$
שווקי חו"ל

הדרך אל דירקטוריון טבע לא חלקה: חברות הייעוץ לגופים מוסדיים הולכות ראש בראש

חברת הייעוץ גלאס לואיס התנגדה למינוי אורי סלונים ויוסף ניצני לדירקטוריון, ISS תומך, ורק אנטרופי הישראלית עדיין לא הציגה עמדה

ניר צליק 08:1720.07.14

גלאס לואיס, חברת הייעוץ לגופים מוסדיים אמריקאיים, התייצבה מאחורי בעלי המניות בני לנדא ורות חשין, ששיגרו נייר עמדה לחברת טבעוהתנגדו למינוי עו"ד אורי סלונים ולחידוש פוליסת הביטוח לדירקטורים.

 

גוף הייעוץ אכן התנגד לחידוש ביטוח הדירקטורים בהיקף 500 מיליון דולר, וראה עם לנדא עין בעין גם לגבי התנגדותו למינוי סלונים. גלאס לואיס הוסיף התנגדות גם למינוי מחדש של יוסף ניצני, ומנגד המליץ לאשר שני דירקטורים אחרים שטבע הציעה - דן פרופר וז'אן מישל חלפון. כעת נותר לראות בהצבעה, מי ייענה להמלצת גלאס לואיס ומי ייענה להמלצת ISS.

 

חברות הייעוץ האמריקאיות נוטות לתמוך בדירקטוריון המאפשר הצבעה על הרכבו בכל שנה. ההתנגדות לשני הדירקטורים נובעת מחברותם בעבר בוועדת הממשל התאגידי, ומכך שרק שליש מהדירקטוריון עולה להצבעה בכל שנה, שעשוי לפגוע במחוייבות לבעלי המניות.

 

בגלאס לואיס הסתייגו גם מחלק מתוכנית התגמול של המנכ"ל ארז ויגודמן, - הענקת אופציות ומניות חסומות בהיקף של עד 3.5 מיליון דולר בשנה. לדבריהם, הקשר בין תוכנית התגמול לבין ביצועי החברה אינו הדוק דיו. בחברת הייעוץ מתחו ביקורת על כהונתו של פיליפ פרוסט כיו"ר במקביל לכהונתו בחמישה דירקטוריונים, בשלושה מהם כיו"ר, בעודו יושב על כס מנכ"ל חברת התרופות אופקו. נטען כי המחסור בזמן פנוי מונע ממנו למלא את מחוייבותו לבעלי המניות. פרוסט הכריז כי עד תום השנה יעזוב את תפקיד היו"ר. לפיכך התייחסותה של גלאס לואיס להיבט זה מטילה צל כבד על תפקודו בטבע בשנים האחרונות.

 

אורי סלונים אורי סלונים צילום: ערוץ 1

 

באשר לפוליסת הביטוח לדירקטורים כתבו בגלאס לואיס כי זו עשויה להגן על הדירקטורים במקרים של עבירה על חוקי ניירות ערך, וכי לא סופק די מידע בנוגע לפרמיה השנתית על הפוליסה, כפי שטען לנדא. לכן הם אינם תומכים בחידושה.

 

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

יומיים לפני גלאס לואיס פרסם ISS, גוף נוסף לייעוץ למוסדיים, את עמדתו. ISS תמך בכל ההצעות שהעלתה טבע לקראת האסיפה, שתיערך ב־30 ביולי. אנטרופי הישראלית היא הגוף האחרון שטרם הציג המלצותיו. מעל ל־30% ממניות טבע מוחזקות על ידי גופים מוסדיים אמריקאיים, וההערכות הן כי מרביתם פונים ל־ISS להתייעצות ולא לגלאס לואיס.עם זאת, הגופים אינם חייבים לקבל את ההמלצות הללו. ישנם גופים שאינם בעלי עניין המחזיקים במניות וצפויים להצביע.

 

סמנכ"ל הכספים איל דשא אמר ל"כלכליסט" לפני כשבועיים כי לנדא לא הצליח לגייס תומכים מקרב המוסדיים האמריקאיים, ולראייה - הוא וחשין חתומים לבדם על נייר העמדה. מנגד טוען לנדא שכ־20% מבעלי המניות תומכים בו.

 

סביר כי טבע תצליח להעביר את הצעותיה, אך אם הן יעברו בדוחק, יהיה זה מסר נגד התנהלות הדירקטוריון בתקופה האחרונה, ובכלל זאת פיטוריו המפתיעים של המנכ"ל ג'רמי לוין באוקטובר האחרון.

 

מטבע נמסר: "הדירקטוריון מדגיש את אמונו המוחלט בבחירתו בניצני ובסלונים. מדובר בשני מנהיגים עסקיים בעלי ניסיון רחב היקף, שהוכיחו תרומה עמוקה להישגי טבע. האסיפה תתקיים במועד המתוכנן".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x