שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

סלינגר רוצה בעל שליטה בהפניקס, לא נאמן

המשפחה שמנהלת מגעים לרכישת חברת הביטוח מתכננת לרכוש את הפניקס באמצעות נאמנויות ארבעת הילדים. סלינגר מעוניינת אחזקה ישירה. קושנר: "מבנה האחזקות הולם את דרישות הרגולטור"

גולן חזני 07:0518.09.14

משפחת קושנר מבקשת לרכוש את השליטה בחברת הביטוח הפניקס מידי קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה דרך נאמנויות שונות. את הנאמנויות יצר אבי המשפחה, צ'ארלס, לטובת ארבעת ילדיו. ל"כלכליסט" נודע כי נאמנויות אלה מהוות את המכשול העיקרי לקבלת אישור הפיקוח על הביטוח לעסקת רכישת השליטה בהפניקס. המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, מעוניינת בדמות מוחשית שתעמוד בראש החברה ולא בנאמנות שהיא ישות משפטית. נאמנויות היא שיטה מקובלת בין בעלי הון בארה"ב שנועדה בין היתר לשמש כלי לעקוף את מס העיזבון.  

שליטה מפוצלת

המשא ומתן מול הפיקוח לקבלת האישור הרגולטורי נסב בעיקר על קושי זה, והוא החל בשיחה שהיתה בין סלינגר והבן ג'ארד, המוביל את עסקי המשפחה, בביקורו בארץ לפני כחודש. עוד נודע ל"כלכליסט" כי רעייתו של האב, שריל, משמשת נאמן בנאמנויות אלה לצד נאמן נוסף – עורך דין.

 

עד כה ההערכות היו כי הרכישה תיעשה באמצעות קרן או על ידי ג'ארד. כעת מתברר כי המשפחה מעוניינת לרכוש ולהחזיק את השליטה באופן ישיר באמצעות ארבעת ילדי משפחת קושנר, אך חלק מהותי יוחזק בנאמנות.

 

בעבר נשפט צ'רלס – שלכאורה כבר אינו מוביל את עסקיה של המשפחה – בארה"ב על עבירות פליליות, בגינן ישב במאסר. בפיקוח צפויים לבדוק את מידת מעורבותו בעסקת המכירה. אף שמעורבות האב הנבדקת, ולמרות חוסר שביעות הרצון של הפיקוח מהלוואת הענק שמעניקה דלק לקושנר במכירה, מעל 900 מיליון שקל, נושא הנאמנויות הוא המכשול המהותי ביותר לקבלת האישור והשלמת המכירה; זוהי ככל הנראה גם הסיבה להארכת תקופת הבלעדיות במשא ומתן ב־45 יום החל מ־19 באוגוסט ולכך שמשפחת קושנר החלה לבחון צירוף שותף לעסקת המכירה. שותף שיהיה הגוף שמולו יתנהל הפיקוח בעניינים שיצריכו מעורבות של בעל שליטה ושיחזיק חלק מהותי – ויתכן אף מחצית מגרעין השליטה. גורמים המעורים בנושא אמרו כי סלינגר תתקשה להעניק היתר לגוף שיחזיק בחברת הביטוח באמצעות נאמנויות בלבד.

 

דורית סלינגר דורית סלינגר איור: ערן מנדל

 

מתמקדים באישורים

נאמנות היא כלי משפטי שמשמעותו היא העברת הכסף או הרכוש מידי המשקיע לידי גורם זר שישמש נאמן. הנאמן אחראי לטיפול בכסף או ברכוש בשמו של מקים הנאמנות, לטובתו של אדם שלישי שאליו יועבר הכסף בעתיד. במשך הנאמנות אין ליוצר הנאמנות כל גישה לרכוש. הנאמן מטפל ברכוש בשמו של בעל ההון ולטובת ילדיו, ועם מותו של בעל ההון או במועד אחר שייקבע מראש, מועבר הרכוש לילדיו של בעל ההון. במשך תקופת הנאמנות לא מחויבים הנהנים במס.

 

דובר קבוצת קושנר מסר בתגובה: "למשפחת קושנר מערך אחזקות מגוון ומשמעותי, המוחזק במישרין ובנאמנות. מבנה אחזקות זה הולם את דרישות הרגולציה בנושא ואף מעבר לכך. אמנם כמה גורמים ביקשו לחבור אל קבוצת קושנר בעסקה, אך המיקוד שלה נותר בקבלת האישורים הרגולטוריים והשלמת עסקת המכירה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x