$
בורסת ת"א

מעלות הורידה את דירוג ממן לרמת A: "הרעה בביצועים התפעוליים"

דירוגה הקודם של החברה שבשליטת תעבורה ואל על עמד על +A. מעלות חוששת מהירידה בפעילות הלוגיסטיקה האווירית: "חלק מהלקוחות הפחיתו את רמת הפעילות במידה משמעותית"

גיל קליאן 18:2409.09.14

ממן שנמצאת בשליטת תעבורה ואל על ספגה אתמול הורדת דירוג מחברת הדירוג ממעלות – שהורידה את דירוג חברת הלוגיסטיקה מרמת A+ לרמת A בתחזית יציבה.

 

כלכלני מעלות נימקו את הורדת הדירוג ב"הרעה המתמשכת בביצועיים התפעוליים ומדיניות פיננסית אגרסיבית של החברה הכוללת רכישות של פעילויות חדשות תוך כדי חלוקת דיבידנדים". ממן חילקה השנה דיבידנד של 3.8 מיליון שקל, ושל 9 מיליון שקל בשנת 2013.

 

החלטת מעלות מגיעה למרות שממן דיווחה במחצית הראשונה של 2014 על צמיחה של 36.6% במכירות ל-302.9 מיליון שקל, ועל שיפור ברווחיות התפעולית מ-7.2% במחצית המקבילה ל-8% במחצית הראשונה של 2014. בשורה התחתונה הצליחה ממן לרשום רווח נקי של כ-14 מיליון שקל, כפול לעומת המחצית המקבילה.

 

הדאגה של מעלות נובעת מתחום הלוגיסטיקה האווירית. למרות שממן זכתה במכרז ההפעלה של מסוף המטענים בנתב"ג – באגרות מוגדלות – עדיין תחום זה הראה התכווצות של 1.6% במחצית, כאשר כלכלני מעלות מעריכים ש"אף על פי שבשנים האחרונות תחום פעילות זה הראה שיעורי צמיחה מרשימים, גורמים שונים הביאו לכך שחלק מלקוחות ממן הפחיתו את רמת הפעילות עמה במידה משמעותית. מנגד, ממן החלה בשנה האחרונה לנקוט צעדי התייעלות כדי להתאים את עצמה לתנאי השוק המשתנים, ואנו מעריכים שנראה שיפור בשיעור הרווחיות בשנת 2015".

 

כמו כן במעלות מציינים את הרכישות האחרונות שביצעה ממן – בפרט של חברת גלובוס שהושלמה השנה – ככאלה שמכבידות על ממן, לפחות בטווח הקצר. "אנו רואים ברכישות שנעשו ב-3 השנים האחרונות נטל על הפרופיל הפיננסי של החברה, מכיוון שלהערכתנו הן יביאו ערך מוסף רק בטווח הבינוני עד הארוך. עם זאת, אנו סבורים שרכישות אלה הן במסגרת פעילויות הליבה של ממן או סינרגטיות לה".

 

נמל התעופה בן גוריון נמל התעופה בן גוריון צילום: שאול גולן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x