$
בורסת ת"א

היום ה-6 למבצע: זינוק של 10% ב-CDS של ישראל מתחילת המבצע

החוזים שמשמשים תעודת ביטוח על האג"ח ל-10 שנים נסחרים ברמה של 124.8 נקודות - יותר מפי 3 מהחוזים המקבילים של גרמניה; עם זאת, מחיר ה-CDS עדיין נמוך בהרבה מרמתן במצבע עמוד ענן

שי סלינס 13:5113.07.14
מבצע "צוק איתן" נכנס הבוקר ליומו השישי, וכבר כעת, עולות השאלות לגבי ההשלכות הצפויות של המבצע והמחיר שהמדינה תיאלץ לשלם. כבר עתה ניכרת השפעה אחת כשפרמיית הביטוח על יכולת החזר החוב של ישראל באיגרות חוב דולריות (CDS) זינקה מאז היציאה למבצע ב-10%.

 

נכון ליום שישי האחרון (המועד האחרון שבו נסחרו חוזים אלו), הפרמיה לאיגרות חוב דולריות של ישראל ל-10 שנים עומדת על 124.8 נקודות, בעוד שהפרמיה ל-5 שנים עומדת על 86.5 נקודות. לשם השוואה ה-CDS של גרמניה ל-10 שנים עומד על 40 דולר. עם זאת מדובר במחיר נמוך מהמחיר שנסחרו חוזים אלו במצבע הקודם של צה"ל, עמוד ענן, אז נסחרו החוזים ברמה של 200 דולר.  

 

ה-CDS של ישראל ל-10 שנים ה-CDS של ישראל ל-10 שנים

 

מרווחי חוזי הביטוח כנגד חדלות פירעון של אג"ח ממשלתיות - CDS - מהווים דרך לבחינת הסיכון הגלום בחובות הממשלות השונות. ככל שהמרווח גדול יותר, גדולה יותר גם פרמיית הביטוח שנדרשים המשקיעים לשלם כדי להבטיח את התמורה העתידית של האג"ח שבידיהם. בכל מקרה, הזינוק בפרמיה לא מהווה איום ממשי על עלות גיוסי ההון העתידיים של הממשלה.

 

במקור נועדו חוזי CDS לבטח משקיעים בשוקי האשראי כנגד חדלות פירעון של מדינה או של חברה. החוזים נרכשים תמורת תשלום והם מבטיחים את תשלום שווי איגרות החוב אותן הם מבטחים כאשר מתרחש אירוע כלשהו במדינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x