שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

מובטלים אמריקאים מחו בפני פישר בג'קסון הול: "איזו התאוששות?"

המפגינים שהגיעו מניו יורק לכנס השנתי של הבנק הפדרלי, נשאו שלטים וקראו לצמרת הבנק לא להיכנע ללחץ להעלות את שיעורי הריבית

שירות כלכליסט 12:2124.08.14

מלבד נגידי בנקים מרכזיים וכלכלנים הופיעו בכינוס השנתי של הבנק הפדרלי המרכזי בג'קסון הול עשרה מפגינים שקראו ליו"ר הבנק ג'נט ילן לא להיכנע ללחץ להעלות את שיעורי הריבית.

 

המפגינים נשאו שלטים ולבשו חולצות ירוקות עם הכיתוב "איזו התאוששות?", סיפרו כי הגיעו מניו יורק, מיזורי, מיניסוטה ומקומות נוספים והמטרה שלהם היא לעורר תשומת לב לאותם אנשים שההתאוששות לא השפיעה עליהם ועדיין מתקשים למצוא עבודה. אחד המפגינים אפילו הצליח לגשת לילן לפני שנכנסה לאירוע הפתיחה ביום חמישי. על אף המאבטחים, הוא התקרב מספיק והיא לחצה את ידו. השניים שוחחו במשך מספר דקות לפני שנכנסה ילן לאולם. "היא אמרה שהיא מבינה מה שאנחנו אומרים, ושהם עושים כל שביכולתם", סיפר המפגין, עדי ברקן, לאחר המפגש.

 

ברקן הוא פעיל בקבוצה הנקראת המרכז לדמוקרטיה פופולארית בניו יורק. "אנחנו מעוניינים שיעשו אף יותר". דאג טילט, הדובר של ילן, מסר כי הם פועלים לארגן פגישה בין ילן והמפגינים בחזרה בוושינגטון. "אנחנו בהחלט מעוניינים להיפגש איתם ולשמוע מה יש להם לומר", הוסיף. המפגינים הצליחו לשוחח גם עם סגן יו"ר הפד, סטנלי פישר באחת ההפסקות.

 

המסר של המפגינים תואם לעמדה שהביעה ילן מאז נכנסה לתפקיד בפברואר, לפיה צריך להמשיך ולשמור על ריבית נמוכה כדי לתמוך בכלכלה שעוד רחוקה מימי השיא שלה. בנאום שנשאה בכינוס ביום שישי, ציינה ילן כי אף ששיעור האבטלה יורד בעקביות, מדדים אחרים מצביעים על המשך החולשה בכלכלה האמריקאית.

 

מועד העלאת הריבית עדיין לא ידוע, אך כלכלנים רבים מעריכים כי החלטה תתקבל עד אמצע 2015. מרבית המפגינים עדיין מובטלים או שנאלצו להתפשר על עבודה בשכר נמוך, הם קראו לילן לא להקשיב לטענות שחייבים להעלות את הריבית כדי למנוע אינפלציה גבוהה וחוסר יציבות פיננסי.

 

 

סטנלי פישר והמוחים המובטלים, ועידת ג'קסון הול 2014 סטנלי פישר והמוחים המובטלים, ועידת ג'קסון הול 2014 צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x