שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

הושלמה הנפקת הענק של עליבאבא לפי שווי של 168 מיליארד דולר

בשל הביקושים הגבוהים נקבע מחיר המניה בהנפקה על 68 דולר והיא הפכה להנפקה הגדולה ביותר בתולדות ארה"ב. המסחר במניות חברת הסחר האלקטרוני יחל היום (שישי) בבורסה של ניו יורק. מייסד החברה, ג'ק מא, יקבל מההנפקה כמיליארד דולר במזומן

שירות כלכליסט 00:2619.09.14

עליבאבא, ענקית הקמעונאות הסינית, גייסה היום 21.8 מיליארד דולר מיליארד דולר, בהנפקה הגדולה ביותר בהיסטוריה. מניות החברה, המתמחה בסחר אלקטרוני דוגמת אמזון ואיביי, יחלו להיסחר היום (שישי) בבורסה של ניו יורק תחת הסימול BABA. לאחר ההנפקה עליבאבא היא חברת האינטרנט השלישית בגודלה בעולם אחרי גוגל (ששוויה 399 מיליארד דולר) ופייסבוק (200 מיליארד דולר).

במקור תכננה עליבאבא לגייס 21-19 מיליארד דולר אלא שהביקושים הובילו להעלאת מחיר המניה בגיוס לרף העליון שנקבע - 68 דולר והיא גייסה 21.8 מיליארד דולר. ואולם, אם הבנקים החתמים ינצלו את זכותם לרכוש מניות נוספות בשל הביקושים הגבוהים, עשוי סכום הגיוס לטפס ל-25 מיליארד דולר.

קשה עדיין להעריך את ההשפעה הצפויה של הנפקת הענק של עליבאבא על השווקים, פרט לעובדה שאחרי ההנפקה יעלה היקף הגיוסים בהנפקות בארצות הברית ל־62-61 מיליארד דולר, מה שיעשה את 2014 לשנה הטובה ביותר מאז 2,000, אז גויסו בארה"ב בשיא בועת האינטרנט 97 מיליארד דולר.

 

מטה החברה מטה החברה צילום: בלומברג

 

מייסד החברה והמנכ"ל שלה, ג'ק מא, מכר בהנפקה מניות בשווי של יותר ממיליארד דולר שייכנסו לכיסו במזומן. לאחר ההנפקה נשאר מא עם 6% ממניות עליבאבא, השוות כעת מעל 10 מיליארד דולר. עם זאת שוויו הכולל של ג'ק מא, שכבר היום הוא האיש העשיר ביותר בסין, מגיע על פי הערכת סוכנות בלומברג לכ-22 מיליארד דולר, סכום המציב אותו במקום ה-34 בדרוג המיליארדרים העולמי של בלומברג.

 

שווי השוק של עליבאבא - 168 מיליארד דולר - עשוי להישמע גבוה, אך אם מתבוננים על הנתונים שפורסמו בתשקיף, הרי שהכנסות ענקית האינטרנט הסינית עמדו ברבעון השני של 2014 על 2.54 מיליארד דולר, זינוק של 46.3% לעומת הכנסות של כ־1.8 מיליארד דולר ברבעון המקביל. הרווח הנקי של החברה עמד על קצת יותר מ־2 מיליארד דולר, מדובר בזינוק של עצום של יותר מ־180% לעומת הרבעון המקביל, שבו הסתכמו רווחי עליבאבא ב־713 מיליון דולר בלבד.

 

פעילות ערה במיוחד

 

בתי ההשקעות בסין ובהונג קונג דיווחו בימים האחרונים על פעילות הכנה ערה במיוחד. הבנק הבורסאי השני בגודלו בסין, צ'יינה מרצ'נטס (China Merchants Securities), דרכו ניתן להשתתף בהנפקה, דיווח על כ־10 מיליארד דולר שהתפנו לצורך הרישום בהנפקת הענק בימים האחרונים. מנהל המסחר של צ'יינה מרצ'נטס, רונאלד וואן (Ronald Wan), אמר השבוע כי לצורך הכנת הסכום, משכו המשקיעים והקרנות בימים האחרונים סכומי עתק מהבורסה של הונג קונג.

 

סכום המינימום לרישום עומד על 2 מיליון דולר הונג קונגי, שהם 257 אלף דולר. חברת הברוקראז' Phillip Securities דיווחה כי עד לסוף השבוע האחרון קיבלה הזמנות רכישה בהיקף של 2.5 מיליארד דולר הונג קונגי (258 מיליון דולר אמריקאי). הסיכויים הנמוכים לקבלת מניות עליבאבא בהנפקה על רקע הביקוש העצום, גרמו למשקיעים לחפש דרכים אלטרנטיביות להיחשף למניה, בעיקר באמצעות קניית מניות של חברות המחזיקות בחברה. אם אכן הנפקתה של עליבאבא תהיה מוצלחת, הרי שגם מניית יאהו צפויה לצבור תאוצה בקצב מהיר, על רקע שיעור האחזקה הגבוה של יאהו בחברה.

 

החברה שהונפקה רשומה באיי קיימן תחת השם עליבאבא גרופ אחזקות. סטאטוס ה־VIE קובע שהפעילות והנכסים שמהווים את ליבת הפעילות הסינית של עליבאבא, ובהם ענקית הקמעונאות טאובאו ואתרי האינטרנט Alibaba.com, עלי אקספרס ואחרים ישארו בבעלותו של ג'ק מא, מייסד עליבאבא והכנסותיה של החברה המונפקת יועברו לחברה הסינית. מארק מוביוס, ראש חטיבת השווקים המתעוררים בקרן פרנקלין טמפלטון (Franklin Templeton) מזהיר כי המבנה הארגוני של עליבאבא "מאד מסוכן לבעלי המניות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x