$
בורסת ת"א

תביעה נגד תשובה: צא מהצללים או התרחק מדלק

בעל מניות בדלק אנרגיה פנה לבית המשפט הכלכלי בבקשה לאסור על בעל השליטה בדלק לנהל מו"מ בשמה או להשתתף בישיבות כל עוד אינו נושא משרה

זוהר שחר לוי ויניב רחימי 08:2221.08.14

בעל מניות בדלק מערכות אנרגיה הגיש אתמול לבית המשפט בקשה לאסור על בעל השליטה יצחק תשובה מלהשתתף בישיבות, באסיפות ובוועדות של קבוצת דלק, וכן כי תימנע ממנו גישה למסמכי החברות, "הכל כל עוד הוא נמנע — כפי שהוא בוודאי זכאי— מלמנות את עצמו לתפקיד ניהולי ההולם את מעמדו ועשייתו בחברות".

 

בעל המניות, עזריאל ז'ולטי, הגיש באמצעות עו"ד יצחק אבירם את הבקשה לצו הצהרתי וצו עשה ובקשה להסרת קיפוח למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב. מעבר לאיסורים האמורים ביקש ז'ולטי לאסור על תשובה לנהל עבור החברות הללו משא ומתן ולקחת חלק בניהולן.

 

ז'ולטי מחזיק במניות של דלק מערכות אנרגיה זה שנים רבות. אחזקתו, במישרין ודרך חברות שונות, מגיעה לכחצי אחוז מהחברה ונאמדת בכמה עשרות מיליוני שקלים.

תביעתו של ז'ולטי מצטרפת לפעילות רחבה יותר שלו ושל מחזיקי מיעוט נוספים, המנהלים מערכה עיקשת אחרת נגד דלק ותשובה. אלה יוצאים נגד הליך הצעות הרכש שבו מנסה דלק למחוק את דלק אנרגיה מהמסחר.

 

יצחק תשובה יצחק תשובה צילום: ראובן שוורץ

 

"המנהלים עוצמים עיניים"

ז'ולטי דורש לקבל פירוט לגבי כל הפגישות שנערכו בין תשובה לבין "כל גורם שהוא בעסקי החברות", וכן כל מידע שנמסר לו בשבע השנים האחרונות מהחברות.

"רק למנהלי החברה סמכות לפעול מטעמה", נכתב בבקשה. "לכולם הדבר ברור, כפי הנראה, למעט לתשובה, שבוחר לפעול מטעם החברה ולייצגה אף שאינו מנהל בחברות ואינו נושא משרה בהן. מן הסתם, מנהלי החברות בוחרים לעצום עיניים". לטענתו, תשובה, כבעל השליטה בשתי החברות, אינו נושא בתפקיד ניהולי כלשהו בהן, אך למרות זאת בעל גישה חופשית לכל מסמכיהן.

 

ז'ולטי מתבסס בבקשתו על תיקון 16 לחוק החברות, שהקשיח את כללי פעולות הדירקטוריון בחברות ציבוריות ואסר על הבעלים לשמש כ"דירקטור צללים", שמנחה את הדירקטוריון אף שאינו מכהן בו.

 

נטען כי תשובה משמש "כמנכ"ל צללים וכיו"ר דירקטוריון צללים, והוא שמכריע באסיפות. נראה שאין שום מהלך עסקי שאינו ניזום ומאושר בידיו... נוכחותו דומיננטית וכנראה אינה מותירה ספק כי הוא בעל הבית ועל פיו יישק דבר".

 

לשיטתו של ז'ולטי, המנהלים בקבוצה מתוגמלים מאוד יחסית לשוק, ואת הבכירים שבהם מינה תשובה בעצמו, ו"לא יהיה זה בלתי הגיוני להניח כי תשלומים גבוהים אלו הם גם למען יכבדו את רצונו של מי שממנה אותם". "בעיקרה, מכוונת הבקשה למטרה אחת: לקבוע כי רק מנהלי החברות הם מנהלי החברות", נכתב בבקשה.

 

דלק: "טענות מופרכות"

לעו"ד אבירם היסטוריה מוצלחת של הגשת בקשות שנראות כחסרות סיכוי וחשודות בפרובוקציה, אך יוצרות תקדימים. בשנת 2011 הגיש תביעה ייצוגית נגד כור.

זו חתמה על הסכם למכירת השליטה בחברה־הבת מכתשים אגן (כיום אדמה) לכימצ'יינה. בתביעה נטען כי מתווה העסקה משקף תמורה עודפת לבעלי השליטה על חשבון בעלי המיעוט. בסופו של דבר, בהתאם להסכם הפשרה, בעלי מניות המיעוט פוצו בכ־45 מיליון דולר.

 

מקבוצת דלק נמסר בתגובה: "טרם קיבלנו את כתב התביעה באופן רשמי, אבל על פי תוכנן שהתקבל מהתקשורת, הטענות המועלות הינן חסרות בסיס ומופרכות. הקבוצה פועלת על פי כל דין".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x