$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

נאמן אג"ח צים מאיים לפוצץ הסדר צים – הוציא כתב הצבעה; ההצבעה מחר אחה"צ

ל"כלכליסט" נודע כי מחזיקי האג"ח יידרשו להצביע מחר אחה"צ אם הם מאשרים או דוחים את מינוי רפי דניאלי כיו"ר. אם יתנגדו ההסדר נופל; מחזיקי האג"ח למנות את אמנון דיק ליו"ר החברה; מנכ"ל משרד התחבורה: "ראש הממשלה הביע תמיכה בהשארת מניית הזהב בצים"

רחלי בינדמן ודוד רפאלי 18:0902.07.14

מחזיקי האג"ח של צים ממשיכים במהלכים אגרסיבים נגד מינויו הצפוי של רפי דניאלי, מנכ"ל צים, ליו"ר חברת הספנות, שנחשף ב"כלכליסט".  

 

ל"כלכליסט" נודע כי נאמן אג"ח צים הוציא כתב הצבעה מתוקן להסדר החוב שאושר בצים הכולל שני מצבים –

המחזיקים נדרשים להצביע בעד או נגד ההסדר במקרה בו יו"ר צים ימונה מטעם החברה לישראל. בשלב שני הם צריכים להצביע בעד או נגד ההסדר במקרה בו יו"ר הדירקטוריון לא יהיה מטעם החברה לישראל.

 

מחזיקי האג"ח מתבקשים להצביע מחר (ה') אחה"צ לאור לוח הזמנים הבינלאומי של הוצאת ההסדר לפועל. מחזיקי האג"ח לא יספיקו כנראה לכנס את ועדות ההשקעה שלן וצפויים לבקש דחייה אך לא בטוח שהיא תאושר. במידה ויהיה רוב מתנגדים, הסדר צים יקרוס.

 

עוד נודע, כי הנציגות המורכבת ממגדל ועמיתים תמליץ להתנגד לאישור הסדר החוב במקרה שהיו"ר יהיה מטעם החברה לישראל ובעד במקרה בו היו"ר יהיה בלתי תלוי וכפי שנחשף ב"כלכליסט" ההמלצה של הנציגות היא על אמנון דיק, לשעבר מנכ"ל בזק.

 

רפי דניאלי רפי דניאלי צילום: אלעד גרשגורן

 

קודם לכן, מחזיקי האג"ח של צים הציעו הצעה נגדית למינויו הצפוי של דניאלי ליו"ר חברת הספנות. המחזיקים מעוניינים כאמור כי אמנון דיק ליו"ר החברה, לאחר השלמת הסדר החוב. דיק (62) מכהן היום כשותף בחברת מירס וכדירקטור בלתי תלוי בבנק הפועלים. הוא שימש בעבר כמנכ"ל חברת מעדנות, לאחר מכן ניהל את רשת הקמעונאות שקם. ב-2003 מונה למנכ"ל בזק והוביל את תהליך הפרטתה.

 

אתמול חשף "כלכליסט" כי החברה לישראל- שלאחר אישור הסדר החוב תיוותר רק עם 32% ממניוות צים  - מעונייית למנות את דניאלי כיו"ר, וכי מחזיקי האג"ח מתנגדים למינוי הצפוי. המחזיקים סבורים כי לא ראוי שדניאלי שהוביל כמנכ"ל צים שני הסדרי חוב תוך 5 שנים בחברה יוותר בתפקיד מפתח.

 

מה דעתך על מניית חברה לישראל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

 

אמנון דיק אמנון דיק צילום: עמית שעל
 
המחזיקים חוששים שדניאלי - הנחשב לאיש אמונם של אנשי החברה לישראל - ישרת כיו"ר את האינטרסים של החברה לישראל, גם לאחר שנותרה בעלת מניות מיעוט בחברה. המחזיקים הכוללים את מגדל, כלל, הראל, עמיתים ומנורה מאיימים אף לפוצץ את הסדר החוב שאושר אם המינוי יצא לפועל.

 

"נתניהו תומך בהשארת מניית הזהב בצים"

 

בתוך כך, מנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי, אמר בכנס של רשות הספנות והנמלים באונ' חיפה כי שוחח עם ראש הממשלה שהביע תמיכה בהשארת מניית הזהב בצים.

 

צים והמדינה מחכות כעת להחלטת ביהמ"ש המחוזי בעניין בקשתה של צים לבטל את מניית הזהב המיוחדת, המעניקה זכות וטו למדינה במספר סוגיות - ונועדה להבטיח את האינטרסים האסטרטגיים של מדינת ישראל.

 

ביום שישי האחרון אישרה אסיפת בעלי המניות בחברה לישראל את הסדר החוב בצים, עם תנאי מתלה כי במידה ולא יגיעו להבנות באשר למנייה עד ל1 ביולי יפקע הסכמתם להסדר החוב, ולהזרמה של 200 מיליון דולר נוספים לצים. שופט ביהמ"ש המחוזי בחיפה, ד"ר עדי זרנקין, שלח את הצדדים למו"מ עד הרגע האחרון, ואף הציע הצעת פשרה.

 

עם זאת, המדינה התנגדה נחרצות לוותר על מניית הזהב, ולפיכך הצדדים מחכים עדיין להחלטת השופט בסוגיה – למרות שהדד ליין שהציבה החברה לישראל כבר חלף. המדינה כבר הצהירה כי בכוונתה לערער לבית המשפט העליון במידה והשופט יבטל את המנייה.

 

מניית הזהב כוללת שלושה סעיפים: שמירה על הישראליות של הדירקטוריון והנהלת החברה, סעיף שאותו מוכנה החברה לישראל לשמר; העמדה של 11 אוניות לטובת המדינה לשעת חירום; כמו כן המנייה מגבילה את עבירות המניות של צים באופן שנדרש אישור המדינה להחזקה או העברה של יותר מ־24% מהמניות. הסעיף האחרון הוא הבעייתי ביותר מבחינת המדינה והחברה לישראל. לפני כשבועיים צים הסכימה לוותר על ביטול התנאי תוך העלאת הרף ל-50% במקום 24%, והשופט הציע לצדדים להתפשר על 40% - אך כאמור המדינה סירבה להצעה.

 

במסגרת הסדר החוב של צים היא צפויה למחוק כ-1.4 מיליארד דולר מתוך חוב שתפח בינתיים ל-3.4 מיליארד דולר, ולהישאר עם 32% בלבד מהון המניות המונפק. יתרת המניות יחולקו בין נושיה, כאשר 48% מהם הם גופים שאינם ישראלים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x