$
המלצות ואזהרות

בלעדי לכלכליסט

ערבה פאוור תרכוש את סופרגז סולאר ב־175 מיליון שקל

החברה הגישה את ההצעה הגבוהה ביותר במכרז, לעומת אנלייט בשליטת שאול אלוביץ' ואיש העסקים מיכאל מירילשוילי שהציעו 160 מיליון שקל

גולן חזני 07:0303.08.14

ערבה פאוור הגישה את ההצעה הטובה ביותר וצפויה לרכוש את השדות הסולאריים של חברת סופרגז, המספקת גז לצרכים ביתיים ונמצאת בשליטת משפחת עזריאלי – כך נודע ל"כלכליסט". המכרז הסתיים בשבוע שעבר וערבה פאוור הציעה סכום של 175 מיליון שקל, הגבוה משמעותית מההצעות של אנלייט שבשליטת שאול אלוביץ' ומההצעה של איש העסקים מיכאל מירילשוילי, שעל פי הערכות הציעו 160 מיליון שקל. עדיין לא ברור אם לאלוביץ' ומירילשוילי תינתן הזדמנות נוספת כדי לשפר את הצעותיהם. 

באפריל פרסמה סופרגז מכרז למכירת 12 שדות סולאריים, בהיקף כולל של 20 מגה־ואט (שניים מבין השדות מוחזקים בשותפות). ההערכות היו כי סופרגז תקבל 150 מיליון שקל, אולם המכרז אופיין בהתעניינות גדולה יותר מהצפוי.

עבור ערבה פאואר מדובר בהשקעה אסטרטגית לחברה, שמרחיבה בצורה משמעותית את היקף השדות הסולאריים שלה בעיקר בדרום הארץ. עד כה הוענקו לערבה פאוור 12 רישיונות למתקנים סולאריים בינוניים בהיקף כולל של 68 מגה־ואט, המהווים 21% מההספק שחולק עד כה בידי רשות החשמל. באפריל חנכה ערבה פאוור שישה שדות סולאריים בערבה ובנגב, מתוך 12 הרשיונות, ואלו יספקו חשמל נקי בהיקף של 36 מגה־ואט. ששת השדות הסולאריים ממוקמים ביוטבתה, שובל, מסלול, ארז, גרופית ואליפז. שטחם הכולל עומד על 512 דונם, והם נבנו בעלות כוללת של 500 מיליון שקל.

 

תחנת כוח תרמו-סולארית תחנת כוח תרמו-סולארית צילום: סולאר מילניום

 

ערבה פאוור נוסדה ב־2006 על ידי קיבוץ קטורה באמצעות היו"ר אד הופלנד, סגנו דוד רוזנבלט ויוסף אברמוביץ' המכהן כנשיא החברה. ב־2009 הצטרפה חברת סימנס כשותפה והשקיעה 15 מיליון דולר תמורת 40% מהמניות, שבחודש יוני נמכרו לחברת הפניקס תמורת סכום דומה. משקיעה נוספת היא הקרן הקיימת לישראל עם אחזקה של 10% בחברה.

 

סופרגז הגיעה להסדר חוב עם המוסדיים המחזיקים באג"ח החברה, כפי שנחשף ב"כלכליסט" ביוני האחרון. החוב, שעומד על 452 מיליון שקל, נפרס מחדש במסגרת ההסדר. החברה מוחזקת על ידי עזריאלי באמצעות גרנית הכרמל ועומדת על המדף, כשבכוונת עזריאלי למכור אותה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x