$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

בן־דב מאבד אחיזה: יהל שחר צפוי לעזוב גם את סקיילקס

בשבוע שעבר התפטר שחר מניהול החברה־האם סאני בטענה לניגוד עניינים בין התפקידים. בעלי האג"ח בסאני יכריעו היום אם לפתוח בהליכי פירוק

גיל קליאן 06:4929.06.14

אף שהוא עדיין בעל השליטה בסאני ובסקיילקס, האחיזה של אילן בן־דב בחברות ממשיכה להתרופף: ל"כלכליסט" נודע כי בימים הקרובים צפוי מנכ"ל סקיילקס יהל שחר להגיש את התפטרותו מהחברה.

 

בשבוע שעבר התפטר שחר מכהונתו כמנכ"ל סאני, החברה־האם של סקיילקס, בטענה לניגוד עניינים בין התפקידים. כעת צפוי שחר להתפטר מהתפקיד הרשמי האחרון שלו בקבוצה.

 

בשבוע שעבר הודח בן־דב עצמו מתפקיד יו"ר סקיילקס, וגם בסאני שוקלים להדיחו מתפקידיו בחברה. המהלך הנוכחי הוא שלב נוסף בהזזה הצידה של בן־דב ואנשיו ובמעבר החברות, אם לא רשמית אז בפועל, לשליטת מחזיקי האג"ח.

 

הבונוס שלא היה

 

שחר הוא מנהל ש"עבר בירושה" לבן־דב עם רכישת סאיטקס, מכירת פעילותה ושינוי שמה לסקיילקס. שחר הועסק בסאיטקס כסמנכ"ל כספים, ותחת בן־דב עשה את הקפיצה קדימה לתפקיד המנכ"ל בשנת 2006. במרץ 2010 החל שחר לכהן גם כמנכ"ל סאני במקביל לתפקידו בסקיילקס.

 

יהל שחר יהל שחר צילום: מיקי אלון

 

מאז 2006 קיבל שחר מהחברות הציבוריות של בן־דב שכר, מענקים ואופציות בעלות כוללת של 14 מיליון שקל (לא כולל שכרו במהלך 2014, שטרם דווח). מרבית הכסף זרם במזומן ישירות אל חשבון הבנק של שחר, שכן עלות רכיב האופציות שלו עמדה על 560 אלף שקל בלבד לאורך השנים.

 

עלות השכר של שחר היתה אמורה להיות גבוהה יותר. במאי האחרון ביקשה החברה לאשר לו בונוס מיוחד של 747 אלף שקל עבור השנים 2012–2013. זאת בזמן שהיא צעדה לעבר עתיד פיננסי עגום במיוחד. באסיפת בעלי המניות של החברה, שהיתה אמורה להביא לאישור הבונוס, לא נמצא אפילו בעל מניות אחד שלא מטעם בן־דב שהסכים לתמוך באותו מענק שנוי במחלוקת.

 

שתי אסיפות גורליות

 

היום אחר הצהריים יתקיימו שתי אסיפות אג"ח בחברות. בסאני תתקיים אסיפה של כל סדרות האג"ח של החברה, כשעל סדר היום שתי החלטות דרמטיות: העמדת החוב לפירעון מיידי ופנייה לבית המשפט לצורך פירוק החברה. כמו כן יתבקשו הנוכחים להחליט אם ימונה מנכ"ל זמני לחברה במקום שחר הפורש ואם לממש מניות מובילאיי שבידיה.

 

מאוחר יותר היום תתקיים אסיפה של סדרות אג"ח סקיילקס ד' וו'. על סדר היום — העמדת החוב כלפיהן לפירעון מיידי. סדרות אלה נהנות משעבודים על מניות פרטנר, המבטיחים את תשלום מרבית החוב במקרה של פירעון מיידי.

 

מימוש מהיר של מניות פרטנר כדי להחזיר את החוב לסדרות ד' וו' יהיה בשורות רעות עבור מחזיקי האג"ח האחרים של סקיילקס, ובעיקר לסדרות שכנגדן לא ניתנו שעבודים גדולים של מניות פרטנר. מימוש המניות מקטין את מצבת הנכסים של החברה המקרטעת, שסובלת כיום מסכסוך עם שותפה לשליטה בפרטנר — חיים סבן, וכן מסכסוך מול סמסונג העולמית, שמסכן את רישיון יבוא המכשירים שניתן לסקיילקס. פרט למניות פרטנר הרישיון הוא הנכס העיקרי של החברה.

 

נציג סדרות האג"ח הלא מובטחות של החברה, יעקב (לוקסי) לוקסנבורג, מכהן כיום בדירקטוריון סקיילקס, ולכן נאלץ להתפטר מנציגות בעלי האג"ח. אך כשנשאל בשיחה עם "כלכליסט" בשבוע שעבר כיצד הוא רואה את האפשרות של מימוש מניות פרטנר באופן מהיר, אמר: "יש רק שיחות על מימוש של מניות, אף אחד עדיין לא מימש. אני מניח שנצליח לשמר אותה (את פרטנר — ג"ק) כחבילה שלמה. יכול להיות שלחבילה כזאת יהיה ערך מסוים. יש הסכם שליטה משותף עם סבן, ויכול להיות שבגין השליטה והבעלות המשותפת יהיה לזה ערך". כך, מימוש מהיר של המניות מצד חלק מהסדרות יקטין את היכולת של החברה למכור את המניות כחלק מגרעין שליטה ולגבות פרמיית שליטה כלשהי תמורתן.

 

שחר סירב להגיב לידיעה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x