המלצות ואזהרות

הסדר חוב נוסף לשטיינמץ: תספורת של 33% על חוב של 244 מיליון שקל

אחד האנשים העשירים ביותר בישראל עם שווי מוערך של 2.5-2 מיליארד דולר, מבצע הסדר חוב שני בשוק ההון הישראלי. סקורפיו נדל"ן, חברת הנכסים של שטיינמץ הפועלת במזרח אירופה, מבקשת מחיקה של 88 מיליון שקל

אורן פרוינד 18:2631.08.14

איש העסקים בני שטיינמץ, אחד האנשים העשירים ביותר בישראל עם שווי מוערך של 2-2.5 מיליארד דולר, מבצע הסדר חוב שני בשוק ההון הישראלי. אחרי שביצעה בשנת 2011 הסדר חוב בהיקף של 500 מיליון שקל במסגרתו הזרים שטיינמץ 100 מיליון שקל מהכיס, מציעה הפעם סקורפיו נדל"ן, חברת הנכסים של שטיינמץ הפועלת במזרח אירופה, מתווה להסדר חוב נוסף בהיקף של 244 מיליון שקל למחזיקי האג"ח שלה.

 

שטיינמץ הציע הבוקר (א') למחזיקים סכום של 160 מיליון שקל על יתרת קרן של 244 מיליון שקל (תספורת של 33%). לחלופין מציע שטיינמץ למחזיקי האג"ח לוותר על החוב לתקופה של חמש שנים במקום חמישה תשלומים שנתיים שווים בכל אחת מן השנים 2014-2019. המוסדיים הגדולים שמחזיקים באג"ח של סקורפיו: מגדל, פסגות, הפניקס, דש ומנורה נוטים לקבל את הצעתו של שטיינמץ כשהם מסתמכים על הונו ופחות על ביצועי החברה שדיווחה אתמול על הפסד נקי של 13 מיליון שקל (רבעון שני 2014) וגירעון של 244 מיליון שקל בהון העצמי וזכו להערת "עסק חי" המעיד על המשך קיומה של החברה בספק.

 

סקורפיו הסבירה בדו"חותיה לרבעון השני כי מה שפגע בה בעיקר הוא האי בהירות וסימני השאלה לגבי השלכת האירועים על שוק הנדל"ן בחצי האי קרים (אוקראינה – רוסיה). הכנסות החברה לרבעון השני של 2014 הסתכמו בסכום זעום של 1.1 מיליון שקל, ירידה של 85% מהרבעון המקביל המעיד על חומרת המצב בשוק הנדל"ן במזרח אירופה בו פועלת סקורפיו נדל"ן.

 

בדומה לחברות נדל"ן ישראליות נוספות, סיפורה הטראגי של סקורפיו נדל"ן מתחיל בהתמוטטות שוק הנדל"ן במזרח אירופה בשנת 2009. שנתיים לאחר מכן, נאלצה סקורפיו נדל"ן לבצע הסדר חוב עם בעלי האג"ח שלה בישראל בהיקף של למעלה מ- 500 מיליון שקל, שבמסגרתו נרכש חלק מהחוב והשאר נפרס. מאז הונפקו האג"ח בשנת 2006 הזרים שטיינמץ לחברה ולמחזיקי האג"ח סכום של 800 מיליון שקל ובמידה שהמתווה הנוכחי יאושר הסכום הזה צפוי לעלות לסכום של קרוב למיליארד שקל (960 מיליון שקל).

 

לא רק במזרח אירופה מסובך שטיינמץ אלא גם בעסקי היהלומים שלו באפריקה. השנה אמור היה שטיינמץ לבצע עסקה למכירת זכויות כרייה במרבצי עפרות הברזל ענקיים בסימנדו גינאה לחברה הברזילאית ואלה (vale) תמורת 2.5 מיליארד דולר. ואולם בחודש אפריל 2014, רגע לפני המכירה, פרסמה המשטרה הגינאית ממצאי חקירה חשאית אודות המכרז שנתן לשטיינמץ את זכויות הכרייה 7 שנים קודם לכן. ממצאי החקירה העלו כי שטיינמץ זכה במכרז באמצעות תוכנית שוחד שכללה את רעיית הרודן המנוח של מדינה זו. החקירה כללה אף פשיטה על ביתו של שטיינמץ בשוויץ. לאחר פרסום תוצאות החקירה החליטה החברה הברזילאית לסגת מן העסקה מה שפגע משמעותית בעסקיו של שטיינמץ.

 

בני שטיינמץ בני שטיינמץ

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x