$
שווקי חו"ל

"לבייב הגיע להסכם משופר עם ממשלת אנגולה"

על פי מקורות, ההסכם חדש בין לבייב לממשלה האנגולית יאפשר העלאה של עד 50% במחירי היהלומים שהוא כורה במדינה

שירות כלכליסט 13:1323.06.14

לב לבייב השיג עסקה עם ממשלת אנגולה שתאפשר לו לגבות מחירים גבוהים יותר עבור היהלומים שהוא כורה במדינה. כך מדווחת סוכנות בלומברג המסתמכת על אנשים המקורבים לעסקה, שביקשו להישאר בעילום שם. לדברי המקורבים, העסקה תאפשר ללבייב למכור יהלומים בשווקים העולמיים, במקום במחיר מוזל לסוחרים ספציפיים מסין ומדובאי. להערכתם, שינוי זה יאפשר לו להעלות מחירים ב-50%.

 

אבנים המוצאים על ידי פעילות הכרייה של לבייב ממכרה קטוקה, הרביעי הגדול בעולם, נמכרים באמצעות חטיבה ממשלתית של אנגולה ללקוחות מועדפים במחיר ממוצע של 100 דולר לקראט, בעוד שהם יכולים לגרוף סכומים של 150 דולר בשוק היהלומים העולמי – שוק שככל הנראה ייפתח עכשיו.

 

אנגולה, יצרנית היהלומים הרביעית בגודלה בעולם במונחים של שווי עם מכירות של למעלה מ-1 מיליארד דולר ב-2012, מעוניינת להקל על המגבלות שמקשות על גילויים ופיתוח. זאת לאחר שהיצרניות נטשו את המדינה במהלך המשבר הפיננסי העולמי. דה בירס, היצרנית הגדולה בעולם, צמצמה את הפעילות שלה באנגולה, בעוד ש-BHP ביליטון ופטרה דיימונדס ויתרו על העתודות שלהן במדינה.

 

העסקה של לבייב עשויה לעודד את שאר החברות לשוב למדינה. אנגולה נתפסת כמעוז היהלומים הגדול האחרון על ידי התעשייה הנואשת למצוא מכרות חדשים להחליף את הנכסים המזדקנים שתפוקתם בירידה.

 

המחירים של יהלומים לא מלוטשים עלו השנה ב-10%, כך לפי הנתונים של אתר International Diamond Consultants, זאת לאחר שהוכפלו בחמש השנים האחרונות על רקע ההתאוששות הכלכלית בארה"ב ועליית מעמד הביניים בסין.

 

לב לבייב לב לבייב צילום: אביגיל עוזי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x