מט"ח וסחורות

המצב הביטחוני מטלטל את השקל: הדולר ירד ב-0.5%, היורו צלל ב-0.8%

שערו היציג של המטבע האמריקאי נקבע על 3.405 שקלים ומקבילו האירופי ירד ל-4.63 שקלים. IBI לקראת מדד יוני שיפורסם הערב: "צפוי לעלות בעד 0.2% ולסמן את המעבר לסביבת אינפצליה אפסית"

שי סלינס 15:3515.07.14

הדולר והיורו נחלשו היום (ג') במסחר מול השקל אחרי ההכרזה על הפסקת אש בין ישראל לחמאס הבוקר והמשך ירי הטילים על ערי ישראל. המטבע האמריקאי איבד 0.5% ושערו היציג נקבע על 3.405 שקלים. שערו היציג של היורו נקבע על 4.63 שקלים - ירידה של 0.8%. 

 

היום בשעה 18:30 צפוי להתפרסם מדד המחירים לצרכן לחודש יוני, כאשר רוב האנליסטים מעריכים כי המדד יעלה בשיעור של עד 0.2%. רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות IBI: "מדד יוני צפוי לעלות ב-0.1%-0.2%. הוא יושפע בעיקר מגורמים עונתיים (עלייה בדיור ובהלבשה והנעלה לעומת ירידה בפירות וירקות), ומעבר לכך צפוי להמשיך לשקף את הביקושים החלשים".

 

"מדד יוני צפוי לסמן את המעבר לקצב אינפלציה שנתי נמוך מאוד ואף אפסי לאורך המחצית השנייה של השנה. סביבת אינפלציה אפסית תפעיל לחץ להפחתת ריבית במידה ויתקבלו הפתעות נוספות כלפי מטה במדדים הקרובים", כתב גוזלן. 

 

מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים, מימון והשקעות יוסי פריימן: "שוק ההון מקדים וחוזר לשגרה כאשר היצעי מט"ח מצד הסקטור העסקי גוררים לעודפי היצע ולייסוף השקל. היצעי מט"ח לקראת תשלומי מיסים מוסיפים על היצע המט"ח ותורמים לייסוף השקל כאשר להערכתנו סביב רמת 3.4 שקלים ישוב בנק ישראל להתערב במסחר במטרה למתן תנודות חריגות ולמנוע את הגלישה במדרון החלקלק אל עבר רמות השפל של קיץ 2011".

 

  

 צילום: שאטרסטוק

 

כאמור, הקבינט המדיני-ביטחוני הודיע הבוקר כי הוא מסכים להפסקת אש החל מ-9 בבוקר - שעת ההודעה. למעשה, ישראל מתחייבת בכך לא להפציץ בעזה החל משעה זו, ומבצע "צוק איתן" מגיע לסיומו אחרי שמונה ימים. גורמים מדיניים בכירים אמרו: "חמאס לא השיג שום דבר. ניסו לפגוע בנו בטילים אסטרטגיים, הם לא הצליחו".

 

מבצע צוק איתן נתן את אותותיו גם בפרמיית הסיכון של ישראל. מאז היציאה למבצע, הפרמיה שמשקפת את יכולת החזר החוב של ישראל באג"ח דולריות (CDS) עלתה ב־12.5%, כלומר הסיכון להחזר החוב גדל. הפרמיה לחמש שנים עמדה אתמול על 86.5 נקודות בסיס (נ"ב), בעוד ה־CDS ל־10 שנים עומד על 124.9 נ"ב. לשם השוואה, ה־CDS של גרמניה ל־5 שנים עומד על 22 נ"ב ושל צרפת על 43 נ"ב.

 

בעולם, הליש"ט מתחזק בשיעור של 0.4% מול הדולר אחרי שמדד המחירים בבריטניה עלה ב-1.9% - גבוה מהתחזיות המוקדמות. היורו יורד ב-0.1% ל-1.36 דולרים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x