$
שווקי חו"ל

דרמה באירופה: לראשונה - ריבית שלילית על פקדונות

הבנק האירופי המרכזי (ECB), הוריד את ריבית הבסיס לשפל היסטורי - 0.15%. הריבית על הפקדונות נקבעה על מינוס 0.1%. דראגי השיק תוכנית להזרמת כסף לשווקים והוריד את תחזית הצמיחה של גוש היורו ל-2014; השווקים באירופה בשיא של חצי שנה

שי סלינס 15:4905.06.14

דרמה באירופה לאחר החלטת הריבית ההיסטורית בגוש היורו וחבילת התמריצים של הבנק. הבנק האירופי המרכזי (ECB) בראשות מריו דראגי החליט היום (ה') להפחית בצורה דרמטית את כל שלוש הריביות - על הפקדונות, על ההלוואות ואת ריבית הבסיס.

 

פוטסי קאק דאקס

 

לפי החלטת הבנק ריבית הבסיס תעמוד על 0.15% מ-0.25%. בנוסף חתך הבנק המרכזי את הריבית על הפקדונות למינוס 0.1%, לעומת שער הריבית הקודם שעמד על 0%. כמו כן הריבית על ההלוואות ירדה ל-0.4% מ-0.75%.  המשמעות המיידית היא שהבנק המרכזי יגבה תשלום מלקוחות שיפקידו בו כסף לפיקדונות קצרי טווח.

 

כמו כן, כחצי שעה לאחר החלטת הריבית הודיע דראגי במסיבת עיתונאים מיוחדת כי הוא משיק תוכנית חדשה למימון בטווח הארוך (LTRO) בהיקף ראשוני של 400 מיליארד יורו. בנוסף תחזית הצמיחה של הגוש האירופי ל-2014 ירדה ל-1% מ-1.2% והועלתה לשנה הבאה מ-1.5% ל-1.7%.

אנליסטים בשוק צפו את המהלך של דראגי. צעד כזה מעולם לא התקבל בבנק מרכזי גדול, אך מדינות כמו שבדיה ודנמרק כבר משתמשות בריבית שלילית על חסכונות.

   
מריו דראגי מריו דראגי צילום: בלומברג

 

פסגות: הצעד של דראגי הכרחי אך לא מספק

 

הכלכלן הראשי של פסגות אורי גרינפלד: "הודעתו של דראגי לא הפתיעה את הכלכלנים שחזו אותה ואולם נראה כי למרות הצעד שנראה דרמטי מדובר בצעד שהוא בבחינת הכרחי אך לא מספק. כאשר שיעור האבטלה ברחבי גוש היורו נותר דו-ספרתי והפירמות נאבקות בביקוש נמוך וברגולציה חונקת, קשה להאמין שהבנקים האירופאים יעדיפו לקחת את הסיכון שבהגדלת היצע האשראי במקום פשוט לשלם ל-ECB רבע אחוז בשנה על מנת שישמור להם על הכסף במקום בטוח".

 

"לכן, על מנת לתמרץ את שוק האשראי לא מספיק שה-ECB ישנה את מחיר הנזילות אלא הוא חייב לתת לבנקים אפשרות להקטין באופן משמעותי את הסיכון שבהוצאת אשראי. הדרך לעשות זאת היא תוכנית הרחבה כמותית שתתרכז ברכישת הלוואות מהבנקים כך שלמעשה הבנקים יוכלו להגדיל את היצע האשראי במשק ולהעביר חלק מסיכון האשראי אל הבנק המרכזי. כיוון שהודעתו של דראגי הייתה צפויה וכללה רק הפחתת ריבית, ניתן להניח כי לאחר התגובה הראשונה השווקים יבינו כי זה לא מספיק ויתאכזבו, מה שעשוי לבוא לידי ביטוי בהתחזקות האירו ובירידות בשוקי האג"ח והמניות", הוסיף גרינפלד.

  

אלעד שמש האסטרטג הראשי של Colmex (קולמקס) בית השקעות: "על הנייר המטרה של הפחתת הריבית הינה לתמרץ את קצב הצמיחה המקרטע אך בפועל ללא פעולה מאזנת צפויה תגובת שרשרת מסוכנת: ראשית ירשמו משיכות ענק מהפיקדונות כאשר הסכנה היא התקרבות אל רמת הלימות ההון אשר תגרור מימוש נכסים ע"י הבנקים בכדי לשמור על רמה סבירה. המהלך האחרון עלול לגרום לכסף רב לצאת משוק ההון. חשוב לציין כי השווקים ברובם והאמריקאי בפרט נמצאים בשיאים מסוכנים והמשך העליות מציב רמת סיכון חדשה. אם לא נראה פעולה מאזנת בנאומו של דרגי תגובת גב' ילין יו'ר הפד לא תאחר להגיע".

 

גם כלכלני A TRADE התייחסו למהלך של הבנק המרכזי האירופי: "הכלכלות של מרבית מדינות אירופה מציגות חולשה מתמשכת וחלק גדול מכך הינו תוצאה ישירה של מדיניות העבר של דראגי. השאלה המרכזית הינה האם המהלך יתרום לשיפור הפרמטרים הכלכליים באירופה. השבועות האחרונים אופיינו בשערי מטבע יציבים בעולם ולהערכתנו המהלך הנוכחי של דראגי יכניס את שוק המטבעות לטלטלה. אין ספק שמהלך היסטורי כזה באירופה יקל על בנק ישראל לקבל את ההחלטה להמשיך בצעדים של הורדת ריבית, דבר שיעודד את הצמיחה בישראל וישפיע על שער החליפין שהפך להיות בעיה כואבת לייצוא הישראלי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x