שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

תשובה מוכר את הפניקס למשפחת קושניר ב-1.7 מיליארד שקל

מדובר ב-47% מהון המניות של חברת הביטוח שימכרו במחיר הגבוה ב-16% ממחיר השוק. ג'רלד קושניר שנשוי לבתו של דונלד טראמפ עומד בראש קבוצת הרוכשים. ל"כלכליסט" נודע כי אייל לפידות צפוי להיות חלק מקבוצת הרוכשים ולהישאר בתפקיד המנכ"ל

שי סלינס, מיקי גרינפלד ורחלי בינדמן 09:5206.07.14

יצחק תשובה ממשיך במסע המימושים שלו במטרה להתמקד בעסקי האנרגיה. היום (א') הודיעה קבוצת דלק כי חתמה חוזה למכירת חברת הביטוח הפניקס ב-1.7 מיליארד שקל למשפחת קושניר. השלמת העסקה תלויה במספר תנאים, בהם אישור רגולטורי של המפקחת על הביטוח במשרד האוצר.

 

מדובר על עסקה למכירת 47% מהון המניות של חברת הביטוח בפרמיה של 16% על מחיר השוק. כמו כן, ל"כלכליסט" נודע כי אייל לפידות צפוי להיות חלק מקבוצת הרכישה ולהמשיך בתפקידו הנוכחי כמנכ"ל החברה.  

מהקבוצה נמסר כי תמורת המכירה חושבה על בסיס ההון העצמי של הפניקס כפי שבא לידי ביטוי בדוחותיה הכספיים השנתיים לשנת 2013, בתוספת ריבית שתתוסף למחיר המכירה. 

  

אסי ברטפלד אסי ברטפלד צילום: אוראל כהן

 

החתימה הנוכחית מצטרפת ל-3 עסקאות שהשלימה הקבוצה לאחרונה במהלך שלושת השבועות האחרונים למכירת אחזקותיה בדלק אירופה בסכום של כ-1.7 מיליארד שקל ומכירת אחזקותיה בחברת ברק קפיטל וחברת הביטוח ריפבליק בסכום כולל של כחצי מיליארד שקל. בתוך כך סדרת המימושים האחרונים, צפויה להכניס לקופתה של הקבוצה סכום כולל במזומן של כ-2 מיליארד שקל במהלך השנה הקרובה.

 

מה דעתך על מניית דלק קבוצה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
80% 0% 20%

אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק התייחס לעסקה ואמר: "העסקאות האחרונות, עוד לפני השלמת עסקת הפניקס, מייצרות לקבוצה בטווח המידי תזרים פנוי של מאות מיליוני שקלים. החתימה הנוכחית מוכיחה פעם נוספת שאנחנו ממשיכים בהצלחה ביישום האסטרטגיה של הקבוצה להתמקד בפעילות בתחום האנרגיה תוך חיזוק הנזילות והגמישות הפיננסית של הקבוצה".

 

חברת הפניקס והחברות הבנות שלה פועלות בתחומי הביטוח, הפנסיה והגמל ובתחום שוק ההון והשירותים הפיננסיים. את החברה מנהל אייל לפידות ומשה ברקת הוא יו"ר הדירקטוריון. הפניקס נסחרת לפי שווי שוק של 3.1 מיליארד שקל וב-12 החודשים האחרונים עלתה המניה ב-9% בבורסה של תל אביב.

 

קבוצת דלק נכנסה להשקעה בחברת הפניקס בסוף 2005, כשרכשה משלמה אליהו 25% מהחברה תמורת 720 מיליון שקל. לאחר מכן, בשתי עסקות נוספות, רכשה דלק מניות נוספות של הפניקס, 8% מאליהו ו־28.5% מבעלי השליטה הקודמים – יעקב שחר וישראל קז. דלק שילמה בגין כל הרכישות הללו כ־1.8 מיליארד שקל והגיעה לאחזקה של 61.5% בהפניקס.

 

ההלוואות ששימשו את קבוצת דלק לרכישת השליטה בחברת הביטוח נפרעו במלואן והתמורה בעסקת מכירה של הפניקס צפויה להניב תזרים שייכנס ישירות לקופת דלק. בדצמבר 2006, כחלק מהנפקה פרטית שבה הזרימו המוסדיים להפניקס 374 מיליון שקל, דוללו אחזקותיה של דלק לכ־55%.

 

כפי שנחשף בעבר בכלכליסט, קבוצת דלק קיבלה שלוש הצעות לרכישת השליטה עוד לפני כשנה. לצורך המכרז שנערך בחשאי שכרה קבוצת דלק את שירותיו של בנק וולס פארגו, הבנק הגדול בארה"ב ואת ההליך מוביל לצד תשובה מנכ"ל הפניקס, אייל לפידות.

 

נשוי לבתו של דונלד טראמפ

כאמור, הרוכשת היא קבוצת עסקים זרה של משפחת קושניר (Kushner Family), בראשותו של ג'רלד קושניר, אשר מחזיקה בבעלותה אישורים להחזקה וניהול של בנק פרטי וחברת ביטוח בארצות הברית. קושניר נשוי לבתו של איל הנדל"ן דונלד טראמפ, איבונקה. טראמפ (27) מככבת בסדרת הריאליטי של אביה "המתמחה" ומשמשת סמנ"כלית בחברת הנדל"ן של אביה. כמו כן, היא הבעלים של חברת תכשיטים. אביו של קושנר היה תורם בולט למפלגה הדמוקרטית אשר הואשם ואף הודה בעבר בעבירות מס.

 

חלקם המרכזי של נכסי הנדל"ן של קבוצת קושנר מרוכזים בעיקרם בחוף המזרחי של ארה"ב וכוללים 12 מיליון רגל רבוע של משרדים, מבני תעשייה, ושטחי מסחר, נוסף על 20  אלף דירות להשכרה. הקבוצה מעורבת בעשור האחרון בפעילות נדל"ן אשר הסתכמה, לפי ההערכות, ביותר מ-10 מיליארד דולר. בנוסף, בבעלות הקבוצה גוף מדיה בשם Observer Media, הכולל את The New York Observer וכתבי עת נוספים.

 

קושניר מסר היום: ״הפניקס בראשותו של אייל לפידות, רשמה בשנים האחרונות הישגים יוצאי דופן והפכה להיות אחת מחברות הביטוח המצליחות בישראל ואנו מאמינים ביכולתה של הקבוצה, עובדיה ומנהליה ובפוטנציאל הטמון בה. יש לנו אמון בכלכלה הישראלית ופוטנציאל הצמיחה שלה. הכלכלה הישראלית פתוחה, שקופה ותחרותית ונהנית מכישרונות ניהוליים יוצאי דופן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x