$
מט"ח וסחורות

בעקבות ההסלמה בעיראק: מחיר הנפט בשיא של תשעה חודשים

מחירה של חבית נפט קפץ ב-2% לרמה של 106.5 דולר לחבית, הרמה הגבוהה ביותר שנרשמה מאז ספטמבר 2013; חמושים כורדים השתלטו על העיר כירכוכ ועל מרבצי הנפט שלה

ערן סוקול ודורון פסקין 21:4212.06.14

מחיר הנפט זינק היום (ה') על רקע ההסלמה בעיראק: זאת לאחר שארגון "המדינה האיסלאמית של עיראק והלבנט", שקשור לאל-קאעידה ושכבש השבוע את העיר הגדולה והחשובה מוסול ואת העיר תיכרית שבה נולד סדאם חוסיין, נשבע הבוקר לצעוד לעבר בגדד בניסיון להשתלט גם על הבירה העיראקית. בנוסף, חמושים כורדיים השתלטו על העיר כירכוכ ועל מרבצי הנפט שלה. מחיר הנפט קפץ ב-2% לרמה של 106.5 דולר לחבית, הרמה הגבוהה ביותר שנרשמה מאז ספטמבר 2013.

כלכלני קבוצת אופקים מציינים בסקירה מיוחדת כי "שדה כירכוכ, הינו אחד משדות הנפט הגדולים בעולם ומפיק כמיליון חביות נפט ביום, היקף ששקול כמעט לכל הפקת הנפט של לוב לפני נפילתו של קדאפי. נפילה של מרכזי ייצור נפט נוספים או צינורות נפט בידי כוחות בדלניים בעיראק יכולה לשבש את אספקת הנפט העולמית ולגרור עליית מחירים נוספת. המשך אי הסדר בעיראק ישפיע על מחיר הדלק שאנו נשלם בתחנות באופן ישיר, כאשר ההשפעה הכלכלית שלו על העולם היא גדולה וחמורה יותר מאשר המשבר בסוריה".

 

ההישג הגדול של הארגון האיסלאמיסטי הקיצוני, שכבש שתי ערים עם רוב סוני, מדאיג מאוד את המערב, ומעורר חשש מהאפשרות שיקדם את תוכניתו להקים מדינה איסלאמית מעיראק, דרך סוריה שגם בה הוא לוחם, ועד ללבנון.

 

דובר "המדינה האיסלאמית של עיראק והלבנט" אמר כי לארגון יש "חובות ישנים" לסגור עם הממשלה השיעית היושבת בבגדד. הדובר אבו מוחמד אל-עדנאני איים גם כי לוחמי הארגון ישתלטו על הערים השיעיות כרבלה ונג'ף שבדרום עיראק, שם נמצאים שניים מהמקומות הקדושים ביותר למוסלמים השיעים. "תמשיכו לצעוד, הקרב לא נגמר, הוא ימשיך בבגדד ובכרבלה. היו מוכנים ואל תיכנעו", כך קרא  אל-עדנאני, בהודעה מוקלטת לפעילים.

   

הסלמה בעיראק הסלמה בעיראק צילום: רויטרס

 

בדיווחים נטען כי למרות ההתרעות על האפשרות שעיראק תיפול לידי קיצונים, הנשיא ברק אובמה אמר היום שארצו מוכנה לפעולה צבאית מוגבלת בעיראק אם האינטרסים האמריקאיים יהיו תחת סכנה. אובמה הוסיף כי הוא מודאג מהמצב בעיראק ו"לא שולל שום דבר" בכל הנוגע לסיוע לממשל העיראקי בהתמודדותו עם הקיצונים האיסלאמיסטים.

 

שוק הנפט העולמי אינו רגוע נוכח הידיעות המגיעות מעיראק. הידיעות הללו הגבירו את החשש לאספקת הנפט מעיראק למרות שנכון לכרגע, לא ידוע על הפרעה בייצוא הנפט מהמדינה.

 

אתמול דווח כי לוחמי אלקאעידה השתלטו על בית הזיקוק הגדול ביותר בעיראק בעיר בייג'י אך מאוחר יותר מסרה ממשלת עיראק כי אנשיה שולטים במתקן החשוב שיכולת הייצור שלו עומדת על כ-300 אלף חביות ביום.

 

עיראק הפכה חברה חשובה בארגון אופ"ק. תעשיית הנפט העיראקית מרוכזת בדרום המדינה באזור הנשלט על ידי השיעים. מהמתקנים בדרום מייצאת עיראק בכל יום 2.6 מיליון חביות. ההערכות הן כי פגיעה בכושר הייצור של עיראק תוביל לעליית מחירים נוספת במחיר הנפט אך היקף העלייה תלוי במידת הנזק לתשתיות הנפט בעיראק.

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x