שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

לוקסנבורג: "אנחנו כמו אביר על סוס לבן עבור סקיילקס"

בעקבות החלטתו להעניק ערבות לטובת סקיילקס אמר לוקסנבורג ל"כלכליסט": אנחנו היחידים שמוכנים להרים את הכפפה ולתת לסקיילקס את בלון החמצן שהיא צריכה". עבור הערבות תקבל לפידות שורה של הגנות והטבות

גיל קליאן 08:1206.07.14

ביום שישי בלילה דיווחה סקיילקס דיווח דרמטי — לפידות של יעקב (לוקסי) לוקסנבורג הודיעה לסקיילקס כי היא מוכנה לתת לה חבל הצלה בדמות ערבות להלוואה של 10 מיליון דולר מבנק מזרחי טפחות. ערבות זו אמורה להציל את רישיון יבוא מכשירי הסלולר, שכעת סמסונג מאיימת לשלול אותו אם לא ייפרעו חובותיה של סקיילקס כלפיה. רישיון יבוא המכשירים הוא הנכס המשמעותי האחרון של החברה — ואובדנו יסלול ככל הנראה את דרכה לפירוק. 

"אנחנו משמשים כמו אביר על סוס לבן", אמר לוקסי ל"כלכליסט" בסוף השבוע. "במצבה הנוכחי סקיילקס נמצאת באי־ודאות מוחלטת מול הנושים. אנחנו היחידים שמוכנים להרים את הכפפה ולתת למערכת את בלון החמצן שהיא צריכה. זה ישמש את סקיילקס לעמידה בתנאים המסחריים שסמסונג דורשת ממנה. הערבות היא לשנה וללא ריבית. אנחנו צריכים לקבל בתוך שבוע את הסכמתן של כל סדרות האג"ח להצעת הערבות שלנו לסקיילקס — ובשלב השני את הסכמתו של בנק מזרחי טפחות. ואז, כשהכל יהיה מוגמר, נוכל לעמוד מול סמסונג ולהראות לה שסקיילקס יכולה להמשיך לעבוד".

 

מעט סיכון, הרבה סוכריות

לכאורה, לוקסי נחלץ פה לטובת כל בעלי החוב ובעלי המניות — ומציל את סקיילקס. אבל, בחינה של תנאי הערבות שלוקסי מעמיד לטובת סקיילקס מגלה כי גם כאן, אין מתנות חינם. בהסכם הבטיחה לעצמה לפידות של לוקסי שורה של הגנות והטבות, וכעת מחזיקי האג"ח ובעלי המניות של החברות יצטרכו להכריע האם גם לאור אותה שורה ארוכה של תנאים — הדיל של לוקסי עדיין משתלם לכולם.

 

כחלק מהסכם הערבות לפידות שולחת יד אל מעט הנכסים שנותרו בסקיילקס, ומבטיחה את הערבות שלה בשעבוד של מניות פרטנרששוויין, נכון ליום חמישי בערב, עמד על 35.6 מיליון שקל. ערבות זו מבטיחה כי במקרה שסקיילקס תגיע לחדלות פירעון, מניות פרטנר יהיו הראשונות שימומשו על ידי מזרחי טפחות, ולא הכסף של לוקסי. היות שמדובר בחוב חדש של 10 מיליון דולר, 34.2 מיליון שקל לפי השער היציג ביום שישי — נראה כי התרחיש היחיד שיוביל למימוש הערבות יהיה ירידה חדה בשווי מניית פרטנר. אם שווי המניה לא ייפגע, גם במקרה של חדלות פירעון של סקיילקס, הכסף של לפידות יהיה בטוח.

 

יעקב לוקסנבורג יעקב לוקסנבורג צילום: אוראל כהן

 

במילים אחרות, הערבות בתנאיה הנוכחיים כוללת מעט מאוד סיכון עבור לוקסי ולפידות שבשליטתו. תמורת סיכון קטן לוקסי מבטיח לעצמו וללפידות שורה של "סוכריות" במקרה של הצלחה. כך, למשל, הוא מבטיח לעצמו אופציות ל־20% ממניות סקיילקס שיינתנו לו בדיסקאונט של 20% על מחיר מניית סקיילקס כפי שישתקף בהסדר החוב העתידי של החברה. בנוסף, אם תימכר פעילות מכשירי הסלולר של סקיילקס, לפידות מבטיחה לעצמה תשלום של 5% מתמורת העסקה.

 

סעיף אחר בהסכם מבטיח ללפידות יד על ברז הכספים של סקיילקס, ולפיו כל הוצאה של סקיילקס שאינה לצורכי פעילות שוטפת, תצטרך לעבור את אישור לפידות. בכך למעשה מבטיח לוקסי את שליטתו בסקיילקס, אף על פי שבעל השליטה הרשמי בה הוא עדיין אילן בן־דב.

 

לפידות מבקשת תמורת אותה ערבות מכל בעלי האג"ח לוותר על נקיטת הליכי פירעון מיידי או פירוק סקיילקס עד ינואר 2015. במקביל, לפידות מצהירה כי תפעל להסדר חוב שיכלול המרה של חלק מהחוב למניות סקיילקס, פעולה שצפויה לצמצם או למחוק את חלקו של בן־דב בחברה, ולאור האחזקות של לפידות באג"ח של סקיילקס, בצירוף האופציה ל־20% ממניות החברה ואופציות נוספות שלפידות רכשה בעבר — נראה כי לוקסי תופר לעצמו את חליפת בעל השליטה.

 

סמסונג לא תפר חוזה

בסוף השבוע סירבו לוקסי ואנשי לפידות לענות על שאלות הקשורות לתנאי הערבות. מי שיצטרכו לאשר את העסקה הם בעלי המניות ומחזיקי האג"ח של סקיילקס, שמתבקשים למעשה להקריב מניות פרטנר, שהיום נמצאות בידי סקיילקס כנכס זמין למכירה, לטובת פירעון רק לבעל חוב אחד — סמסונג.

 

כיצד יודע לוקסי כי התשלום יבטיח חזרה לעבודה סדירה עם סמסונג, במיוחד לאור העובדה שבן־דב עדיין מנסה בכל דרך אפשרית לסבך אותה ולהאשים אותה בהתנהלות רשלנית בסיפור הסוללות המתנפחות? על כך אמר לוקסי ל"כלכליסט": "בהיבט המסחרי, אם נוכל להראות יכולת פיננסית להמשך פעילות מסחרית, אני לא רואה סיבה שסמסונג תפר את החוזה שהיא חתמה עליו".

 

על השאלה האם לדעתו פתרון כזה יציל את סקיילקס מחדלות פירעון, אמר לוקסי: "להערכתי, לאור הבדיקות הכלכליות שערכנו, אם סמסונג תעמוד בתנאים המסחריים כפי שהם אמורים להתקיים לפי החוזה הקיים, אין סיבה שהפעילות עצמה — ואני לא מדבר על סקיילקס — לא תוכל לייצר תזרים מזומנים חיובי תחת הסדר חוב. יגיעו להסדר חוב, וישאירו את זה ככה שהפעילות המסחרית תוכל לשרת את החוב. בעלי החוב יעברו תספורת מרצון, יישבו ויחליטו יחד כמה חוב החברה יכולה לשרת".

 

מה דעתך על מניית פרטנר:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

סקיילקס דיווחה ב־30 ביוני כי מזרחי טפחות עצר לה את המימון, וכי מסגרת אשראי של 87 מיליון שקל שהועמדה לה על ידי הבנק כבר נוצלה כולה. באותו דיווח חשפה סקיילקס כי עוד ב־19 ביוני, 11 יום לפני אותו דיווח דרמטי, קיבלה דרישה מסמסונג לפרוע את יתרת חוב הספקים כלפיה בתוך 30 יום, או שסקיילקס תאבד את רישיון יבוא מכשירי הסלולר. אותו חוב ספקים עמד, נכון ל־30 ביוני, על 5.2 מיליון דולר, ובמהלך יולי אמור לתפוח בעוד 6.1 מיליון דולר, ל־11.3 מיליון דולר.

 

כעת לוקסי נכנס למירוץ של העברת התשלום לסמסונג עד 19 ביולי. לכן, באותו הסכם ערבות דרש לוקסי כי כל הגורמים הרלבנטיים יאשרו אותו עד 13 ביולי, כדי שסקיילקס תוכל להזמין באותו חודש מכשירי סמסונג חדשים לשיווק. מדובר בתשלום שאם לא ייפרע עד ־19 ביולי, הוא יהווה עילה מבחינת סמסונג לשלול את הנכס העיקרי של סקיילקס, רישיון יבוא מכשירי הסלולר שלה לישראל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x