המלצות ואזהרות

זווית אחרת

מהפכת הייצור השקטה של ארה"ב

מהפכת פצלי הגז בארה"ב שכבר הוזילה את מחיר הגז הטבעי ב-60%, עשויה לספק את הדלק למנוע הצמיחה של הכלכלה הגדולה בעולם

גרייס חנאוי 10:3514.07.14

השבוע בפרויקט של "כלכליסט" ובית ההשקעות IBI: בזכות המהפכה בפצלי הגז בארה"ב, מחירי הגז הטבעי בארה"ב נמוכים יותר בכ-50%-70% ממחירי הגז באירופה, אסיה ודרום אמריקה.

 

עד 2015, הגז הטבעי בארה"ב יהווה רק כ-2% מהעלות הממוצעת של הייצור בארה"ב ועלויות החשמל יהוו רק כאחוז אחד. המחיר הנמוך מסייע לצמצום פערי העלויות בין ארה"ב לסין. לשם השוואה, עלויות הייצור של הגז הטבעי ביפן ובמדינות אירופאיות , יהוו בין 5-8% ואילו עלויות החשמל יהוו בין 2-5%.

 

 

המחירים הזולים ישפיע רבות על הייצור בארה"ב בשנים הבאות. חברות מכל רחבי העולם כבר החלו לבצע השקעות ארוכות טווח בענף הייצור בארה"ב כדי לנצל את יתרון העלות הנמוכה בגז הטבעי. עשרות מיליארדי דולרים של השקעות הוכרזו עד כה וצפויים לראות כמות כזו של השקעה בעתיד הקרוב.

 

נוסף לכך, העלות הנמוכה מעניקה ליצרנים האמריקאיים יתרון עלות משמעותי על פני מתחריהם הזרים וכבר ניתן להבחין בניצוצות צמיחה בהשקעות וביצירת מקומות עבודה במשק המקומי ואף צפויה להמשיך לצמוח לפחות בחמש השנים הקרובות.

 

אקסון מובייל היא דוגמה מצויינת לחברה שכבר החלה לנצל את המצב. אקסון החלה בבניית מפעל כימי חדש בטקסס כאשר חלק מהתוכנית מיועד לשימוש בגז הטבעי המופק מפצלים לייצור פלסטיק וחומרים אחרים ומעריך כי יתווספו כי לצורך ההקמה יידרשו כ-10 אלף עובדים והוא עתיד ליצור כ-4,000 מקומות עבודה במשק המקומי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x