסה ספיציפית לירידה של שער היורו בשבועות האחרונים.

 

"ה-ECB עוקב מקרוב אחר רמת האינפלציה וקובעי המדיניות בבנק שותפים להתחייבות לעשות שימוש בכל אמצעי שיידרש, כולל אמצעים בלתי קונבציונאליים, אם ציפיות האינפלציה יתדרדרו", הדגיש דראגי.

 

ההחלטות של ספטמבר

בעדכון המוניטרי של תחילת ספטמבר הודיע הבנק האירופי על הפחתה של הריבית בגוש היורו לשפל של 0.05% ועל הפחתה נוספת של הריבית השלילית על פיקדונות הבנקים מ־0.1%- ל־0.2%-. דראגי הכריז גם שבאוקטובר יחל הבנק לרכוש אג"ח מגובות נכסים במגזר הפרטי. הורדת הריבית נועדה, בין השאר, לעצור את הייסוף של היורו, שמכביד על התחרותיות של כלכלת הגוש. העמקת הריבית השלילית על פיקדונות הבנקים נועדה לדרבנם להזרים את רזרבות ההון שלהם אל השווקים ולא להפקיד אותן, באמצעות גביית מחיר כבד יותר עבור דגירה על הכסף.

 

ביוני הנהיג הבנק האירופי לראשונה ריבית שלילית על פיקדונות הבנקים (אז הועמד שיעור הריבית על 0.1%-). בספטמבר הבהיר דראגי שזו הפעם האחרונה שהבנק יפעיל צעד מסוג זה, וכך שלח איתות לבנקים בגוש שלא תהיה להם הזדמנות טובה יותר לנצל את תוכניות המימון שהוא מציע להם, שגובשו לראשונה ב־2008 כדי למנוע מחנק אשראי בגוש.

 

הצעד המשמעותי יותר שדראגי הכריז עליו באוגוסט הוא תוכנית רכישת אג"ח מבוססות נכסים (ABS). הוא לא נקב בהיקף הרכישות שהבנק האירופי מתכוון לבצע, אבל ציין שהכוונה היא להחזיר את שווי הנכסים של הבנק, כ־2 טריליון יורו, לרמה של 2012, כ־3-2.7 טריליון יורו. מכאן ניתן להסיק שהבנק מתכוון להשקיע בתוכנית כ־700 מיליארד יורו.

 

עמדות אנליסטים 

שיעור האינפלציה באירופה ממשיך להיות נמוך כאמור וכלכלת היבשת מסרבת להתאושש, למרות כל הנסיונות מצד הבנק המרכזי. "אף שגדל הלחץ על ה-ECB להנהיג תוכנית הרחבה כמותית מלאה, עדיין מוקדם מדי לטעמינו לנקוט במהלך מסוג זה. אנו מאמינים שדראגי ימשיך להדגיש את התמיכה במדיניות המרחיבה ויחזור על העמדה כי האפשרות למהלך של הרחבה כמותית נמצאת על הפרק", אומרים היום אנליסטים בדויטשה בנק.

 

עמית רוזנצוויג, מנהל השקעות בכיר בהלמן אלדובי, אמר לקראת ההחלטה כי "לאור נתוני המאקרו החלשים באירופה, בעיקר אינפלציה נמוכה וצמיחה אנמית, דראגי צפוי להשאיר את הריבית על 0.05%, אך יחד עם זאת יפרט בנוגע להמשך תוכנית רכישות האג"ח על מנת להציף את הבנקים בנזילות ולעודד אותם להלוות את הכספים. ברור לכל כי הריבית בגוש היורו תישאר נמוכה זמן רב ביחד עם המשך הזרמות כספים אדירות עובדה אשר תמשיך להכביד על היורו מול הדולר".

 

השווקים ממתינים אם כן להודעה קרובה על הרחבת רכישות ה-ABS. לפני כחודש אמר אורי גרינפלד, הכלכלן והאסטרטג הראשי בבית ההשקעות פסגות, כי רכישת נכסי ABS וההפחתה הנוספת של הריבית מכוונים לשכנע את הבנקים להגדיל משמעותית את היקף האשראי. "השאלה הגדולה היא האם זה באמת מה שצפוי להתרחש בפועל, ולדעתנו לא יהיה שינוי משמעותי בהיבט הזה", אמר גרינפלד, ולפחות בינתיים, נראה שצדק. מאז שהחלו הרכישות, באמצע חודש ספטמבר, העניקו הבנקים בגוש היורו הלוואות בהיקף של 82.6 מיליארד יורו - פחות מציפיות השוק.

 

"בשלב זה אנו עדיין לא משוכנעים שהצעדים שננקטו על ידי הבנק המרכזי בחודש שעבר הם מספיקים על מנת לשנות את ציפיות האינפלציה. בהינתן המצב הנוכחי, דראגי צריך להעביר מסר ברור מאד של המשכיות המדיניות המרחיבה, תוך התחייבות לנקיטת צעדים נוספים ככל שיידרש", אמר אנטולי אננקוב (Anatoli Annenkov), הכלכלן הראשי של סוסייטה ג'נרל (Societe Generale) בלונדון.   

 

גוש היורו. עדיין לא התאושש גוש היורו. עדיין לא התאושש צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x