שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

פרסום ראשון

לבייב חוזר לגייס בגדול: ביקושים של מיליארד שקל בהנפקה של אפריקה

לראשונה מאז הסדר החוב בשנת 2010 גייסה הערב אפריקה ישראל בהצלחה 450 מיליון שקל בשלב המוסדי של אגרת חוב חדשה שהנפיקה. בנוסף הנפיקה אפריקה כתבי אופציות

אורן פרוינד 20:0710.09.14

ארבע שנים לאחר הסדר החוב המתוקשר של אפריקה ישראל שבו הזרים בעל השליטה לב לבייב 765 מיליון שקל מכיסו, נראה כי סוף סוף אמון המשקיעים חוזר לחברה. לראשונה מאז הסדר החוב בשנת 2010 גייסה הערב (ד') אפריקה ישראל בהצלחה 450 מיליון שקל בשלב המוסדי של אגרת חוב חדשה שהנפיקה.

 

בנוסף לכך הנפיקה אפריקה ישראל כתבי אופציות במחיר מימוש של 970 שקל הנמצאות עמוק בתוך הכסף כך שהיקף הגיוס צפוי לגדול לסכום של 750 מיליון שקל ביחד עם 50 מיליון שקל שיגויסו בשלב הציבורי (משקיעים פרטיים). ההנפקה נחשבת למוצלחת במיוחד מאחר שהיא זכתה לביקושים של מיליארד שקל ולקחו בה חלק כמעט כל הגופים המוסדיים בישראל ובכלל זה חברות הביטוח הגדולות ובתי ההשקעות פסגות מגדל שוקי הון ואלטשולר שחם. מחיר האגרת נקבע על 1050 שקל והריבית נקבעה על 5.39%. את ההנפקה הובילה ברק קפיטל חיתום בניהולו של צביקה מנס.

 

האיגרות החדשות של אפריקה מגובות בשעבוד מקסימלי של 407 מיליון מניות החברה־הבת אפי פיתוח, כ־39% מהון מניותיה, ששווי השוק שלהן נכון להיום הוא כמיליארד שקל. לפיכך, יחס ההלוואה לנכס (LTV) עומד על שיעור של 70%. החוב החדש גויס בריבית הנמוכה ב1.5% מקודמתה (7%) כאשר המהלך יחסוך לה 15- 20 מיליון שקל מעלויות המימון השנתיות שלה ויקל עליה במסכת המימושים.

 

סדרות האג"ח הקיימות של אפריקה ישראל (סדרות כו וכז) עשו עלייה חדה של 10% ביומיים האחרונים כשהתשואה עליהן ירדה לרמה של 6.5% ברוטו, הנמוכה ביותר מאז הסדר החוב בשנת 2010. גם המניה רשמה עלייה נאה של 13% בחודש האחרון לשווי שוק נוכחי של 1.3 מיליארד שקל.

 

לב לבייב לב לבייב צילום: ארטיום דגל

 

העליות באג"ח ובמניה הן תוצאה של חודש מאוד מוצלח לאפריקה ישראל. הוא התחיל בדוחות טובים של החברה הבת (68%) אפי פיתוח שדיווחה על עלייה של 33% בקניון אפימול במוסקווה הנחשב ליהלום שבכתר ומקור עיקרי לדיבידנדים שלה. הוא המשיך בהעלאת דירוג האשראי של החברה לפני שבוע ברמה אחת ל-A3 (לקראת ההנפקה), העלאה שהוסיפה לא מעט שמן לחגיגה, מאחר שהיא מכניסה את האג"ח של אפריקה ישראל למדד התל בונד, מה שתרם רבות לביקושים בהנפקה.

 

רק לפני חודש חיפשה ההנהלה של אפריקה ישראל נואשות אחר מקורות מזומנים בכדי לעמוד בפירעונות כבדים של מיליארד שקל בשנתיים הקרובות למחזיקי האג"ח שלה, כשהיא מסתמכת בעיקר על דיבידנדים מהחברות הבנות שלה ובעיקר מהחברה הבת אפי פיתוח. "אנו מודעים לצורך של בעלי המניות שלנו לדיבידנדים" אומר גרויסמן. "אנו רוצים לעשות את העסקים שלנו כך שהדיבידנד יהיה פנוי אבל זה כמובן תלוי בדירקטוריון".

 

"הצורך של אפריקה ישראל בדיבידנד של אפי פיתוח הולך ויורד" אומר שי עזר, אנליסט הנדל"ן של אי.בי. אי. " המקור העיקרי למזומנים של אפריקה ישראל לשנת 2015 הוא גיוס סדרת האג"ח החדשה בשונה מהעבר הלא רחוק שהתבססה החברה על דיבידנד מאפי פיתוח. מדובר בפעם הראשונה מאז ההסדר שאפריקה ישראל לא מתכוונת לבצע הנפקת זכויות ותלויה אך ורק במקורותיה העצמיים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x