$
בורסת ת"א

שלמה אליהו: לא אוותר על מינויו של שריג ליו"ר במגדל

בחודש הבא תסתיים תקופת הצינון בת השנה של עודד שריג מתפקידו כמפקח על הביטוח. עם זאת, שר האוצר יאיר לפיד מוצא טעם לפגם במינויו המיועד ליו"ר חברת הביטוח מגדל, לאחר שאך לפני שנתיים העניק שריג לאליהו היתר שליטה בה

רחלי בינדמן 09:2011.08.14

שר האוצר יאיר לפיד מנסה לשלוח איתותים לפרופסור עודד שריג שלא לקבל את הצעת שלמה אליהו, בעל השליטה בחברת הביטוח מגדל, להתמנות ליו"ר חברת הביטוח מגדל. בשיחות סגורות אמר לפיד כי "עודד היה צריך להבין שהמינוי הזה, על אף שהוא כשר חוקית, מריח רע". ל"כלכליסט" נודע כי אליהו מצדו נותן לשריג גיבוי מלא ובשיחות סגורות אמר כי אין לו שום כוונה לוותר על מינויו.

 

שריג כיהן עד לפני שנה כמפקח על הביטוח, ותקופת הצינון בת השנה שלה הוא נדרש מסתיימת בחודש הבא. לפני שנתיים אישר המפקח לשעבר את מתן היתר השליטה במגדל לאליהו. שריג אמור להחליף את ענת לוין, שפרשה במפתיע לאחר חצי שנה בלבד בתפקיד הכפול.

 

עוד נודע ל"כלכליסט" כי שריג פנה כבר לפני שבוע ללפיד וביקש ממנו לשוחח עמו לפני שהוא מגבש דעה, אך לפיד נמנע מפגישה עד היום. ככל הידוע, בעבר הוצע לשריג להחליף את אליהו כיו"ר חברת האחזקות. המפקחת על הביטוח דורית סלינגר הורתה לאליהו לפרוש עד אפריל מהתפקיד, על רקע כהונת בנו עופר כמנכ"ל חברת הביטוח. על רקע פרישתה של לוין, שריג קיבל ככל הנראה הצעה להתמנות ליו"ר חברת הביטוח.

 

עודד שריג עודד שריג צילום: עמית שעל

היחסים בין שר האוצר לבין שריג לא התנהלו על מי מנוחות. כך למשל טרפד השר מהלך עליו הורה שריג לשינוי הריבית התחשיבית בפנסיה, שעתידה לקצץ כעשרה אחוזים מקצבאות הפנסיונרים. גם מנכ"לית משרד האוצר יעל אנדורן, שמינה לפיד, לא הסתדרה עם שריג ולפי הערכות היא שהובילה לפרישתו, כשבמקור תכנן לכהן תקופה נוספת בתפקיד.

 

הטענה המרכזית נגד שריג היא שאין זה ראוי לקבל תפקיד כה מהותי בחברה שהיתה עד לפני שנה תחת פיקוחו. זאת במיוחד מכיוון ששריג העניק לאליהו היתר שליטה ואף חסך ממנו דרך פתרון משפטי יצירתי להעמדת מיליארד שקל נוספים בדרישות הון.

 

בסביבת שריג טוענים כי מדובר בטענות סרק שמונעות משיקולים פוליטיים, וכי הליך מתן ההיתר בוצע כדין. יתרה מכך, על רקע סיומה של שנת הצינון, לאוצר אין באמת דרך חוקית לפסול את המינוי. על פי הערכות, מאחורי הקלעים מופעלים כעת לחצים כדי לשכנע את שריג לסגת מרצונו. המפקח לשעבר עדכן את מחליפתו סלינגר לגבי ההצעה שקיבל והיא נתנה לו באופן לא פורמלי את ברכתה.

 

באחרונה קיים הפיקוח שיחה עם לוין במטרה להבין את נסיבות עזיבתה. לוין התקשתה לתפקד בדירקטוריון, שכלל גם את בעל השליטה אליהו וגם את בנו השני ישראל, בעוד מכוח תפקידה היתה אמורה לפקח ולבקר את תפקודו כמנכ"ל של הבן השני, עופר.

 

מינוי לוין, הידועה כמי שעומדת על דעותיה, התקבל באהדה רבה בפיקוח. באוצר חוששים כי שריג, לעומתה, יהיה עושה דברו של אליהו. בסביבת שריג טוענים כי אין בכוונתו להיות "יס־מן" אלא להשיג את מבוקשו מהבעלים בדרך אלגנטית יותר. כמו כן מדגישים בסביבת שריג כי אין לו כל כוונה למשוך את מועמדותו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x